odczulanie podjęzykowe u dzieci
fot. Adobe Stock

Odczulanie podjęzykowe: w tabletkach i kroplach, dla dzieci od 5 roku życia i dla dorosłych

Odczulanie podjęzykowe jest najbardziej nowoczesną metodą leczenia chorób alergicznych. Szczepionki występują w postaci kropli lub tabletek. Taka forma walki z alergią jest prostsza i wygodniejsza od klasycznego odczulania, czyli zastrzyków. Z odczulania doustnego mogą korzystać dzieci powyżej 5 roku życia.
Joanna  Biegaj
odczulanie podjęzykowe u dzieci
fot. Adobe Stock
Alergie leczy się za pomocą odczulania. Ma ono sprawić, że organizm dziecka będzie lepiej tolerował konkretny alergen. Można skorzystać z różnych form odczulania, jednak dla małych dzieci najmniej stresujące będzie odczulanie podjęzykowe. Daje ono możliwość eliminowania lub zmniejszenia reakcji alergicznej poprzez przyjmowanie szczepionki w domu, bez konieczności regularnego odwiedzania gabinetu lekarskiego. Dzięki temu zyskujemy czas, komfort, ale przede wszystkim chronimy dziecko przed nieprzyjemnymi doznaniami i strachem.

Spis treści:
  1. Zalety odczulania podjęzykowego
  2. Jakie są przeciwwskazania odczulania doustnego?
  3. Odczulanie: krople i tabletki pod język
  4. Etapy odczulania doustnego
  5. Cena szczepionek podjęzykowych
  6. Odczulanie podjęzykowe – skutki uboczne
 

Zalety odczulania podjęzykowego

Odczulanie doustne jest przede wszystkim dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które nie lubią zastrzyków. Twoje dziecko boi się igieł, strzykawek? Możesz temu zapobiec właśnie dzięki tej nowoczesnej metodzie odczulania. Maluch przyjmuje po prostu krople lub tabletkę. Dodatkowo rodzice zyskują czas, ponieważ nie trzeba jeździć na każdą z sesji odczulania do gabinetu lekarskiego, odbywa się ona w domowym zaciszu (poza pierwszą sesją, która musi odbyć się pod okiem alergologa). To z kolei jest wygodne dla opiekunów małego pacjenta, a jemu daje poczucie bezpieczeństwa.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Odczulanie doustne: przeciwwskazania

Większość osób dobrze reaguje na taką formę terapii, jednak bezwzględnie musi się ona odbywać pod nadzorem alergologa. Z racji tego, że szczepionka podawana jest doustnie, do przeciwwskazań do jej stosowania zalicza się między innymi:

Odczulanie: krople i tabletki pod język

Szczepionka doustna ma postać kropli lub tabletek. Odmierzoną dawkę nanosi się na błonę śluzową pod językiem, następnie przytrzymuje się przez 2 minuty i połyka. Odczulanie przeprowadza się w domu, przyjmując szczepionkę rano, na czczo. Zaczyna się od podawania małych dawek alergenu, które są stopniowo zwiększane. Podczas całego procesu odczulania dziecko znajduje się pod opieką lekarza, którego obowiązkiem jest kontrolowanie przebiegu terapii.

Etapy odczulania doustnego

Alergen (czynnik powodujący reakcję uczuleniową) po raz pierwszy zawsze przyjmowany jest pod kontrolą alergologa. Odczulanie doustne składa się z 2 etapów. Pierwszy z nich, określany jako leczenie wstępne, polega na przyjmowaniu codziennie coraz większej dawki alergenu przez pacjenta. Trwa to od 9 do 11 dni w przypadku kropli i 3 dni, gdy przyjmujemy tabletki. Kolejnym etapem jest kuracja podtrzymująca, czyli regularne przyjmowanie leku, która trwa minimum 3 lata. W przypadku alergenów całorocznych, do których zaliczamy np. roztocza - leczenie musi trwać cały rok. Jeśli jednak dziecko jest uczulone na pyłki traw, drzew, chwastów, terapia trwa kilka miesięcy w roku (odczulanie rozpoczyna się parę miesięcy przed okresem pylenia, a następnie kontynuuje się je w okresie pylenia). W teorii odczulać można się na wszystko, jednak nie na wszystkie alergeny dostępne są szczepionki. Tę formę odczulania najczęściej wykorzystuje się w przypadku alergii sezonowych.

Cena szczepionek podjęzykowych

Cena szczepionek podjęzykowych jest większa niż koszt tradycyjnego odczulania. Koszt odczulania podjęzykowego waha się między 300 zł (opakowanie kropli), a 400 zł (opakowanie tabletek). Lekarz dobiera dawkowanie indywidualnie dla każdego pacjenta. Za takie szczepionki rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni, ponieważ nie są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Odczulanie podjęzykowe – skutki uboczne

Do skutków ubocznych odczulania podjęzykowego zaliczamy:  Lekarz, przepisując szczepionkę doustną, wyjaśnia rodzicom wszelkie niejasności oraz udziela dokładnych informacji dotyczących działań ubocznych. Można je znaleźć także w ulotce dołączonej do szczepionki (tabletek i kropli). 
 

Zobacz również:
 

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy