odejście wód płodowych
fot. Adobe Stock

Czy po odejściu wód płodowych od razu jechać do szpitala?

Odejście wód płodowych to oczywisty znak, że rozpoczął się poród. Ale czy musisz jechać do szpitala od razu po tym, jak odejdą ci wody? I czy na pewno nie przegapisz ich odejścia?
Agnieszka Majchrzak
odejście wód płodowych
fot. Adobe Stock
Odejście wód płodowych to wyraźny objaw porodu. Wody mogą odejść, gdy już czujesz skurcze porodowe albo wtedy, gdy jeszcze się ich nie spodziewasz. Sprawdź, jak objawia się odejście wód, co znaczy ich kolor i dowiedz się, kiedy jechać na porodówkę.

Odeszły mi wody i co dalej?

Wody płodowe odchodzą, gdy pęka pęcherz płodowy, który jest wypełniony płynem owodniowym. Zwykle wydarza się to pod koniec pierwszego etapu porodu. Przyszła mama jest już w szpitalu i ma regularne skurcze porodowe (stają się częstsze i mocniejsze, pojawiają się co 3-4 minuty i trwają 40–60 sekund).

Czasem jednak wody płodowe odchodzą wcześniej, gdy ciężarna jest jeszcze w domu. W 10 procentach ciąż odejście wód płodowych jest pierwszą oznaką zbliżającego się porodu, której nie poprzedzają skurcze. Jeżeli tak stało się w twoim przypadku, musisz jechać do szpitala.
Redakcja poleca: Tak zaczyna się poród - film
Po czym poznać, że pora jechać na porodówkę? Poznaj pierwsze objawy porodu.

Jak szybko jechać do szpitala?

Jeżeli kolor wód jest jasny, nie musisz się bardzo spieszyć. Wystarczy, że przyjedziesz na porodówkę w ciągu 2-3 godzin. Po odejściu wód płodowych nie bierz już kąpieli, ale prysznic jest jak najbardziej wskazany. Czasem wraz z odejściem wód pojawia się biegunka – spokojnie, to też jeden z objawów porodu.

Do szpitala warto zabrać przemoczoną wkładkę. W izbie przyjęć znajduje się odczynnik, przy pomocy którego można potwierdzić, że rzeczywiście wody płodowe odeszły.

Kiedy jechać do szpitala, wyjaśnia ginekolog, dr  n. med. Ewa Kurowska
Pamiętaj! Odejście wód płodowych oznacza, że doszło do pęknięcia pęcherza płodowego. Od tego momentu pęcherz nie jest szczelny i nie chroni dziecka w stu procentach. Bakterie z pochwy mogą zawędrować do macicy i zainfekować płód. Zdarza się to u 1 na 100 noworodków urodzonych ponad 24 godziny po przedwczesnym odejściu wód płodowych. Ryzyko rozwoju zakażenia u noworodka wzrasta, jeżeli dojdzie do stanu zapalnego błon płodowych, a to często zdarza się już 6 godzin od pęknięcia pęcherza płodowego.

Jak wygląda odejście wód płodowych?

Odpłynięcie wód płodowych nie boli. Wody mogą sączyć się powoli, tak jakbyś mimowolnie się zsiusiała lub też trysnąć nagle, z większym ciśnieniem. Wypływają bez udziału woli i nie możesz tego powstrzymać, ale nie obawiaj się, że popłynie wielka rzeka. Główka maleństwa działa trochę jak korek i hamuje "powódź". Z reguły jest to od pół szklanki do szklanki wody.

  [content:0_26251,0_25009,2_1084,1_2801:GALGallery]

Kolor wód płodowych

Wody płodowe są przejrzyste, bezbarwne lub lekko białawe i opalizujące. Pod koniec ciąży mogą stać się zmętniałe. I to też jest ich normalny kolor. Bardzo rzadko pojawiają się wody bursztynowe. Taki kolor jest spowodowany konfliktem serologicznym. Wody powinny mieć kolor przejrzysty, jeżeli tak nie jest, nie możesz tego bagatelizować. Nie czekaj, tylko natychmiast jedź do szpitala, jeżeli wody mają kolor:
 • zielony
 • zielonkawy,
 • żółtawy,
 • brązowawy,
 • są podbarwione krwią. 
Dziecko nie może przebywać zbyt długo w płynie owodniowym, który zmienił kolor. To zwiększa ryzyko infekcji!

Zielone wody płodowe

Zielone wody płodowe mogą oznaczać:
 • niedotlenienie dziecka - częściej dochodzi do niego, gdy poród odbywa się po terminie; zmiana koloru wód płodowych jest związana z wydaleniem przez dziecko smółki (pierwszej kupy) do płynu owodniowego; przyczyną tego może też być stres wewnątrzmaciczny, który sprawia, że zwieracze płodu stają się rozluźnione;
 • silną infekcję, którą przechodziła ciężarna – w takiej sytuacji zmiana zabarwienia wód płodowych nie zagraża zdrowiu i życiu nienarodzonego dziecka;
 • ciążę przenoszoną – ten stan również może wiązać się z oddaniem smółki dziecka do płynu owodniowego.

Pojawienie się zielonych wód płodowych nie musi skończyć się porodem poprzez cesarskie cięcie. O tym, jak i kiedy urodzi się dziecko zdecyduje lekarz.

Czy możesz nie zauważyć odejścia wód płodowych?

Czasem płyn owodniowy może sączyć się na wcześniejszym etapie ciąży. Jeżeli dojdzie do pęknięcia pęcherza płodowego w jego wyższej części, wody płodowe mogą wolno podciekać. Wtedy trudniej jest je zauważyć. Obserwuj uważnie, co się z tobą dzieje w ciąży. W razie wątpliwości zgłoś się na izbę przyjęć do szpitala, w którym masz rodzić (lub do innego najbliższego szpitala).

Lekarz dyżurny zbada cię i jeżeli to będzie potrzebne, wykona USG lub skorzysta ze specjalnych odczynników pozwalających ocenić, czy wydobywający się z pochwy płyn to rzeczywiście wody płodowe - ich pH ma odczyn zasadowy. Jeżeli tak będzie – zostaniesz skierowana na oddział szpitalny na obserwację. Także w aptece można kupić testy sprawdzające, czy odchodzą wody płodowe.

Wody odpłynęły, ale nie ma skurczów

U wielu kobiet, które rodzą po raz pierwszy, pęknięcie błon płodowych następuje, kiedy skurcze mięśnia macicy są regularne i coraz silniejsze. Ale zdarza się, że wody płodowe odchodzą niespodziewanie, bez akcji skurczowej macicy. U 1 na 10 rodzących odchodzą przed rozpoczęciem akcji porodowej. W nielicznych przypadkach (3 na 100 kobiet) odchodzą jeszcze wcześniej – zanim kobieta wkroczy w 37 tydzień ciąży. Mówimy wtedy o przedwczesnym pęknięciu błon płodowych. Ryzyko przedwczesnego odejścia wód płodowych wzrasta gdy:
 • w poprzedniej ciąży wody płodowe odeszły przed czasem,
 • występuje zakażenie dróg rodnych,
 • w czasie ciąży dochodziło do krwawień z pochwy.
Nawet jeśli nie czujesz skurczy, ale odeszły ci wody, musisz szybko jechać do szpitala.

Czy odejście wód płodowych oznacza, że rodzę?

Odejście wód płodowych tylko zapowiada poród. Do chwili, kiedy zobaczysz dziecko, może minąć nawet kilkanaście godzin. W momencie odejścia wód płodowych zmniejsza się objętość macicy. Jest to sygnał do rozpoczęcia porodu. Od tego momentu stan dziecka musi być monitorowany przez lekarza.

Jeśli wody odeszły rano, a dzień później rano poród jeszcze się nie zakończył, prawdopodobnie zostanie podjęta interwencja lekarska. Jeżeli po 6–12 godzinach od odejścia wód płodowych akcja porodowa nie postępuje, lekarze zwykle decydują o jej przyspieszeniu. Najczęściej podają rodzącej kroplówkę z oksytocyną.

Po co są wody płodowe?

Dzięki wodom płodowym dziecko może swobodnie poruszać się w twoim brzuchu i ćwiczy umiejętności, które będą mu niezbędne po urodzeniu – połykanie i ruchy oddechowe. Wody służą do:
 
 • transportowania substancji odżywczych i produktów przemiany materii,
 • chronią dziecko przed wstrząsami i urazami,
 • utrzymują stałą temperaturę w macicy.

W trakcie ciąży w twoim brzuchu jest około 1500–1800 ml wód płodowych. Nie jest to zwykła woda. Wody płodowe zawierają:
 
 • maź płodową,
 • złuszczone komórki,
 • produkty przemiany materii,

Są w nich również substancje odżywcze:
 
 • glukoza,
 • białka,
 • tłuszcze.

Dzięki tym ostatnim powstaje surfaktant – substancja niezbędna do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania pęcherzyków płucnych dziecka.

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy