odstające uszy u dziecka
fot. Fotolia

Mojemu dziecku odstają uszy!

Odstające uszy u dziecka nie mają wpływu na jego zdrowie, ale mogą wpłynąć na jego kontakty z rówieśnikami. Zapytaliśmy ekspertów, w jakim wieku można zoperować dziecku uszy i jak długo się one goją.
Joanna Karwat
odstające uszy u dziecka
fot. Fotolia
 
– Za najlepszy czas na operację odstających uszu uznaje się okres po szóstym roku życia, ponieważ w tym czasie kończy się wzrost małżowiny. Oczywiście tego typu zabieg równie dobrze można wykonać już w wieku dorosłym, ale trzeba mieć na uwadze, że trudniejsza jest wówczas i sama korekta i większe są dolegliwości pooperacyjne – mówi dr Urszula Brumer z warszawskiej kliniki dr Urszula Brumer Medycyna Urody.
 
– U małych dzieci zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a u nastolatków – w znieczuleniu miejscowym. Wcześniej jednak wymagane jest zrobienie podstawowych badań laboratoryjnych. Defekt odstających uszu jest spowodowany wadą budowy anatomicznej małżowiny ucha. Podczas operacji odstających uszu cięcie przeprowadzamy z tyłu małżowiny wycinając wrzeciono skóry, przecinamy chrząstkę, kształtując ją szwami stabilizującymi. Wszystko trwa około 20-30 minut – tłumaczy dr Zbigniew Surowiec, specjalista chirurg dziecięcy z kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody. 
 
Po operacji odstających uszu dziecko wraca do domu tego samego dnia, na uszach ma założone opatrunki, a po tygodniu zdejmowane są szwy. W ciągu następnych dwóch tygodni postępuje gojenie. Jednocześnie stopniowo ustępują obrzęki i ewentualne zasinienie uszu. Charakterystyczne dla operacji odstających uszu  jest występowanie dolegliwości bólowych w pierwszych dwóch dobach, za to efekt końcowy "przylegających uszu" jest trwały.

Dobrze jest wykonać ten zabieg w wakacje, ponieważ przez kolejny miesiąc pacjent przez cały dzień i noc musi mieć założoną opaskę na uszy chroniącą przed urazem lub pociągnięciem, a spać w niej powinien przez trzy miesiące. 
 
Operacja odstających uszu kosztuje 3200 - 3800 zł

Przeczytaj, jak możesz pomóc dziecku przetrwać pobyt w szpitalu
.
Redakcja poleca: Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!
Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy