Ograniczenia w szczepionce przeciw grypie – jedna na osobę!
fot. Adobe Stock

Ograniczenia w sprzedaży szczepionki przeciw grypie – tylko jedna na osobę!

Rząd wprowadzi ograniczenia w zakupie szczepionki na grypę. Powodem jest ogromne zainteresowanie szczepionką wśród Polaków. Niektórzy kupują nawet po kilkadziesiąt sztuk!
Joanna  Biegaj
Ograniczenia w szczepionce przeciw grypie – jedna na osobę!
fot. Adobe Stock
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że dostęp do szczepionki przeciwko grypie zostanie ograniczony. Na jedną osobę będzie przypadać jedna dawka szczepionki. Powodem jest to, że niektórzy wykupują jej zapasy.

Niektórzy kupują nawet kilkadziesiąt szczepionek

Restrykcje spowodowane są tym, że niektórzy kupują nawet po kilkadziesiąt szczepionek.
„To przepis, który ma zapobiegać skupowaniu zbyt dużej liczby szczepionek i wyłudzeniu refundacji z NFZ, np. gdy senior, któremu przysługuje bezpłatna szczepionka, dostanie kilka recept i obdzieli nimi całą rodzinę” - mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff.

Za mało szczepionek na grypę

Okazuje się, że szczepionek na grypę jest za mało, a chętnych, by się zaszczepić – bardzo wielu. Agencja Rezerw Materiałowych deklaruje jednak, że na rynku będzie 2,5 mln szczepionek.

Restrykcję w nabywaniu szczepionek na grypę nie dotyczą jednak wszystkich, a jedynie osób powyżej dziewięciu lat. W obwieszczeniu znalazła się szczepionka ampułko-strzykawka Fluarix Tetra, Influvac Tetra i VaxigripTetra.

Pracownik zwolniony z podatku za szczepionkę

Przez epidemię koronawirusa szczepienie przeciwko grypie zrobiło się bardzo popularne, wielu pracodawców funduje ją swoim pracownikom. Obowiązujące przepisy mówią jednak, że od ufundowanej przez pracodawcę szczepionki pracownik musi odprowadzić podatek. Z uwagi na epidemię, która panuje - ma się to jednak zmienić.

Dzieci w wieku 3-5 lat od września 2020 mogą otrzymywać refundowaną szczepionkę donosową. Z refundacji mogą skorzystać też kobiety w ciąży.

Źródło: Rzeczpospolita

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy