GRY
 
 

Odparzenia – prawdy i mity

Starannie pielęgnujesz, codziennie kąpiesz, często przewijasz, tymczasem dziecko ciągle ma odparzoną pupę... Czy robisz coś źle? Rozwiewamy mity na temat odparzeń.

noworodek, niemowlę, dziecko, pielucha
fot. Panthermedia
Początkowo pojawia się zaczerwienienie. Potem skóra staje się gorąca, opuchnięta, czasem dochodzi nawet do powstania sączących się nadżerek, które nie tylko bolą, ale mogą też być przyczyną zakażenia.


Odparzenie jest zawsze spowodowane błędami pielęgnacyjnymi 

Nieprawda. Odparzenie nie jest dowodem zaniedbania. Zdarza się, że odparzenia z trudem poddające się leczeniu występują u niemowląt bardzo starannie pielęgnowanych, ale mających szczególnie wrażliwą skórę. Kłopoty grożą też dzieciom, które mają zaburzenia trawienne i często robią biegunkowe kupki, zawierające substancje, które podrażniają skórę. U małych dzieci odparzenia pojawiają się przede wszystkim w miejscach zetknięcia skóry z pieluszką. Przyczyną jest nie tylko drażniące działanie siusiu i kupki, ale też brak dostępu powietrza.
Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.


Odparzoną pupę należy wietrzyć

Prawda. Przede wszystkim warto często zmieniać pieluszki i za każdym razem umyć pupę wodą, delikatnie osuszyć, cienko posmarować odpowiednim kremem na odparzenia albo maścią witaminową, robioną na zamówienie. Wietrzenie pupy również jest ważne – i to nie tylko w zapobieganiu odparzeniom, ale też w ich leczeniu. Świeże powietrze łagodzi podrażnienia i ułatwia gojenie. Maluszka z odparzoną pupą warto pozostawić bez pieluszki (w ciepłym pokoju) kilka razy dziennie na kilkanaście minut.
 

Do mycia pupy najlepiej używać chusteczek pielęgnacyjnych

Nieprawda. Chusteczki  nawilżane można stosować jedynie wtedy, gdy dziecko ma zdrową skórę.
 

Kąpiel dziecka z odparzeniem powinna być długa

Nieprawda. Wystarczy kilka minut mycia – tylko tyle, aby zmyć ze skóry zabrudzenia i komórki złuszczającego się naskórka. Do kąpieli warto dodać też emolienty, czyli specjalne preparaty, które chronią skórę przed wysuszeniem, np. Oilatum, Emolium, Balneum (poszukaj najlepszych kosmetyków w Katalogu produktów dla dzieci). Po zastosowaniu ich skóra dziecka jest nawilżona i natłuszczona. Gdy odparzenie jest bardzo nasilone, lekarz może zalecić kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu. Dokładnie rozpuść kilka jego kryształków w kubeczku i dodaj do wanienki, aby woda była lekko różowa. Taką leczniczą kąpiel można powtarzać przez kilka kolejnych dni.

Przeczytaj także: Kąpiel krok po kroku