spanie z otwartą buzią nie jest zdrowe
fot. Adobe Stock

Twój maluch śpi z otwartą buzią? Nie mamy dla ciebie dobrych informacji

Dziecko śpiące z otwartą buzią, może mieć poważne problemy zdrowotne.
Agnieszka Majchrzak
spanie z otwartą buzią nie jest zdrowe
fot. Adobe Stock
Będąc rodzicami, zwłaszcza malutkich dzieci czasami wręcz obsesyjnie sprawdzamy, czy nasze dzieci oddychają podczas snu. Faktem, że maluch śpi z otwartą buzią, nie przejmujemy się za bardzo. A chyba powinniśmy. Zobacz czym to grozi!

Deformacje żuchwy, wydłużenie twarzy, problemy z nauką

Oczywiście każdy z nas czasem oddycha przez usta, np. gdy mamy katar. Ale w tej sytuacji chodzi o spanie dziecka z otwartą buzią przez dłuższy czas. Spanie z szeroko otwartymi ustami może być sygnałem, że dziecko cierpi na bezdech senny. Jest to stosunkowo powszechny stan, w którym ściany gardła odprężają się i zwężają podczas snu, zakłócając normalne oddychanie.

Gdy usta są otwarte, język nie spoczywa w odpowiednim miejscu, co może powodować deformacje w jamie ustnej i żuchwie. Z czasem może to prowadzić do nieprawidłowego wzrostu i rozwoju twarzy. Długotrwałe oddychanie przez usta może spowodować:
 
  • wydłużenie twarzy,
  • stłoczenie, ścieranie i zaciskanie zębów,
  • próchnicę,
  • choroby dziąseł,
  • infekcje gardła.

Spanie w ten sposób obniża także jakość snu, co przekłada się na:
 
  • wyhamowanie wzrostu i rozwoju dziecka,
  • problemy behawioralne,
  • kłopoty w szkole.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Dziecko z ADHD?

Zakłócony sen może prowadzić do problemów behawioralnych u dzieci i często jest mylony z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) , gdyż w obu przypadkach występują podobne objawy. Dziecko ma problemy z koncentracją uwagi, jest nadruchliwe i impulsywne.

  [content:0_18952,0_10154,1_2850,2_1054:PsychologicalTest]

Opublikowane w czasopiśmie "Pediatrics" w 2012 roku badania profesor medycyny rodzinnej i społecznej Karen Bonuck z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, pokazały jakie skutki niesie spanie z otwartymi ustami. Na podstawie analizy snu 11 tys. osób, profesor wykazała, że osoby chrapiące, oddychające przez usta lub z bezdechem sennym miały o 40-100 proc. więcej zachowań przypominających ADHD niż osoby bez problemów ze snem.

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

Jeżeli zauważyłaś, że twój maluch śpi z otwartymi ustami, nie bagatelizuj tego. Idź z dzieckiem do lekarza. Wczesna interwencja pomoże zapobiec skutkom ubocznym, które mogą wpływać na zdrowie i dobre samopoczucie dziecka zarówno teraz, jak i w przyszłości. Napiszcie w komentarzach, czy wasze dzieci śpią z otwartą buzią? 

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 

Źródło: fakt 

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 2 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy