Odruchy noworodka
fot. AdobeStock

7 odruchów noworodka – na czym polegają? I kiedy znikną?

Odruchy noworodka pozwalają stwierdzić, czy dziecko dobrze radzi sobie poza łonem matki. Badanie odruchów to jedno z podstawowych badań noworodka tuż po porodzie. Wykonuje je lekarz jeszcze w szpitalu.
Sylwia Niemczyk
Odruchy noworodka
fot. AdobeStock
Odruchy noworodkowe to zestaw reakcji nowo narodzonego dziecka na badanie, które wykonuje lekarz. Choć czasami trudno dziś wytłumaczyć ich pierwotną funkcję, wiadomo jest jedno: brak odruchów może świadczyć o poważnych problemach układu nerwowego. Odruchy pozwalają lekarzowi stwierdzić, czy dziecko dobrze radzi sobie poza łonem matki – bo układ nerwowy noworodka musi w krótkim czasie przystosować się do nowych warunków, jakie otaczają nowo narodzone dziecko. Badanie odruchów to, obok skali Apgar, jedno z podstawowych badań noworodka tuż po narodzinach.

1. Odruch Rootinga, czyli noworodek szuka piersi mamy 

Połaskocz dziecko delikatnie palcem w policzek, a już za chwileczkę zwróci głowę w stronę ręki i otworzy szeroko buzię. To odruch, który pozwala dziecku odszukać brodawkę podczas karmienia piersią. Dzięki temu dziecko nabywa najważniejszą umiejętność w swoim życiu: umiejętność jedzenia. Odruch zanika między trzecim a czwartym miesiącem życia dziecka. Potem, jeszcze przez kilka miesięcy, możesz zaobserwować tę reakcję podczas snu dziecka.
Redakcja poleca: 30. Finał WOŚP coraz bliżej: Jurek Owsiak pozdrawia czytelniczki Mamotoja.pl
Mamotoja.pl już po raz siódmy gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Przy okazji jubileuszowego Finału mamy dla Was coś specjalnego – pozdrowienia od samego Jurka Owsiaka. Otwórzcie serca i grajcie razem z nami – do końca świata i jeden dzień dłużej!

2. Odruch ssania u dziecka

Jeśli dotkniesz wargi dziecka swoim palcem, maleństwo zacznie go mocno ssać. Nawet najedzony noworodek, np. podczas trzymania go do odbijania po karmieniu, może wtulić się w twoją szyję i odruchowo zacząć ssać. Odruchowe ssanie jest zauważalne mniej więcej do 4. miesiąca życia – potem dziecko ssie już tylko wtedy, kiedy ma na to ochotę.

3. Odruch Babińskiego, czyli „Uwaga, moja stopa!”

Dotknij lub połaskocz delikatnie stopę maluszka, a zobaczysz prawdziwe czary. Palce (zamiast jak u dorosłego, zgiąć się do dołu) naprężają się i prostują (paluch unosi się do góry), zaś stopa wykrzywia się do środka. Odruch może nawet utrzymać się do dwóch lat, choć najczęściej znika po pierwszym pół roku życia.

4. Odruch Moro – gdy dziecko się przestraszy

Gdy zaświecisz ostre światło w pokoju lub głośno klaśniesz w dłonie, dziecko wzdrygnie się gwałtownie. Taka reakcja jest całkowicie normalna – to właśnie odruch Moro. Noworodek w reakcji na hałas, światło lub zmianę położenia ciała (np. gdy potrząśniesz łóżeczkiem, w którym leży dziecko) wygina plecy w łuk, odchyla główkę do tyłu, energicznie prostuje nóżki i ręce, i rozkłada dłonie. Ruch ten przypomina obejmowanie niewidzialnego niedźwiedzia. Drugą fazą odruchu Moro jest szybkie przyciągnięcie przedramion do tułowia, objęcie się rękoma i zaciśnięcie piąstek. Odruch zanika między czwartym a szóstym miesiącem życia dziecka.

Zobacz też: Kiedy wreszcie odpadnie ten pępek? Znamy odpowiedź

5. Odruch chwytania u dziecka

Jeśli dotkniesz opuszkiem palca wnętrza dłoni dziecka, w tej samej chwili jego piąstka zaciśnie się wokół twojego palca. Uścisk dziecka jest na tyle silny, że można nawet unieść noworodka do góry! Nie rób tego jednak nigdy sama, aby nie spowodować niebezpiecznego wypadku. Odruch może utrzymać się nawet do 6. miesiąca życia.

Zobacz też: Noworodek wygląda dziwnie!

6. Odruch chodu automatycznego

Gdy lekarz, trzymając dziecko pod paszkami, delikatnie stawia je na płaskiej powierzchni, ono zaczyna maszerować! Ten odruch najczęściej pojawia się w 4. dobie po narodzinach i utrzymuje się przez dwa miesiące. Jeśli chcesz zobaczyć ten cud, poproś lekarza o pokazanie, ale nie próbuj sama utrzymywać dziecka w pionie, bo jest to bardzo niebezpieczne dla jego kręgosłupa.

7. Odruch szermierza u noworodka

Odwróć ostrożnie główkę leżącego na pleckach niemowlęcia w drugą stronę. Noga i rączka z tej strony, w którą patrzy dziecko, rozprostują się jak za pociągnięciem niewidzialnej nitki, zaś druga nóżka i rączka zegną się w stawach. Z góry może to wyglądać jak postawa szermierza, stąd obiegowa nazwa tej reakcji. Odruch może być widoczny od dnia urodzin, ale może też pojawić się dopiero kilka tygodni później. Utrzymuje się do 6.  miesiąca życia.

Reakcje mogą czasem być nieco słabsze, kiedy dziecko jest zmęczone lub osłabione. Jeśli jednak jakiś odruch nie pojawia się w ogóle, niezwłocznie powiedz o tym lekarzowi.

Zobacz też: Kalendarz rozwoju dziecka
Oceń artykuł

Ocena 5 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy