kobieta, mama, ciąża, leżeć, brzuszek

Polegiwanie w ciąży

Lekarz każe mi polegiwać w domu, ponieważ pojawiło się u mnie małe rozwarcie - pisze nasza czytelniczka. I pyta, na czym to konkretnie polega?
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kobieta, mama, ciąża, leżeć, brzuszek
Gdy wyszłam z gabinetu, zdałam sobie sprawę, że niezbyt wiem, jak to rozumieć. Jak długo mam leżeć i co wolno mi robić, kiedy wstanę z łóżka, bo rozumiem, że polegiwanie różni się od leżenia non stop. Izabela z Gliwic

Polegiwanie ma zapobiec przedwczesnemu porodowi i innym komplikacjom ciąży. Polega ono na leżeniu, ale dopuszcza też możliwość wstawania, np. do toalety, lub wykonywania innych drobnych nieobciążających czynności, takich jak przygotowanie kanapki, wzięcie prysznica. Nie musi Pani leżeć płasko – takie wskazania otrzymują kobiety zagrożone poronieniem, które są kierowane do szpitala. Aby nie zaszkodzić dziecku, warto jednak doprecyzować u lekarza, choćby telefonicznie, jakie są jego zalecenia dla Pani. 
Redakcja poleca: Wcześniak może rozwijać się lepiej niż dziecko urodzone o czasie - film
Wcześniak może rozwijać się tak, jak dziecko urodzone o czasie. Ważne jest to, jakie miał warunki przed urodzeniem - mówi prof. Ryszard Lauterbach, który w krakowskiej klinice uratował już wiele wcześniaków.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy