jak oduczyć dziecko smoczka
fot. Adobe Stock

Odzwyczajanie dziecka od smoczka: 6 ważnych spraw

Smoczek pociesza, uspokaja, pomaga małemu dziecku zasnąć. Przychodzi jednak taki czas, gdy... staje się kłopotem. A co zrobić, jeśli dziecko, mimo że ma już więcej niż rok, za nic nie chce z niego zrezygnować? Podpowiadamy, jak skutecznie i najmniej boleśnie rozstać się ze smoczkiem.
Aleksandra Sobieraj
jak oduczyć dziecko smoczka
fot. Adobe Stock
Są dzieci, które same w pewnym momencie rezygnują ze smoczka, ale są i takie, które będą go z upodobaniem ssać aż do chwili, kiedy to rodzice nie zdecydują, że przyszedł czas na rozstanie. Czy i twoje dziecko nie może obejść się bez smoczka? Czas więc zacząć działać i oduczyć dziecko ssania smoczka!

Kiedy odzwyczajać dziecko od smoczka?

Pierwszy dobry moment na oduczenie dziecka smoczka to czas, gdy dziecko ma około pół roku – wtedy dynamicznie się rozwija, uczy wielu nowych rzeczy i może po prostu zapomnieć o smoczku, ale wtedy mało kto decyduje się na odzwyczajanie dziecka od smoczka na tym etapie, mając wciąż w pamięci płacz noworodka i niespokojne noce. Warto też wykorzystać czas po drugich urodzinach, kiedy maluch już całkiem dobrze radzi sobie ze swoimi emocjami. Wtedy potrafi nawet sam wyrzucić smoczek, by zamanifestować swoją dorosłość.
Redakcja poleca: Jak odstawić smoczek? 7 sprawdzonych sposobów [WIDEO]
Odstawienie smoczka to ważny moment w życiu dziecka. Rodzic powinien przygotować zarówno siebie, jak i malca, do tego, by proces ten przebiegł jak najłagodniej. Wybranie odpowiedniego momentu i konsekwencja są tu kluczowe.

Jak odzwyczaić dziecko od ssania smoczka?

Najlepiej odstawiać smoczek stopniowo. Absolutnie odradzamy drastyczne metody, np. zanurzanie smoczka w musztardzie czy pieprzu – to jest przecież karanie dziecka, a twoim zadaniem jako rodzica jest wspieranie malucha! Te 3 kroki pomogą ci z sukcesem odstawić smoczek u dziecka:
  • najpierw ogranicz ssanie smoczka podczas spacerów – nie bierzcie go po prostu ze sobą. Powiedz, że smoczek zostaje w domu.
  • Następnym krokiem może być używanie smoczka tylko do zasypiania, czyli w łóżeczku. Istnieje niebezpieczeństwo, że dziecko za każdym razem, kiedy za nim zatęskni, będzie się kłaść. Dlatego w tym czasie staraj się odwracać uwagę dziecka, zajmując jego rączki czymś innym, np. układajcie klocki, puzzle, rysujcie.
  • Ostatni krok to radykalne pozbycie się smoczka. Ustal to z dzieckiem i poproś, by samo go wyrzuciło. Jeśli nie chce, powiedz, że już nigdy go nie dostanie i sama się go pozbądź.

Smoczek dla niemowlaka - sprawdź opinie

Oduczanie dziecka ssania smoczka może nie być łatwe ani dla ciebie, ani dla malucha, ale musisz być pewna swojej decyzji i nie dać się złamać. Dziecko będzie protestowało, ale tak naprawdę nie dzieje mu się przecież krzywda. Jeśli szukało w smoczku głównie pocieszenia, na pewno szybko znajdzie sobie inny, równie miły obiekt, np. przytulankę.
Zobacz też: Wszystko, co musisz wiedzieć o smoczkach dla noworodka i starszych dzieci 

Jak złagodzić rozstanie dziecka ze smoczkiem?

Podczas oduczania smoczka okazuj dziecku dużo zainteresowania, poświęć czas, tłumacz, dlaczego rozstanie ze smoczkiem było konieczne. Kilkulatkowi możesz pomóc też następująco:
  • zaproponuj zabawę w oddanie smoczka malutkiemu dziecku czy np. małym kaczuszkom spotkanym w parku;
  • poczytaj dziecku książeczki, których bohaterowie rozstają się ze smoczkiem (maluch zobaczy, że z problemem można sobie poradzić);
  • daj coś w zamian, np. misia za smoczek.
  • Uczcijcie dzień pożegnania ze smoczkiem i po oficjalnym pożegnaniu zorganizujcie np. wspólne wyjście na lody czy superwycieczkę.
  [content:0_23118,0_17802,2_1060:PsychologicalTest]


Kiedy zrezygnować z odzwyczajania od smoczka?

Odzwyczajać od smoczka możesz wtedy, gdy w rodzinie wszystko układa się dobrze, jest bezpiecznie. Nie można zabierać dziecku smoczka w sytuacji stresowej (np. gdy właśnie idzie do żłobka, jest chore, przeprowadzacie się, gdy rodzi się młodszy brat czy mama wraca do pracy). Nie oduczaj też dziecka jednocześnie ssania smoczka i picia z butelki ze smoczkiem (najpierw pozbądźcie się butelki).

Po co dziecku smoczek?

Aby z sukcesem oduczyć dziecko ssania smoczka, warto wiedzieć, dlaczego ten przedmiot jest dla malucha tak ważny. Dziecko potrzebuje ssania. Lubi je. Pierwsze miłe doznania dziecka związane są przecież z zaspokajaniem głodu, a więc... ssaniem. Niektóre maleństwa mają tak wielką jego potrzebę, że ssanie podczas karmienia im nie wystarcza! Wtedy smoczek zdaje egzamin – uspokaja, bo maluch ma ze ssaniem dobre skojarzenia. Starszemu dziecku smoczek pomaga pokonać frustrację, stres, a często pomaga też uśpić niemowlę. Dlatego rozstanie ze smoczkiem bywa tak trudne.

Czym grozi ssanie smoczka?

Sporadyczne używanie smoczka nie powinno zaszkodzić. Ale gdy maluch ssie go niemal cały czas, istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się wad zgryzu i wymowy. Ale nie tylko. Psychologowie podkreślają, że dziecko, które cały czas ma smoczek w buzi, później zaczyna mówić, niewyraźnie wymawia słowa i ma mniejszą ochotę na porozumiewanie się z najbliższymi. Poza tym, jeśli dziecko skojarzy ze smoczkiem uczucie zadowolenia, może on stać się jego jedynym pocieszycielem. Zażąda go, gdy się zezłości, przestraszy, bo nie będzie potrafiło inaczej poradzić sobie z tymi trudnymi emocjami. A jeśli smoczek stanie się sposobem zaspokajania potrzeby bliskości czy bezpieczeństwa, to maluch może mieć problemy z określaniem swoich potrzeb w życiu dorosłym! Dlatego wkładanie dziecku smoczka do ust ilekroć zapłacze to droga donikąd. Ani wy, ani ono nigdy nie dowiecie się, dlaczego płacze. Musi samo nauczyć się uspokajać.

Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu
 

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy