7 odruchów noworodka – na czym polegają? I kiedy znikną?

Odruchy noworodka pozwalają stwierdzić, czy dziecko dobrze radzi sobie poza łonem matki. Badanie odruchów to jedno z podstawowych badań noworodka tuż po porodzie. Wykonuje je lekarz jeszcze w szpitalu.
Sylwia Niemczyk
Odruchy noworodka
fot. AdobeStock
Odruchy noworodkowe to zestaw reakcji nowo narodzonego dziecka na badanie, które wykonuje lekarz. Choć czasami trudno dziś wytłumaczyć ich pierwotną funkcję, wiadomo jest jedno: brak odruchów może świadczyć o poważnych problemach układu nerwowego. Odruchy pozwalają lekarzowi stwierdzić, czy dziecko dobrze radzi sobie poza łonem matki – bo układ nerwowy noworodka musi w krótkim czasie przystosować się do nowych warunków, jakie otaczają nowo narodzone dziecko. Badanie odruchów to, obok skali Apgar, jedno z podstawowych badań noworodka tuż po narodzinach.

1. Odruch Rootinga, czyli noworodek szuka piersi mamy 

Połaskocz dziecko delikatnie palcem w policzek, a już za chwileczkę zwróci głowę w stronę ręki i otworzy szeroko buzię. To odruch, który pozwala dziecku odszukać brodawkę podczas karmienia piersią. Dzięki temu dziecko nabywa najważniejszą umiejętność w swoim życiu: umiejętność jedzenia. Odruch zanika między trzecim a czwartym miesiącem życia dziecka. Potem, jeszcze przez kilka miesięcy, możesz zaobserwować tę reakcję podczas snu dziecka.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

2. Odruch ssania u dziecka

Jeśli dotkniesz wargi dziecka swoim palcem, maleństwo zacznie go mocno ssać. Nawet najedzony noworodek, np. podczas trzymania go do odbijania po karmieniu, może wtulić się w twoją szyję i odruchowo zacząć ssać. Odruchowe ssanie jest zauważalne mniej więcej do 4. miesiąca życia – potem dziecko ssie już tylko wtedy, kiedy ma na to ochotę.

3. Odruch Babińskiego, czyli „Uwaga, moja stopa!”

Dotknij lub połaskocz delikatnie stopę maluszka, a zobaczysz prawdziwe czary. Palce (zamiast jak u dorosłego, zgiąć się do dołu) naprężają się i prostują (paluch unosi się do góry), zaś stopa wykrzywia się do środka. Odruch może nawet utrzymać się do dwóch lat, choć najczęściej znika po pierwszym pół roku życia.

4. Odruch Moro – gdy dziecko się przestraszy

Gdy zaświecisz ostre światło w pokoju lub głośno klaśniesz w dłonie, dziecko wzdrygnie się gwałtownie. Taka reakcja jest całkowicie normalna – to właśnie odruch Moro. Noworodek w reakcji na hałas, światło lub zmianę położenia ciała (np. gdy potrząśniesz łóżeczkiem, w którym leży dziecko) wygina plecy w łuk, odchyla główkę do tyłu, energicznie prostuje nóżki i ręce, i rozkłada dłonie. Ruch ten przypomina obejmowanie niewidzialnego niedźwiedzia. Drugą fazą odruchu Moro jest szybkie przyciągnięcie przedramion do tułowia, objęcie się rękoma i zaciśnięcie piąstek. Odruch zanika między czwartym a szóstym miesiącem życia dziecka.

Zobacz też: Kiedy wreszcie odpadnie ten pępek? Znamy odpowiedź

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem