18 przypadków odry na Mazowszu
fot. Adobe Stock

18 przypadków odry na Mazowszu: akcja szczepienia dzieci, zaczyna brakować szczepionek

Odra rozprzestrzenia się - już 18 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowania zgłoszono na Mazowszu. To spowodowało, że w przychodniach wzmożony ruch – przychodzą mamy, aby zaszczepić dzieci. Jest tak duże zainteresowanie, że trzeba domawiać szczepionki z hurtowni.
Agnieszka Majchrzak
18 przypadków odry na Mazowszu
fot. Adobe Stock
Od piątku, kiedy media podały informację o ognisku odry w Pruszkowie i zanotowaniu 10 potwierdzonych przypadków zachorowania na tę zakaźną chorobę niestety przybyły kolejne niepokojące dane o wzroście zachorowań. Dlatego największym wyzwaniem dla służb epidemiologicznych jest opanowanie sytuacji i niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się choroby. Jedyną gwarancją tego są szczepienia przeciw odrze i izolacja chorych osób.

Matki ruszyły do przychodni

Niepokojące informacje o rozprzestrzenianiu się odry w naszym kraju spowodowały, że pomimo propagandy ruchów antyszczepionkowców, rodzice wystraszyli się choroby i masowo ruszyli szczepić dzieci przeciw odrze. Jak donosi Wirtualna Polska w Pruszkowie wszyscy mieszkańcy są przejęci sytuacją. "W Pruszkowie to dziś jedyny temat. W przychodzi telefony dzwonią jeden po drugim - wszyscy pytają o szczepionki. W parku, sklepie - wszyscy o odrze" - można przeczytać w serwisie Wirtualnej Polski.
  [content:0_26250,8_1453,2_1048,1_2584:GALGallery]

Jedna z dziennikarek portalu szczepiąc dziecko w warszawskiej przychodni przekonała się, że szczepionek zaczyna brakować. "Wszystkie szczepionki w klinice wyszły. Dla Florka domawiali z hurtowni" - opisuje.
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

18 przypadków na Mazowszu

Służby ostrzegają przed rozprzestrzenianiem się epidemii. Zgodnie z informacjami podanymi przez Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie do poniedziałku zanotowano 17 przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę w powiecie pruszkowskim. 12 osób jest już zdrowych, 3 jeszcze mają objawy chorobowe, a dwie osoby są nadal hospitalizowane. 1 przypadek odry odnotowano w powiecie warszawskim. Żadna z osób nie była szczepiona.

Ostatnie zgłoszenie z 4 listopada dotyczyło 5-letniego dziecka z przedszkola w Nadarzynie. Maluch przebywał w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie na ul. Wolskiej, jednak został już wypisany do domu w stanie ogólnym dobrym.

Zahamować rozprzestrzenianie się odry na Mazowszu

W związku z wystąpieniem zachorowań na odrę wzrosło zapotrzebowanie na szczepienia ochronne. Zgłaszają się rodzice dzieci, które przebywały w szpitalu z chorym na odrę dzieckiem. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie w wydanym komunikacie poinformowała, że „trwają działania związane z prowadzeniem szczepień ochronnych osób z kontaktu".

W związku z tym przekazała szczepionki, dzięki którym zaszczepiono w sumie 28 osób mających kontakt z chorymi w Warszawie. Kolejne osoby zaszczepiono w Pruszkowie i w Piasecznie. Profilaktyczne szczepienia, które mają służyć zahamowaniu rozprzestrzeniania się odry na Mazowszu, prowadzone są w wyznaczonych punktach: w przychodni w Pruszkowie, w Szpitalu św. Anny w Piasecznie - w gabinecie zabiegowym, w przychodni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Polsce zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepienie przeciw odrze należy do grupy szczepień obowiązkowych. Dostępne są szczepionki skojarzone, zawierająca żywe, atenuowane wirusy odry, świnki i różyczki (MMR) lub odry, świnki, różyczki i ospy wietrznej (MMR-V). Skuteczność obu szczepionek jest bardzo duża: ponad 95 proc. dzieci jest chronionych przed zachorowaniem na odrę.

Kiedy dzieci powinny być szczepione przeciw odrze?

Szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) jest szczepionką bezpłatną. Szczepi się nią dzieci w 13-14. miesiącu życia. Ponieważ jedna dawka szczepionki trwale nie uodparnia, konieczne jest podanie dziecku drugiej dawki szczepienia. Do tej pory dzieci dostawały ją w 10. roku życia. Od 2019 roku z powodu sytuacji epidemiologicznej szczepionka będzie obowiązkowa w 6. roku życia.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to:
 
  • gorączka,
  • mocny kaszel,
  • wysypka plamisto-grudkowa,
  • zapalenie spojówek,
  • światłowstręt,
  • nieżyt błony śluzowej nosa.

Dość częste są powikłania po odrze. Te lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze - m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Czy szczepicie swoje dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych? Napiszcie w komentarzach, jak podchodzicie do tych niepokojących informacji na temat rozprzestrzeniania się odry wśród dzieci w Polsce?

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 

Źródło: wp,warszawawpigulce.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy