Encyklopedia zdrowia dziecka

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż Wszystkie

Odparzenia

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Przegrzanie, ocieranie koszulki czy pieluszki o skórę oraz kontakt z moczem, który pod wpływem działania bakterii rozkłada się, podrażniają dziecięcą skórę. Dzieci są niespokojne i źle sypiają. Jak leczyć i jak zapobiegać odparzeniom radzi Krystyna Polak, specjalista neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka.

Przyczyny:
- Wprowadzanie zmian w żywieniu powoduje jednocześnie zmiany w składzie moczu i stolców. Stają się one niekiedy bardziej drażniące. Maleństwo dokucza wtedy piekący ból pupy zwłaszcza między siódmym a dziewiątym miesiącem życia.
- Przyjmowanie antybiotyków lub innych leków także może wpływać na charakterystykę moczu i stolców.
- Nadmierne pojenie malca przed spaniem może spowodować oddawanie moczu już we wczesnej fazie snu. Skóra dziecka jest wówczas narażona na długotrwały kontakt z mokrą pieluszką.
- Odczyn alergiczno - odparzeniowy może wywołać mydło. Używaj tylko specjalnego, przeznaczonego dla niemowląt. Nie namydlaj skóry dziecka zbyt obficie, gdyż mydło niszczy naturalną powłokę skóry, chroniącą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Objawy
Występują trzy rodzaje odparzeń:
Zaczerwienienia – zwane rumieniem pieluszkowym, umiejscawiają się przy odbycie i w strefie genitaliów. Spowodowane są kontaktem skóry z kałem lub moczem. Częściej występują u dzieci karmionych butelką (kupki są bardziej „ostre”).
Wysypka – może przybierać różne formy: plamisto-grudkowa, rumieniowa, bąble albo krostki. Jeśli zmiany skórne wypełnione są ropą, wskazuje to na wtórne zakażenie, wymaga interwencji lekarza.
Obrzęki i otarcia – umiejscawiają się w fałdach skóry (na szyi, pod pachami, w pachwinach), spowodowane są ocieraniem ciasno założonej pieluszki, koszulki lub kaftanika.

Jak zapobiegać?
Większości dolegliwości można uniknąć, przestrzegając higieny.
- Należy regularnie sprawdzać, czy pieluszka nie jest wilgotna lub zabrudzona kałem oraz zawsze zabierać ze sobą pieluszki na zmianę, gdy wychodzimy z domu. Pieluszki jednorazowe powinny przepuszczać powietrze i dobrze chłonąć wilgoć. Pamiętaj także, aby prawidłowo je zakładać – do odparzeń mogą przyczynić się rzepy czy gumki przylegające bezpośrednio do skóry.
Mechanizm powstawania rumienia pieluszkowego nie jest do końca znany. Wiadomo jednak, że są dzieci, które mają wyjątkowo wrażliwą skórę i dolegliwość ta występuje u nich często – raz podrażniona delikatna skóra niemowlęcia jest bardziej podatna na kolejne odparzenia. Dolegliwości zazwyczaj ustępują po kilku dniach.
- Unikaj przegrzewania malca – otarcia to często efekt zbyt ciepłego ubierania dziecka.
- Częściej zmieniaj pieluchy, gdy temperatura otoczenia jest wysoka. Staraj się, aby maluch jak najkrócej przebywało w pieluszce zabrudzonej, zwłaszcza kałem.

Jak się leczy?
- Aby pozbyć się odparzeń, należy dokładnie obmyć chorą skórę letnią wodą bez mydła. Nie używaj myjki, która może podrażnić bolące miejsce – lepiej obmyj skórę ręką. Następnie posmaruj otarte, zaczerwienione miejsca kremem wysuszającym, np. Bepanthen, Sudocrem, krem przeciw odparzeniom firmy Johnson&Johnson.
- Skuteczne jest wystawianie skóry na działanie świeżego powietrza. Jeśli to możliwe, pozwól swojemu dziecku od czasu do czasu (zwłaszcza latem) poleżeć z gołą pupą.

Zobacz także:
Rumień  pieluszkowy
Wysypka
Skóra
Krostki

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra