Szczepienie u niemowlaka
fot. Fotolia

Odszkodowania za powikłania po szczepieniach? Jest odpowiedź ministra zdrowia!

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie systemu odszkodowań dla dzieci cierpiących z powodu powikłań poszczepiennych. Co na ten temat mówił minister Konstanty Radziwiłł?
Hanna Szczesiak
Szczepienie u niemowlaka
fot. Fotolia
W poniedziałek, 8 maja, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wziął udział w konferencji prasowej zorganizowanej w Gdańsku. Minister odpowiedział na pytania dotyczące wprowadzenia odszkodowań dla dzieci, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne.

Będą odszkodowania za powikłania poszczepienne?

Podczas konferencji minister Konstanty Radziwiłł zapewnił, że obecnie szczepionki są najbezpieczniejszymi i najlepiej przebadanymi preparatami medycznymi. Ciężkie powikłania poszczepienne, które kwalifikowałyby się do odszkodowania, zdarzają się bardzo rzadko. Według ministra to 20-30 przypadków rocznie.

"Ministerstwo widzi problem zdarzeń niepożądanych, które towarzyszą wszystkim lekom, także szczepionkom. Rzeczywiście w tej chwili pracujemy nad ewentualnym rozwiązaniem szczególnym w stosunku do szczepionek i niesłychanie rzadko zdarzającym się niepożądanym odczynom, które towarzyszą szczepionkom" – powiedział minister. Zaznaczył jednak, że deklaracja rodzica, że u dziecka wystąpiły poważne powikłania po szczepieniu, to za mało, żeby dostać odszkodowanie. "Tutaj musi być bardzo solidny, obiektywny sposób oceny, czy rzeczywiście doszło do zdarzenia niepożądanego" – podkreślił Radziwiłł.
 

Zdaniem Katarzyny Pinkosz, dziennikarki "Mamo, To Ja" i Babyonline.pl:

Skoro szczepienia w Polsce są obowiązkowe, a Ministerstwo Zdrowia opracowuje kalendarz szczepień i kupuje szczepionki, to powinno też ponosić odpowiedzialność za ewentualne niepożądane odczyny poszczepienne. W niektórych krajach tak jest. Na pewno w Polsce nie wszystkie NOP są zgłaszane i ten system trzeba poprawić. Należy jednak pamiętać, że bardzo poważne niepożądane odczyny poszczepienne występują bardzo rzadko. A udowodnienie, że przyczyną pogorszenia zdrowia dziecka rzeczywiście była szczepionka, a nie inny czynnik, jest niezwykle trudne.
Redakcja poleca: Resort zdrowia rozważa rekompensaty za NOP [WIDEO]
Liczba nieszczepionych dzieci rośnie z roku na rok. Dlatego resort zdrowia rozważa wprowadzenie systemu rekompensat za ewentualne niepożądane odczyny poszczepienne tzw. NOP.

Co to jest NOP?

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) to niepożądane reakcje i objawy medyczne związane czasowo ze szczepieniem, występujące po podaniu szczepionki. Niepożądanymi odczynami poszczepiennymi mogą być zaczerwienienie w miejscu ukłucia, zmęczenie i senność czy gorączka. Do najpoważniejszych powikłań, występujących jednak niezwykle rzadko, należą zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, sepsa, wstrząs anafilaktyczny, zaburzenia świadomości czy niedowłady.

Co sądzicie o finansowaniu przez państwo odszkodowań dla dzieci, u których wystąpiły powikłania poszczepienne?

Zobacz także: Kalendarz szczepień na 2017 rok. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Źródło: rynekzdrowia.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy