Odszkodowanie za powikłania poszczepienne
fot. Fotolia

Sprawdź, ile pieniędzy dostaną rodzice za powikłania poszczepienne u dziecka!

Trwają prace nad utworzeniem funduszu odszkodowań dla osób, które ucierpiały przez niepożądane odczyny poszczepienne. Ile pieniędzy dostaną rodzice?
Hanna Szczesiak
Odszkodowanie za powikłania poszczepienne
fot. Fotolia
Główny Inspektor Sanitarny pracuje nad projektem funduszu kompensacyjnego dla osób, u których doszło do powikłań po szczepieniach. Zgodnie z projektem, rodzina dziecka, u którego pojawiły się groźne NOP-y, otrzyma od państwa pomoc finansową. Maksymalna kwota wyniesie 70 tys. zł.

Fundusz odszkodowań dla rodziców

W wielu krajach funkcjonują fundusze odszkodowań dla rodziców, którzy udowodnią, że u ich dziecka wystąpiły poważne niepożądane odczyny po obowiązkowych szczepieniach. Dr Marek Posobkiewicz, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przyznał, że prace nad funduszem trwają zarówno w GIS, jak i w Ministerstwie Zdrowia. Projekt zakłada, że gdy dziecko dotknie syndrom NOP, a rodzice udowodnią, że zmiany spowodowane są szczepieniami, będą mogli się starać o przyznanie odszkodowania.
Redakcja poleca: Obalamy mity o szczepieniach: czy NOP są groźne?
Najczęstszym powodem odmowy szczepienia dziecka jest obawa przed wystąpieniem NOP - niepożądanych odczynów poszczepiennych. Co to są NOP, jak im zapobiec? I co zrobić, jeśli się pojawią?

Ile wyniesie odszkodowanie?

Jak podaje Rynek Zdrowia, maksymalna kwota świadczenia kompensacyjnego dla rodziców wyniesie 70 tys. zł. Ministerstwo ocenia, że rocznie ok. 10 dzieci cierpi z powodu poważnych NOP-ów wywołanych szczepionkami. Tylko te dzieci kwalifikowałyby się do przyznania odszkodowania.

Jak myślicie, czy taki fundusz jest potrzebny? Czy kwota proponowana przez państwo jest wystarczająca? Czekamy na wasze komentarze!

Zobacz także: Będą odszkodowania za odczyny poszczepienne? Pytamy ministra!

Źródło: rynekzdrowia.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy