fot. www.mamabeanparenting.com

„Moja córka ma 4 lata i tak, wciąż ją karmię piersią” – odezwa mamy

Przeczytaj, co o karmieniu piersią mówi Mama Bean – blogerka, która wciąż karmi swoją 4-letnią córkę. Kiedy jest dobry moment, by odstawić dziecko od piersi? Czy karmienie w miejscu publicznym wciąż budzi kontrowersje?
Hanna Szczesiak
fot. www.mamabeanparenting.com

Louise jest blogerką i  pisarką o pseudonimie Mama Bean. Jest też mamą 4-letniej córeczki. Gdy podczas podróży samolotem karmiła piersią – niemal nikt nie zwrócił na nią uwagi.  Teraz prosi, by przestać myśleć o karmieniu piersią jak o czymś nadzwyczajnym – to zupełnie normalne. Przeczytaj, co napisała.

Karmienie piersią jest normalne. I tyle

Kilka miesięcy temu miałam wyjątkowe szczęście i mogłam spędzić tydzień na plaży z mężem i córeczką. Torby były spakowane, na lotnisko oczywiście dotarliśmy w ostatnim momencie. Gdy weszliśmy do samolotu, poczuliśmy ulgę i motyle w brzuchach – z ekscytacji.

„Moja córka ma 4 lata… i tak, wciąż ją karmię piersią.” Nie byłam zdziwiona, gdy zapytała „Mamo, mogę napić się mleka?”. (…)

Wszystkie historie o karmieniu piersią w samolocie przywołują uczucie dyskomfortu. Dyskomfortu faceta sączącego latte, dyskomfortu dziecka, które jest karmione w pośpiechu, uspokajane i skrywane pod kocem, w końcu dyskomfortu mamy, która płonie ze wstydu, że musi bronić swojego prawa do karmienia piersią w miejscu publicznym. Choć znam te opowieści, ja nie odczułam żadnego dyskomfortu ze strony współpasażerów, kiedy podniosłam bluzkę, żeby nakarmić małą. Ktoś się uśmiechnął, inni nawet nie zauważyli.

Moja córka nie czuła dyskomfortu – wręcz przeciwnie, znalazła uczucie bezpieczeństwa podczas tego nudnego lotu w nieznajomym otoczeniu. Dla mnie, o matko, to był dyskomfort! Czułam się okropnie, wyjątkowo niezręcznie i bardzo niekomfortowo. Ale nie z powodów, o których ktoś mógłby pomyśleć. Chodzi o to, że w samolocie nie ma zbyt wiele miejsca, a 4-latki nie są małe. Żeby zmieścić nas obie na jednym siedzeniu, musiałam się nieźle nagimnastykować! To wszystko dlatego, że minęły już te dni, gdy czułam się niezręcznie karmiąc moją córkę publicznie. Tak, nawet teraz, kiedy ma 4 lata.

Karmienie piersią jest normalne, bez żadnych „ale”. To proste! Możesz karmić dziecko, które ma 4 godziny i 4 lata – w obu przypadkach to całkowicie normalne, 4 godziny czy 4 lata – nieważne, to dobry wiek, by karmić piersią. (…)

Razem uczyńmy normalność normalną. A teraz chodźmy karmić.

Redakcja poleca: Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią
Odstawienie dziecka od piersi to proces na wiele dni, a nawet tygodni. Nie śpiesz się z definitywnym zakończeniem karmienia, rezygnuj z kolejnych karmień stopniowo, zaspokajając przy tym potrzebę bliskości dziecka.

Kiedy przestać karmić piersią?

Odezwa Louise otrzymała wiele negatywnych komentarzy. Większość czytelników uważa, 4-letnie dziecko jest zbyt duże, by karmić je piersią – choć na świecie średnia wieku dzieci odstawianych od piersi waha się między 2. a 4. rokiem życia. Niektórzy zarzucają Louise, że karmi piersią nie dla swojej córki, ale dla podbudowania własnego ego…

Co o tym myślicie? Czy jest granica wieku, do której powinno się karmić malucha?

Polecamy: Karmi piersią 7-latkę i nie zamierza przestać

Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy