mama, karmienie piersią, niemowlę

Koniec karmienia piersią (bez łez i stresów!)

Odstawienie od piersi to wielkie przeżycie dla mamy i dla dziecka. Mamy mają wątpliwości, dzieci płaczą i nie chcą zapomnieć o karmieniu piersią. Czy musi być tak stresująco? Nie. Zrozum emocje i działaj zgodnie z planem - wszystko się uda.
Aleksandra Sobieraj
mama, karmienie piersią, niemowlę

Odstawianie od piersi - zrozumieć emocje (to ważne!)

Odstawianie od piersi to naprawdę spore przeżycie. Dlatego warto poświęcić chwilę właśnie na emocje. Co może się wydarzyć i jak to znieść? Jak zrozumieć? Jak postępować?

• Niektóre dzieci same rezygnują z kramienia piersią. Wtedy jest łatwiej, choć takie zachowanie dziecka czasem martwi, przeraża mamę. Naprawdę lepiej się cieszyć! Inne sytuacje są trudniejsze.

• Odstawianie od piersi jest trudne, bo dla dziecka ssanie piersi to  nie tylko zaspokajanie głodu. Dotykanie i ssanie piersi daje dziecku też poczucie bezpieczeństwa i pozwala intensywniej odczuwać obecność mamy. Dzięki temu łatwiej radzi sobie z emocjami. To dlatego maleńkie dzieci tak często domagają się piersi – czasem wcale nie są głodne, a jedynie chcą poczuć ciepło maminego ciała. Z wiekiem mleko mamy staje się tylko dodatkiem do diety. Ale odstawienie od piersi nadal wcale nie jest łatwe, bo zwykle malec nie chce bez walki i łez oddać tego, co tak lubi.

• Podjęcie decyzji o odstawieniu od piersi należy do Ciebie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kiedy przestać karmić piersią. Możesz na przykład wykorzystać naturalnie rozwijającą się u dziecka zdolność pozbywania się rzeczy, która przypada na wiek około 9 miesiąca życia, dobry jest też koniec pierszego roku. Czasem ten moment to czas, kiedy kończy się urlop i musisz wracać do pracy.

• Poczujesz się wolna i... mniej potrzebna. Nie musisz być cały czas przy dziecku, by je nakarmić - to plus. Ale nie łudź się – możesz czuć się fatalnie, gdy dziecko będzie płakać, a ty nie dasz mu piersi. Nie myśl jednak, że zabierasz mu swoją miłość. Ona pozostanie – teraz będziecie okazywać ją sobie inaczej.
Gdy już odstawisz malucha, możesz poczuć żal za utraconą błogą bliskością z nim. To naturalne uczucie. W końcu jednak zaakceptujesz taką niezależność swojego dziecka.
Redakcja poleca: Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią
Odstawienie dziecka od piersi to proces na wiele dni, a nawet tygodni. Nie śpiesz się z definitywnym zakończeniem karmienia, rezygnuj z kolejnych karmień stopniowo, zaspokajając przy tym potrzebę bliskości dziecka.

Odstawianie od piersi - plan działania

Jak odstawić dziecko od piersi?
• Stopniowo. Taktyka małych kroków jest najlepsza. Dla dziecka - bo nie jest wielką zmianą. Dla Ciebie - bo Twoje piersi będą powoli produkować mniej mleka.
Zacznij od wyeliminowania pojedynczych karmień, na początek tego w porze obiadu. Potem opuszczajcie kolejne. Najtrudniej jest dziecku zrezygnować ze ssania wieczorem i w nocy. Ale bądź konsekwentna – nie możesz jednej nocy nie karmić, a kolejnej to robić. Jeśli się złamiesz, będziesz zła na siebie, a zdezorientowany maluch – nieszczęśliwy.

Znasz sposoby innych mam na zakończenie karmienia? Oto 7 rad, jak odstawić dziecko od piersi polecanych przez mamy i lekarzy.

• W pierwszym półroczu dziecko zwykle nie jest jeszcze gotowe na odstawienie od piersi, ale jeśli rezygnujesz z karmienia (tego zdecydowanie nie polecamy), pierś zastąp butelką i smoczkiem uspokajaczem. Przytulajcie się, kołysz dziecko w ramionach – może się tego teraz domagać częściej.

• W drugim półroczu ssanie piersi nadal daje dziecku poczucie pewności i pocieszenie po bolesnych doświadczeniach odkrywania świata. Karmienia powoli zastępuj innymi posiłkami i atrakcyjnymi zajęciami. A potrzeby emocjonalne zaspokajaj przez przytulanie, baraszkowanie, całusy.

• Drugi rok życia to czas coraz większej samodzielności, ale pierś nadal może być dla dziecka ważna. Zamiast niej proponuj dziecku bardziej dorosłe sposoby okazywania miłości, np. wspólne czytanie książeczek, opowiadanie bajek, przytulanie.

• Ile to może potrwać?
Nawet kilka tygodni. Musisz być cierpliwa, przyspieszanie lub nerwowość niczego nie ułatwią, a spowodują niepotrzebne stresy – Twoje i dziecka.

• Jak pomóc dziecku, gdy domaga się piersi?
Bądź blisko i okazuj mu dużo miłości. Odwracaj uwagę dziecka od cycusia.

Odstawianie od piersi - czego nie robić

• Nie wyjeżdżaj z domu bez dziecka
• Nie chowaj się przed maluchem w porach karmienia.
Dziecko może to odebrać jako odrzucenie. Przyzwyczai się co prawda do nowej sytuacji, ale będzie to dla niego stres. Będąc z Tobą, łatwiej zniesie trudne emocje i wejdzie w nowy etap bez poczucia straty. Będzie wiedziało, że brak piersi nie jest brakiem miłości. Ten trudny krok ku dorosłości zrobi razem z mamą.

Czy to nie za wcześnie zrezygnowałaś z karmienia
Czasem może się okazać, że za szybko zrezygnowałaś z karmienia piersią i dobrze byłoby do niego wrócić. Mogą o tym świadczyć niekorzystne zmiany w zachowaniu dziecka: częstsze budzenie się w nocy, zły humor i marudzenie w ciągu dnia, ssanie palca, lęk przed rozłąką z mamą, agresja wobec rodzeństwa. Jeśli maluch nie potrafi zaakceptować zmiany, może warto iść na kompromis i uszanować potrzeby dziecka? I spróbować jeszcze raz za kilkanaście dni lub kilka tygodni. Wtedy wszystko może się udać bez problemu.

Zdrowe karmienie bez piersi

Pod odstawieniu od piersi dbaj, by dziecko nadal dostawało to, co najlepsze: produkty wprowadzaj zgodnie z kalendarzem rozszerzania diety i unikaj błędów w diecie dziecka, które popełnia wielu rodziców.

Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu.

td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy