Encyklopedia problemów wychowawczych

Odrzucenie jednego z rodziców

„Jak będę duża, to wyjdę za tatę", „Gdy urosnę, ożenię się z mamą" – takie deklaracje nie powinny zdziwić żadnego z rodziców. Dziecko w wieku 3-6 lat przeżywa fascynację rodzicem odmiennej płci i fantazjuje o małżeństwie z nim. To normalne zjawisko.

Przyczyny
Marzenia o ślubie z jednym z rodziców i opuszczeniu, a nawet śmierci drugiego to jedna z najczęściej przeżywanych fantazji dziecięcych. Nie martw się zatem, jeśli Twój pięciolatek beztrosko zapowie, że tata już niedługo umrze, a Ty zostaniesz żoną malucha. W ten sposób dziecko udowadnia jedynie, że rozróżnia i utożsamia się z jedną z płci. Obserwacje Waszej małżeńskiej relacji prowadzą je do wniosku, że i ono powinno związać się z drugą osobą – a po cóż szukać dalej, niż w najbliższej rodzinie?!
Marzenia o śmierci jednego z rodziców nie są dowodem na to, że nasze dziecko jest złe, ale że jeszcze nie rozumie tak naprawdę, czym jest śmierć. Być może nadszedł czas na rozmowę o tym, że śmierć wiąże się z odejściem na zawsze i smutkiem pozostałych przy życiu. Jednak pamiętaj, by podczas tej rozmowy nie wzbudzać niepotrzebnych wyrzutów sumienia u malucha z powodu fantazjowania o umieraniu jednego z rodziców, on i tak czuje się niepewny i zdezorientowany.

Co robić?
Nie wykorzystuj tej dziecięcej fascynacji własną - lub partnera - osobą. Budowanie rodzinnego obozu, który wykluczałby jednego z rodziców jest niekorzystne dla dziecięcej psychiki – nawet jeśli w danym okresie wygląda na to, że maluch nie marzy o niczym innym. Warto rozmawiać spokojnie o przeżywanych przez maluszka emocjach i stanowczo, ale z uśmiechem zapewniać, że małżeństwo z rodzicem jest niemożliwe, ale za to oboje zawsze będziecie go kochali.