fot. Edipresse

Co jeść w trzecim trymestrze ciąży - czego potrzebuje szybko rosnące dziecko?

To co ci smakuje, a co nie może zależeć od dziecka. Pod koniec ciąży musisz zadbać, by maleństwo w twoim brzuchu nabrało tłuszczyku i ustrzegło się alergii. Sprawdź, jak się odżywiać w trzecim trymestrze.
fot. Edipresse
Szybko rosnące dziecko wpływa na twój apetyt, a nawet zmienia twoje upodobania kulinarne. Jest egoistą w słusznej sprawie, bo w żadnym innym momencie życia nie będzie się tak intensywnie rozwijać. Czy wiesz, jak dużo różnorodnych składników odżywczych dziecko potrzebuje dziecko w trzecim trymestrze ciąży? Co dzieje się, gdy brakuje mu np. wapnia albo żelaza, którego w danej chwili niezwykle potrzebuje? Sprawdź, co powinnaś jeść w ostatnich tygodniach przed porodem.

Co powinnaś wiedzieć o dziecku w trzecim trymestrze ciąży?

Maleństwo w twoim łonie nadal rośnie – co tydzień przybywa mu ok. 200 gramów. Zaczyna się też przygotowywać do samodzielnego życia. Powiększa się i fałduje powierzchnia jego mózgu, więc rozwijają się nowe zmysły. Dziecko rozróżnia już smaki (słodki i kwaśny), reaguje na światło i ból. Przestaje być bardzo ruchliwe, bo zaczyna brakować mu miejsca, ale nadal jest energiczne. Stopniowo dojrzewają jego organy wewnętrzne i układ nerwowy, tworzą się zapasy substancji odżywczych potrzebnych po narodzinach. W wątrobie zostaje zmagazynowana skrobia, która po porodzie przekształci się w glukozę. Pod skórą powstaje tkanka tłuszczowa, stanowiąca nawet 15 proc. ciężaru całego ciałka. Zanika meszek, który pokrywał skórę. W płucach pojawia się substancja umożliwiająca oddychanie tlenem, a w jelitach gromadzi się smółka. Pod koniec 37. tygodnia dziecko osiąga zwykle ostateczną wagę – ok. 3500-4000 gramów i długość ciała – ok. 52-55 centymetrów.

Redakcja poleca: Przepis na chłodnik z kiełkami
Chłodnik to idealny pomysł na orzeźwiający obiad, zwłaszcza, że jest szybki, smaczny i prosty do przyrządzenia.

Czego dziecko potrzebuje najbardziej w trzecim trymestrze ciąży

W ostatnim trymestrze ciąży zapotrzebowanie na składniki odżywcze nadaj jest spore. Dziecku do prawidłowego rozwoju potrzebne jest przede wszystkim:
  • dużo białka do budowy komórek
  • sporo żelaza, wapnia, witamin i soli mineralnych.
Aby zgromadzić zapasy potrzebne na kilka pierwszych miesięcy życia po urodzeniu, dziecko czerpie składniki odżywcze bezpośrednio od ciebie. Nawet niewielkie niedobory witamin i składników mineralnych mogą zaszkodzić wam obojgu. W ostatnim trymestrze ciąży, podobnie jak w poprzednich, nie powinnaś brać preparatów witaminowo-mineralnych bez konsultacji z lekarzem.

Co najczęściej należy jeść w trzecim trymestrze ciąży?

Dbaj, by każdy posiłek był urozmaicony, a dzienny jadłospis pod koniec ciąży zawierał
  • wiele rodzajów białka (z mięsa, ryb, jaj, mleka, serów, masła, fasoli, soi), bo w każdym z nich są inne aminokwasy.
  • żółtko, płatki zbożowe, rośliny strączkowe, warzywa, owoce, razowe pieczywo dostarczą wam obojgu porcję żelaza, chroniącego przed poronieniem magnezu, potasu, błonnika, a także witamin z grupy B oraz A, E i C.
  • pamiętaj o węglowodanach (są w produktach zbożowych, kaszach, ziemniakach). To bogate źródło skrobi, która przekształca się w glukozę (a ją magazynuje maleństwo).
  • nie kupuj żywności zawierającej barwniki, konserwanty, wzmacniacze smaku, duże ilości sodu.
  • nie pij dużych ilości czarnej herbaty, kawy ani napojów z kofeiną (sprawdź, dlaczego picie kawy w ciąży należy ograniczyć).
Wypróbuj: 7-dniowy jadłospis dla kobiety w ciąży

Ile możesz przytyć pod koniec ciąży?

Od końca ósmego miesiąca ciąży twoja waga raczej już się nie zmienia. Przez całą ciążę możesz przytyć ok. 10-14 kg (jeśli miałaś prawidłową wagę), 15-18 kg (gdy byłaś bardzo szczupła) lub 6-9 kg (jeżeli miałaś nadwagę). Możesz sprawdzić, czy twoja waga zmienia się prawidłowo. Pomoże ci w tym nasz kalkulator wagi w ciąży.


Rozwiąż test: Czy wiesz, jak dbać o dietę w ciąży?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy