Odruch Babińskiego u noworodka
fot. AdobeStock

Co to jest odruch Babińskiego i kiedy zniknie?

Tuż po narodzinach maleńkie dziecko jest badane przez lekarza – neonatolog sprawdza m.in. odruchy noworodkowe, w tym występowanie odruchu Babińskiego. Czy wiesz, na czym on polega?
Aleksandra Sobieraj
Odruch Babińskiego u noworodka
fot. AdobeStock
Na podstawie odruchu Babińskiego, czyli badania stópek noworodka, lekarz może ocenić prawidłowość działania układu nerwowego malutkiego dziecka! Badanie odruchów noworodkowych to jeden z pierwszych testów, obok oceny wg skali Apgar, które przechodzi noworodek tuż po narodzinach.

Na czym polega odruch Babińskiego?

Na początku XX wieku francuski neurolog polskiego pochodzenia Józef Babiński odkrył i opisał reakcję nazwaną potem odruchem Babińskiego. Jeśli połaskocze się dziecko w spód stopy lub przesunie palcem po jej zewnętrznej krawędzi od pięty do paluszków, dziecko wyprostuje i rozsunie paluszki wachlarzowato (dorosły przeciwnie – zwinie palce). To jeden z bezwarunkowych odruchów noworodka. Źródło i przyczyna występowania odruchu Babińskiego nie są znane. Być może ma on związek z tym, że połączenia nerwowe między mózgiem a stopami u maluchów nie są jeszcze w pełni wykształcone.
Redakcja poleca: Smółka u noworodka: co to jest, kiedy się pojawia, jak długo trwa? [WIDEO]
Smółka noworodka, czyli jego pierwsza kupka, jest z niecierpliwością oczekiwana przez neonatologów. Dlaczego smółka jest ważna? Jak powinna wyglądać? Wyjaśnia dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover w Warszawie.

Kiedy odruch zanika?

Odruch Babińskiego może utrzymywać się do końca 2. roku życia dziecka (i wszystko jest w porządku), choć u niektórych niemowląt zanika już w 7. miesiącu życia. To jeden z ważnych odruchów świadczących o prawidłowym rozwoju układu nerwowego. Jednak interpretacja tego odruchu nie jest prosta, więc najlepiej, by był sprawdzany tylko przez lekarzy. 

Zobacz też: Kalendarz rozwoju niemowlaka

O czym świadczy zbyt długo utrzymujący się odruch Babińskiego?

W miarę dojrzewania układu nerwowego odruch Babińskiego zostaje zastąpiony przez tzw. odruch podeszwowy, tzn. że reakcją na drażnienie podeszwy stopy jest instynktowne zwijanie się palców, a nie ich rozkładanie. Jeśli zatem odruch Babińskiego utrzymuje się u dziecka w trzecim roku życia (lub później), konieczna jest konsultacja pediatry i skierowanie do neurologa, bo może to świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju malucha, a nawet o problemach neurologicznych. U dorosłego odruch Babińskiego uważany jest za patologiczny. I choć się go nie leczy (bo na co dzień nie utrudnia życia), to jest on podstawą do diagnostyki układu nerwowego, bo może być objawem zaburzeń jego pracy.

Zobacz na filmie, jak wygląda odruch Babińskiego:

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy