Odruch Moro
fot. AdobeStock

Odruch Moro u noworodka: czym jest i kiedy zanika?

Występowanie odruchu Moro tuż po narodzinach to objaw zdrowia noworodka. Odruch Moro jest wrodzoną reakcją dziecka na zagrożenie. Zobacz, w jakich sytuacjach występuje i kiedy powinien zaniknąć.
Aleksandra Sokalska
Odruch Moro
fot. AdobeStock

Odruch Moro, określany też jako „odruch obejmowania”, występuje u noworodka i jest fizjologiczną reakcją na nagły i silny bodziec. Dla nowo narodzonego dziecka silnym bodźcem są rzeczy z pozoru naturalne. Reakcja noworodka wynika z tego, że środowisko, w jakim przebywał w brzuchu matki, bardzo różni się od otoczenia, w którym znajduje się po narodzinach.

Odruch Moro utrzymuje się przez pierwszy tygodnie życia dziecka i później powinien zaniknąć. Czasem można jednak obserwować go dłużej. Wyjaśniamy, jaką rolę pełni odruch Moro, jak wygląda i co zrobić, kiedy w porę nie wygaśnie. 

Spis treści: 

Odruch Moro – czym jest i o czym świadczy?

Odruch Moro to wrodzona i bezwarunkowa reakcja dziecka na nagły hałas, zapalenie ostrego światła, wzrost lub obniżenie temperatury lub gwałtowną zmianę położenia ciała (np. gdy potrząśniesz łóżeczkiem, w którym leży dziecko). Dziecko może również zareagować odruchem Moro, gdy czuje, że nie jest dostatecznie mocno trzymane podczas podnoszenia lub noszenia (lub gdy podnosisz je za szybko).

Odruch Moro u noworodka jest instynktowną reakcją na zagrożenie. To całkiem normalna reakcja u dziecka tuż po narodzinach, która wiąże się ściśle z dojrzewaniem ośrodkowego układu nerwowego. Odruch Moro ułatwia dziecku zaczerpnięcie pierwszego haustu powietrza, a także wpływa na przygotowanie dziecka do utrzymywania główki w pozycji siedzącej. 

Brak odruchu Moro u dzieci urodzonych w terminie może świadczyć o uszkodzeniu neuronów ruchowych lub innych uszkodzeniach mózgu i ośrodkowego układu nerwowego. Konieczna jest wtedy wizyta u specjalisty. 

U wcześniaków odruch Moro może nie wystąpić na początku lub jest na tyle słaby, że trudno go zaobserwować. Nie powinno to jednak stać się powodem do obaw.

Odruch Moro występuje także, gdy noworodek śpi (może nawet spowodować obudzenie się dziecka). Pojawienie się odruchu Moro podczas snu może oznaczać, że dziecko spało w niewygodnej pozycji i potrzebuje ułożyć się w bardziej komfortowy sposób lub dotarł do niego głośny dźwięk.

Odruch Moro – fazy

Odruch Moro pozwala noworodkowi stopniowo prostować ciało po miesiącach spędzonych w pozycji embrionalnej.

Odruch przebiega w dwóch fazach:
  • pierwsza faza odruchu Moro – dziecko wygina plecy w łuk, odchyla główkę do tyłu, energicznie prostuje nogi i ręce i rozkłada dłonie. Robi to w reakcji na hałas, światło lub zmianę położenia ciała (np. potrząśnięcie kocykiem, na którym leży) 
  • druga faza odruchu Moro – dziecko zaciska piąstki, szybko przyciąga ręce do tułowia, jakby próbowało się objąć. 

Odruch Moro – kiedy zanika?

Odruch Moro zaczyna kształtować się pomiędzy 9 a 12 tygodniem życia płodowego i rozwija przez cały okres ciąży. Pod koniec ciąży można zaobserwować go na USG. Powinien zaniknąć między 2 a 4 miesiącem życia dziecka. 

Jeżeli odruch Moro nie zanika po 6 miesiącu, u dziecka będą utrzymywały się przesadne reakcje na zaskoczenie, które mogą powodować stałą nadwrażliwość na niektóre bodźce. Nagły hałas, światło, ruch lub zmiana pozycji czy równowagi mogą wywołać odruch Moro w niespodziewanych momentach. Dziecko będzie cały czas w stanie gotowości, co może niekorzystnie odbić się na jego układzie nerwowym. 

Jak wygasić odruch Moro u noworodka?

Jeżeli odruch Moro nie wygasł, może to oznaczać, że środowisko działa na dziecko niesprzyjająco. Aby wygasić odruch Moro można spróbować zmienić warunki, w których przebywa niemowlę, np.
  • wygasić zbyt mocne światło,
  • zadbać, by nie było wahań temperatury w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko.
Dłuższe utrzymywanie się odruchu Moro może wskazywać również na zaburzenia na tle neurologicznym. Należy zgłosić się do pediatry lub neurologa dziecięcego. Niepokojącym symptomem jest także jednostronny odruch Moro u noworodka – wtedy również należy zgłosić się z dzieckiem do specjalisty.

Odruch Moro – o czym świadczy?

Odruch Moro jest jednym z wielu odruchów, z jakimi rodzi się dziecko. Jego występowanie bada lekarz tuż po narodzinach maleństwa. To jeden z wielu testów – jest nim także np. ocena stanu noworodka wg skali Apgar – i badań, jakie przechodzi dziecko jeszcze w szpitalu. Występowanie odruchu u noworodka jest dowodem na to, że jego układ nerwowy prawidłowo funkcjonuje. 

Tuż po porodzie u noworodków pojawia się także odruch Babińskiego, czyli reakcja na dotykanie podeszew stóp. Dziecko w odpowiedzi na dotyk prostuje się i rozsuwa paluszki wachlarzowato. To również, podobnie jak odruch Moro, bezwarunkowa reakcją u noworodka, świadczącą o prawidłowym rozwoju jego układu nerwowego.

Zobacz na filmie, jak wygląda odruch Moro:

 

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Co to jest skala Apgar i co z niej możemy wyczytać? Mówi ekspert [WIDEO]
Punkty w skali Apgar określają stan noworodka po porodzie. Maksymalna liczba punktów w skali Apgar wynosi 10, minimalna – 0. W tej skali ocenia się czynność serca dziecka, oddech, zabarwienie skóry, reakcję na bodźce i zabarwienie skóry, tłumaczy dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy