Odwodnienie u dziecka

Im młodsze dziecko, tym szybciej może dojść u niego do odwodnienia i tym groźniejsze mogą być jego konsekwencje. Czy zawsze jesteś w stanie ustrzec przed nim malca? Sprawdź koniecznie.
5283430-683x1024.jpg
Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest najważniejszym składnikiem komórek, tkanek, krwi, skóry itd., bierze udział w najróżniejszych procesach zachodzących w organizmie, np. w trawieniu pokarmów.
Zdarza się, że w organizmie zaczyna brakować wody, zaś odwodnienie następuje w błyskawicznym tempie. Dlatego warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej.

Ile powinno wypijać dziecko każdego dnia
Jeśli wody brakuje, organizm natychmiast zaczyna szwankować: następuje groźny wzrost poziomu sodu we krwi i dochodzi do odwodnienia komórek. W innym przypadku może niebezpiecznie podnieść się ciśnienie krwi... Na szczęście te najbardziej poważne konsekwencje odwodnienia nie zdarzają się często. Najmłodsze dziecko potrzebuje około 1–1,5 litra płynów dziennie. Ale to nie znaczy, że każdego dnia tyle musi wypić! Woda znajduje się przecież także w jedzeniu, a więc np. w owocach, warzywach, zupach itp. Zatem malec podczas każdego posiłku dostaje niewielkie ilości wody. Do tego jego organizm zazwyczaj doskonale zawiaduje swoją gospodarką wodną. Gdy potrzebuje płynów, od razu zaczyna wysyłać wyraźne sygnały, że chce mu się pić.

Dlaczego w czasie biegunki czy wymiotów szybko zaczyna brakować płynów w organizmie
Podczas biegunki woda jest „ściągana” z całego organizmu do jelit smyka i wydalana z kupką. Zaś gdy maluch ma torsje, woda nie ma szans dostać się do jelit i zostać wchłonięta, bo szkrab wymiotuje ją razem z treścią żołądka.
Jak rozpoznać pierwsze sygnały odwodnienia
Najczęstszym objawem jest pragnienie. Ale nie zawsze się ono pojawia, bo zdarza się, że np. przy wymiotach lub gorączce maluch nie chce pić. Dlatego sygnałem, który powinien cię zaniepokoić, jest fakt, że dziecko nie piło (i nie jadło) od kilku godzin – im młodszy maluch, tym ten czas powinien być krótszy. Brzdąc rzadziej siusia, a jego mocz ma kolor ciemnożółty. Poza tym, smyk ma spieczone usta i suchy język. Zmienia się też zachowanie dziecka: jest senne, nie chce się bawić, może być także bardzo marudne, płaczliwe. Czasem szkrab jest dziwnie pobudzony. Gdy odwodnienie jest poważne, staje się widoczne również na skórze. Po uszczypnięciu jej na brzuszku, pozostaje fałdka, która bardzo wolno znika.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka - film
Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę i kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza? Doradza pediatra.

Ocena (11 ocen)

4.6
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem