odwiedziny w szpitalu po porodzie
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl

Idziesz z wizytą do mamy i dziecka w szpitalu? Poznaj zasady savoir-vivre!

Kto może odwiedzić w szpitalu mamę i noworodka? Jak powinna wyglądać wizyta w szpitalu po porodzie, czy można przynosić kwiaty, ile osób może przyjść i jak się zachowywać. Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości.
Aleksandra Sokalska
odwiedziny w szpitalu po porodzie
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl

Każdy chce zobaczyć noworodka jak najszybciej, najlepiej już w szpitalu. Czy jednak taka wizyta na porodówce jest wskazana, jak powinny wyglądać odwiedziny w szpitalu i jak się zachowywać, aby nie przeszkadzać mamie i noworodkowi (oraz innym mamom i dzieciom). Wyjaśniamy zasady savoir-vivre na porodówce.

Kto może odwiedzać mamę i noworodka w szpitalu?


To normalne, że rodzina i bliscy chcą zobaczyć noworodka. Jednak odwiedziny w szpitalu powinny być dobrze zorganizowane, aby nie zaszkodzić noworodkowi i nie przeszkadzać innym mamom.
Najlepiej, by czuwał na tym twój partner (ty nie będziesz miała na to ani siły, ani czasu). To on powinien taktownie, ale stanowczo wyperswadować gościom wizyty. Najlepiej, by jednorazowo odwiedzała cię jedna osoba (w wielu szpitalach jest to wymogiem). Oczywiście nie można zabronić odwiedzin twojej mamie czy teściowej, ale wizyta dalekiej ciotki czy delegacja koleżanek z pracy są niepotrzebne i zakłócają spokój pozostałych mam na sali. Poza tym obecność innych osób to też zagrożenie dla noworodków (nie tylko w sezonie grypy).

Zobacz także: Jakie masz prawa na porodówce

Kiedy odwiedziny w szpitalu po porodzie?

W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń czasowych wizyt w szpitalu po porodzie. Najlepiej jednak, aby odwiedziny nie miały miejsca podczas obchodu lekarskiego – to czas, gdy każda z mam ma okazję  rozwiać swoje wątpliwości dotyczące swojego stanu po porodzie czy też stanu dziecka. Lepiej też, by wizyty nie odbywały się późnym wieczorem – młoda mama chce odpocząć (i inne mamy też).


Jak zachowywać się podczas odwiedzin w szpitalu?

Gdy wchodzimy do pomieszczenia, w którym znajduje się kilka osób, zawsze należy powiedzieć "dzień dobry". To podstawa dobrego wychowania. Partner młodej mamy, który zazwyczaj odwiedza ją w szpitalu codziennie, powinien też przy pierwszej wizycie przedstawić się pozostałym kobietom na sali.

Szpitalni goście powinni:
  • Zachowywać się cicho. Głośne rozmowy są niedopuszczalne. Przeszkadzają innym mamom. Jeśli dyskusje są zbyt hałaśliwe, powinnaś gości uciszyć.
  • Rozebrać się w szatni, założyć ochraniacze na buty.
  • Przed wejściem do pokoju umyć ręce.

Czy wolno w szpitalu rozmawiać przez komórkę?

Telefon komórkowy jest bardzo przydatny. W każdej chwili możesz zadzwonić do rodziny, np. gdy zabraknie ci napojów lub czystych ubranek dla dziecka (w uniknięciu takiej sytuacji pomoże wcześniej spakowana wyprawka do szpitala).

Ale używanie telefonu wymaga kindersztuby:
  • Włącz wibracje, a dzwonek wycisz, żeby nie przeszkadzać innym mamom. Jeśli nie chcesz rezygnować z melodyjki, trzymaj telefon pod ręką, żebyś mogła go odebrać już przy pierwszym dzwonku.
  • Staraj się sprawdzać numery na wyświetlaczu i odbieraj tylko ważne rozmowy. Nikt ze znajomych nie obrazi się, jeżeli w szpitalu wyłączysz telefon.
  • Nie krzycz do telefonu. Jeśli wydaje ci się, że słabo słyszysz rozmówcę, wzmocnij głośność telefonu.

Jak karmić noworodka, gdy w szpitalu są goście?


Wiele mam jest skrępowanych, gdy muszą karmić piersią w obecności innych osób. Również mimowolni obserwatorzy
często nie wiedzą, gdzie podziać oczy, gdy kobieta przystawia dziecko do piersi.
 
  • Nie wstydź się: karmienie piersią jest najnaturalniejszą rzeczą na świecie. Poza tym nie możesz przecież wytłumaczyć głodnemu noworodkowi, że nie dostanie jeść, bo są obce osoby! Porzucenie wstydu dotyczy karmiących mam i gości. Jesteśmy dorośli i dojrzali. Kobieta po prostu karmi dzieci piersią. Nic w tym niestosownego, ani sensacyjnego.
  • Jeśli krępujesz się karmić w towarzystwie innych ludzi, przysłoń pierś tetrową pieluszką. Pamiętaj, by zabrać do szpitala koszulę rozpinaną na piersiach lub specjalną koszulę do karmienia. Unikniesz podciągania do góry całego stroju, by nakarmić dziecko.

Zobacz też: 5 najlepszych pozycji do karmienia piersią

Wietrzenie krocza przy gościach?

Higiena intymna po porodzie jest bardzo ważna – mamy powinny jak najczęściej wietrzyć krocze, by nie doszło do zakażenia. Jak to robić, by nie czuć się skrępowaną. Zajmij taką pozycję, by krocze nie było pierwszym widokiem, który rzuca się w oczy po wejściu na salę. Najlepiej jest ułożyć się tyłem do drzwi. Zawsze też można przykryć nogi cienkim prześcieradłem albo dłuższą koszulą nocną.


Czy do szpitala można przynosić kwiaty?

Zakaz przynoszenia kwiatów kiedyś obowiązywał w niemal wszystkich szpitalach. Nie wynikał z zasad dobrego wychowania, ale z powodu przestrzegania higieny. Lekarze obawiali się, że razem z kwiatami na oddział zostaną wniesione groźne dla noworodka bakterie i wirusy. Dziś już nie obowiązuje i młoda mama może zostać uhonorowana pięknym bukietem. Oczywiście nie należy przesadzać z ilością kwiatów, bo będą przeszkadzać pozostałym mamom. Poza tym trzeba potem pamiętać o ich sprzątnięciu lub zabraniu.

Zarezerwować "jedynkę" po porodzie?

W niektórych szpitalach po porodzie jest możliwość pobytu w "jedynce" – sali tylko dla mamy i dziecka. W niektórych szpitalach jest też możliwość rodzenia w sali jednoosobowej, w której potem mama z dzieckiem zostaje (tzw. dom narodzin). Jeżeli zależy ci na ciszy i spokoju w czasie porodu i w pierwszych dniach po porodzie, możesz skorzystać z takiej opcji. W niektórych szpitalach trzeba za to zapłacić – w innych pobyt w domu narodzin nie wiąże się z żadnymi opłatami (jednak nie zawsze jest możliwość skorzystania z takiej możliwości – zależy to od liczby rodzących). Niezależnie, czy będziesz w sali jednoosobowej, czy 2-3-osobowej (lub większej), zasady odwiedzin w szpitalu na porodówce są podobne.

Zobacz także:  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy