GRY
 
 

Dr Szmurło: jak odróżnić atopowe zapalenie skóry od odparzenia

Czy odparzenie pupy można pomylić z AZS (atopowym zapaleniem skóry)? Jak pielęgnować niemowlę z odparzeniem, a jak niemowlę z AZS? Pytamy dermatologa dr. n. med. Andrzeja Szmurło.

uczulenie, odparzenie, alergia
fot. RF
Odparzenie to jedna z najczęstszych dolegliwości skórnych u niemowląt. Tuż za nią plasuje się atopowe zapalenie skóry (AZS), na które zdaniem dermatologów choruje już co 5. dziecko w Polsce. Jak leczyć odparzenie a jak AZS? Na pytania o pielęgnację podrażnionej skóry u dziecka odpowiada dermatolog dr n. med. Andrzej Szmurło.

Jak odróżnić pieluszkowe zapalenie skóry od atopowego (AZS)?

Przede wszystkim po miejscu występowania. Pieluszkowe zapalenie skóry (odparzenie) pojawia się tam, gdzie skóra styka się z pieluchą. Brak dostępu powietrza i drażniące działanie moczu sprawiają, że skóra dziecka jest zaczerwieniona. W odróżnieniu od AZS odparzona skóra jest mokra, często dołączają się nadkażenia drożdżakowe (drożdżaki lubią wilgotne i ciepłe środowisko). Należy wtedy zastosować odpowiedni krem z cynkiem – nieleczone odparzenie będzie się pogłębiać. Trzeba też częściej niż zwykle zmieniać dziecku pieluszki i zawsze myć pupę wodą (nie chusteczkami nawilżanymi, które podczas odparzenia mogą dodatkowo podrażniać skórę!).
Ważne jest wietrzenie pośladków. Warto niemowlę zostawiać bez pieluchy kilka razy dziennie przez kilkanaście minut. W pokoju powinno być ciepło. Pieluch jednorazowych nie należy zapinać zbyt ściśle.

Czy to prawda, że dzisiaj u niemowląt częściej przytrafiają się choroby skórne i podrażnienia skóry?

Tak. Przyczynia się do tego np. nadmierne chlorowanie wody (często zawiera ona też duże ilości drażniącego żelaza) oraz stosowanie detergentów. Nie zawsze są one należycie wypłukiwane z bielizny dziecięcej. U wrażliwszych dzieci powoduje to podrażnienia skóry – zaczerwienienia, suchość itp. Zmiany te wyglądają podobnie jak atopowe zapalenie skóry (trudno je odróżnić, może to zrobić jedynie doświadczony dermatolog). Pielęgnacja takiej skóry polega na natłuszczaniu i nawilżaniu.

Co powoduje atopowe zapalenie skóry? Jak je rozpoznać?

Najczęstszą przyczyną AZS u niemowląt jest uczulenie lub alergia pokarmowa na białka mleka krowiego. Układ pokarmowy niemowlęcia jest nieszczelny i przepuszcza alergeny, najczęściej są to alergeny białek mleka krowiego, ale i innych pokarmów – jajek, ryb, orzechów, truskawek itp. Na policzkach, w zgięciach łokciowych, pod kolanami lub na innych częściach ciała pojawiają się czerwone, swędzące plamki, które mogą się zlewać w większe wypryski. Skóra jest sucha, ma tendencję do pękania i staje się podatna na różne zakażenia, ropne infekcje, drożdżycę.

Sprawdź, jakie infekcje bakteryjne skóry są najczęstsze u niemowląt.

Jak pielęgnować i leczyć atopową skórę?

Jeżeli AZS jest związany z alergią pokarmową to najważniejsza jest eliminacja z diety niemowlęcia uczulających pokarmów (jeśli dziecko jest karmione piersią, to uczulające dania trzeba wykluczyć z diety matki). Poza tym, podobnie jak przy wszystkich podrażnieniach skóry, leczenie polega na nawilżaniu i natłuszczaniu skory. Po kąpieli z dodatkiem olejów roślinnych albo emolientów, smarujemy dziecko cieniutką warstwą odpowiedniego kremu, mleczka albo oliwki.

Często stan skóry poprawia się po doustnym podaniu boragoglandyn (wyciąg z ogórecznika) albo wyciągu z awokado i soi. Jednak takie leczenie możliwe jest u starszych dzieci. Typowe leki antyhistaminowe nie powodują znaczącej poprawy.

Jak leczyć AZS i łagodzić swędzenie skóry – obejrzyj film z ekspertem, dr n. med. Martą Hasse-CieślińskąRedakcja poleca: Jak leczyć AZS i łagodzić swędzenie skóry? – Film
Atopowa skóra jest wysuszona, pękająca i uporczywie swędzi. Jak odbudować prawidłowy naskórek i łagodzić świąd? Na pytania odpowiada dermatolog, dr n. med. Marta Hasse-Cieślińska. Obejrzyj film!

Ocena (3 oceny)

5.7
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!