Odruch Moro u noworodka
fot. AdobeStock

Odruch Moro: czym jest i kiedy zniknie?

Występowanie odruchu Moro tuż po narodzinach to objaw zdrowia noworodka. Jest on wrodzoną reakcją dziecka na zagrożenie. Zobacz, w jakich sytuacjach występuje i kiedy zaniknie.
Aleksandra Sokalska
Odruch Moro u noworodka
fot. AdobeStock

Odruch Moro to wrodzona reakcja noworodka na nagły hałas, zapalenie ostrego światła lub gwałtowną zmianę położenia ciała (np. gdy potrząśniesz łóżeczkiem, w którym leży dziecko). Dziecko może też w ten sposób zareagować, gdy czuje, że nie jest dostatecznie mocno trzymane podczas podnoszenia lub noszenia. Odruch Moro jest instynktowną reakcją na zagrożenie. To całkiem normalny odruch u malutkiego dziecka tuż po narodzinach. 

Odruch Moro: fazy

Odruch Moro pozwala maluszkowi stopniowo prostować ciało po 9 miesiącach spędzonych w pozycji embrionalnej.
Odruch ten przebiega w dwóch fazach. W reakcji na hałas, światło lub zmianę położenia ciała (np. potrząśnięcie kocykiem, na którym leży dziecko) na początku dziecka wygina plecy w łuk, odchyla główkę do tyłu, energicznie prostuje nóżki i ręce, i rozkłada dłonie. Druga faza odruchu Moro to zaciśnięcie piąstek, szybkie przyciągnięcie rączek do tułowia i objęcie się rękoma. 

Zobacz też: 7 odruchów noworodka - na czym polegają?
Redakcja poleca: Co to jest skala Apgar i co z niej możemy wyczytać? Mówi ekspert [WIDEO]
Punkty w skali Apgar określają stan noworodka po porodzie. Maksymalna liczba punktów w skali Apgar wynosi 10, minimalna – 0. W tej skali ocenia się czynność serca dziecka, oddech, zabarwienie skóry, reakcję na bodźce i zabarwienie skóry, tłumaczy dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover.

Odruch Moro: kiedy zanika?

Odruch Moro zaczyna kształtować się pomiędzy 9, a 12 tygodniem życia płodowego i rozwija przez cały okres ciąży. Można go nawet zaobserwować na pod koniec ciąży na USG. Powinien zaniknąć około 2–4. miesiąca życia. Jeżeli tak się nie stanie po 6. miesiącu życia dziecka, będą utrzymywać się u niego przesadne reakcje na zaskoczenie, które mogą powodować stałą nadwrażliwość na niektóre bodźce. Nagły hałas, światło, ruch lub zmiana pozycji czy równowagi mogą wywołać odruch w niespodziewanych momentach, więc dziecko będzie cały czas w pogotowiu, co może niekorzystnie odbić się na jego układzie nerwowym. 

Odruch Moro: o czym świadczy?

Odruch Moro jest jednym z wielu odruchów, z jakimi rodzi się dziecko. Jego występowanie bada lekarz tuż po narodzinach maleństwa. To jeden z wielu testów – jest nim także np. ocena stanu noworodka wg skali Apgar – i badań, jakie przechodzi dziecko jeszcze w szpitalu. Występowanie tego odruchu u noworodka jest dowodem na to, że jego układ nerwowy prawidłowo funkcjonuje

Obejrzyj film, jak wygląda odruch Moro:

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy