GRY
 
 

Jak nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów?

Czy trzylatek musi już rozpoznawać kolory? Nie musi, ale może. Jest mnóstwo zajęć, które go do tego zachęcą. A świat, którego barwy nie tylko można zobaczyć, ale i nazwać, jest o wiele bardziej inspirujący.

maluch, farby, malowanie

Wiele małych dzieci nie umie trafnie nazywać barw. – On jeszcze nie rozróżnia kolorów... – mówią zaniepokojone mamy. Ale nie mają racji – ich pociechy kolory rozróżniają! Takie dziecko widzi różnice między poszczególnymi barwami i potrafi np. posegregować klocki tak, by w jednej kupce znalazły się te w jednym kolorze (gdyby tego nie umiało, byłoby daltonistą – sprawdź nasz test na daltonizm). Jednak nie potrafi przyporządkować nazw barw do ich odpowiedników – to mu się myli. U trzyletnich dzieci to normalne!
 

Czy wszystkie trzylatki rozpoznają barwy?

Owszem, jest sporo dwulatków i trzylatków, które rozpoznają barwy. Jeśli twoje dziecko do nich należy – gratulacje. Ciesz się i staraj się pogłębić tę znajomość poprzez wprowadzanie takich niuansów jak ciemnoróżowy, liliowy... To wzbogaca wyobraźnię, rozwija zmysł plastyczny. Równie dobrze jednak dziecko w wieku trzech, czterech lat może nazywać tylko dwie barwy albo żadnej. Wszystkiego się nauczy, nim skończy pięć lat. Zanim jednak to nastąpi, troszkę ćwiczących tę umiejętność zabaw nie zaszkodzi.

Zobacz też, co powinien umieć trzylatek - test
Redakcja poleca: Czy warto wybrać się z przedszkolakiem do Centrum Nauki Kopernik? (video)
Przedszkolak nie jest za mały, by świetnie się bawić w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Zobacz, co go może tam zainteresować i czego nauczy się podczas zabawy.

Jak uczyć dziecko rozpoznawania kolorów?

Oczywiście dziecko wcale nie musi wiedzieć, że „uczy się” kolorów. Okazji do nauki poprzez zabawę jest mnóstwo. Zacznij od dwóch różniących się znacznie kolorów, np. czerwieni i zieleni. Znajdź znane dziecku przedmioty o takich barwach (samochodziki, klocki, plastikowe kubeczki) i połóż je na kartce takiego samego koloru. Powtarzaj: czerwony samochodzik kładziemy na czerwonej kartce, zielony klocek na zielonej. Kiedy dziecko będzie już umiało dokonać takiego rozłożenia, szukajcie tych kolorów na innych przedmiotach: czerwona kropeczka na rajstopkach, czerwone wiaderko w książce itp. Gdy dziecko umie wskazać te kolory, wprowadź następne dwa, wciąż przypominając poprzednie.

Rysuj, maluj, lep z plasteliny z maluszkiem.
Jak najczęściej! Nazywaj barwy, jakich używacie. Mów np.: „A teraz podaj mi proszę zieloną kredkę, zieloną jak listki i trawa. Narysuję nią zieloną trawę”. Jeśli dziecko poprawnie ją poda, pochwal je i powtórz nazwę koloru: „Dziękuję, dobrze wybrałeś zieloną kredkę. Właśnie takiej potrzebuję” (powtarzanie jest ważne, bo utrwala wiedzę). Jeśli dziecko poda inną, powiedz: „O, widzę, że podajesz mi niebieską. Dziękuję, niebieski kolor przyda mi się do narysowania kwiatków. A to jest zielona, ta której potrzebuję do pomalowania trawy”.

Zobacz też, co robić, gdy dziecko nie lubi rysować

• Podaruj dziecku flamastry z kolorowymi zatyczkami.
Pokaż, że każdy flamaster ma swoją czapeczkę i trzeba tak nakładać czapeczki, żeby się nie pomyliły.

Ocena (3 oceny)

3.3
Doładuj
Przeładuj