5283430-683x1024.jpg

Odwodnienie u dziecka

Im młodsze dziecko, tym szybciej może dojść u niego do odwodnienia i tym groźniejsze mogą być jego konsekwencje. Czy zawsze jesteś w stanie ustrzec przed nim malca? Sprawdź koniecznie.
5283430-683x1024.jpg
Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest najważniejszym składnikiem komórek, tkanek, krwi, skóry itd., bierze udział w najróżniejszych procesach zachodzących w organizmie, np. w trawieniu pokarmów.
Zdarza się, że w organizmie zaczyna brakować wody, zaś odwodnienie następuje w błyskawicznym tempie. Dlatego warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej.

Ile powinno wypijać dziecko każdego dnia
Jeśli wody brakuje, organizm natychmiast zaczyna szwankować: następuje groźny wzrost poziomu sodu we krwi i dochodzi do odwodnienia komórek. W innym przypadku może niebezpiecznie podnieść się ciśnienie krwi... Na szczęście te najbardziej poważne konsekwencje odwodnienia nie zdarzają się często. Najmłodsze dziecko potrzebuje około 1–1,5 litra płynów dziennie. Ale to nie znaczy, że każdego dnia tyle musi wypić! Woda znajduje się przecież także w jedzeniu, a więc np. w owocach, warzywach, zupach itp. Zatem malec podczas każdego posiłku dostaje niewielkie ilości wody. Do tego jego organizm zazwyczaj doskonale zawiaduje swoją gospodarką wodną. Gdy potrzebuje płynów, od razu zaczyna wysyłać wyraźne sygnały, że chce mu się pić.

Dlaczego w czasie biegunki czy wymiotów szybko zaczyna brakować płynów w organizmie
Podczas biegunki woda jest „ściągana” z całego organizmu do jelit smyka i wydalana z kupką. Zaś gdy maluch ma torsje, woda nie ma szans dostać się do jelit i zostać wchłonięta, bo szkrab wymiotuje ją razem z treścią żołądka. [content:8_1255,0_21379,0_22990,0_20716:CMNews]
Jak rozpoznać pierwsze sygnały odwodnienia
Najczęstszym objawem jest pragnienie. Ale nie zawsze się ono pojawia, bo zdarza się, że np. przy wymiotach lub gorączce maluch nie chce pić. Dlatego sygnałem, który powinien cię zaniepokoić, jest fakt, że dziecko nie piło (i nie jadło) od kilku godzin – im młodszy maluch, tym ten czas powinien być krótszy. Brzdąc rzadziej siusia, a jego mocz ma kolor ciemnożółty. Poza tym, smyk ma spieczone usta i suchy język. Zmienia się też zachowanie dziecka: jest senne, nie chce się bawić, może być także bardzo marudne, płaczliwe. Czasem szkrab jest dziwnie pobudzony. Gdy odwodnienie jest poważne, staje się widoczne również na skórze. Po uszczypnięciu jej na brzuszku, pozostaje fałdka, która bardzo wolno znika.


Co zrobić, gdy dziecko ma kłopoty z brzuszkiem i nie chce pić
Staraj się poić go po troszeczku (dosłownie 1–2 łyżeczki na jeden raz), za to dość często (co 5–10 minut). Taka mała ilość płynu nie podrażni żołądka, więc jest szansa, że malec po jej wypiciu nie zwymiotuje. Poza tym, wypicie dużej ilości wody naraz wcale nie załatwia sprawy. Organizm nie jest w stanie szybko przyswoić większej ilości płynu, dlatego konsekwencją wypicia dwóch szklanek wody nie jest lepsze nawodnienie organizmu, tylko po prostu częstsze wizyty w toalecie. Bardzo ważną rzeczą jest także rodzaj i temperatura podawanych płynów. Gdy maluch ma biegunkę lub torsje, nie powinien pić soków owocowych i warzywnych (ale możesz mu podać zupę-krem z rozgotowanej i zmiksowanej marchewki) oraz napojów gazowanych czy mlecznych. Przy torsjach ważne jest, by podawane dziecku płyny były zimne. Ich niska temperatura zmniejsza odruch wymiotny.

Czy smyka, który wymiotuje, można nadal karmić piersią
Oczywiście. Przystawiaj dziecko jak najczęściej. Na początku każdego karmienia twoje mleko zawiera najwięcej wody, dopiero z czasem staje się coraz bardziej treściwe. Nie karm dziecka bezpośrednio po tym, jak zwymiotowało, bo maluszki mają tzw. wtórny odruch wymiotny: reagują torsjami nawet po wypiciu jednego, dwóch łyków. Jedz produkty lekkostrawne. Unikaj dań rozwalniających, np. buraczków. To, co jesz, przenika przecież do mleka. Możesz karmić piersią nawet wtedy, gdy ty sama masz problemy z brzuchem. Po pierwsze, wirusy znajdowały się w twoim organizmie, zanim zdążyły wystąpić u ciebie objawy – więc jeśli maluch miał się zarazić, to już to się stało. Po drugie, w twoim mleku znajdują się przeciwciała przeciw tym właśnie wirusom, więc karmiąc, dodatkowo ochraniasz swoje dziecko. [content:8_829,0_19042,0_6239,0_11707:CMNews]
Kiedy trzeba wezwać pogotowie
Zrób to koniecznie, jeśli ma biegunkę lub wymiotuje niespełna półroczne niemowlę, bo im jest mniejsze, tym szybciej dochodzi do odwodnienia. Jedź do szpitala, gdy maluch ma intensywną biegunkę lub torsje po każdej próbie wypicia wody, a sytuacja trwa ponad sześć godzin. Pomoc jest też niezbędna, gdy dziecko jest wyczerpane, blade, ma spierzchnięte usta i nieelastyczną skórę, a także wtedy, gdy niemowlę ma suchą pieluchę od trzech godzin albo gdy starsze dziecko nie siusiało od sześciu godzin.

Jak wygląda leczenie w szpitalu
Odwodniony smyk w szpitalu dostanie przede wszystkim kroplówkę nawadniającą. Działa ona znacznie szybciej niż pojenie doustne i poza wodą zawiera jeszcze glukozę, a w razie potrzeby także niezbędny zestaw elektrolitów. Lekarze mogą też czasem podać dziecku leki hamujące wymioty. Najczęściej po 1–2 nawadniających kroplówkach stan malucha poprawia się i może on wracać do domu.

 


 
Redakcja poleca: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka - film
Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę i kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza? Doradza pediatra.

Ocena (11 ocen)

4.6
Doładuj
Przeładuj