kwiaty, dziecko, balkon
fot. Panthermedia

Ogródek na balkonie

Miło urządzony i ukwiecony balkon będzie waszym przyjaznym azylem przez cały sezon.
kwiaty, dziecko, balkon
fot. Panthermedia
Warto tak urządzić taras czy balkon, by był nie tylko piękny, pełen roślin ale także wygodny, sprzyjający wypoczynkowi i zabawie. Jeśli to możliwe wyłóż podłogę deskami, miło będzie postawić na niej gołe stopy, ustaw leżak, parasol, zorganizuj kącik zabaw dla dziecka i osłoń go parawanem lub moskitierą. Posadź jak najwięcej pachnących kwiatów: maciejkę, groszek, petunie. Możesz też kupić płyty z nagraniami odgłosów natury: szumu lasu, ptasich treli (w sklepach muzycznych) i słuchać wraz z dzieckiem podczas wspólnej zabawy lub wylegiwania się na leżaku. Na takim balkonie czy tarasie ty i twój maluch poczujecie się naprawdę komfortowo.

Co jest potrzebne do założenia ogródka na balkonie?
Do założenia ogródka potrzebujemy naczyń (skrzynek, koszy, donic). Doniczki możesz pomalować razem z dzieckiem w różne kolorowe wzory. Przyda się też kilka garści drobnych kamyków lub keramzytu (przydadzą się do wsypania na dno naczyń,  zapewnią roślinom drenaż), uniwersalna ziemia ogrodnicza, rośliny, konewki. Dobrze też zaopatrzyć się w małą łopatkę dla dziecka i nożyczki ogrodnicze (do przycinania uschniętych pędów) oraz spryskiwacz.

Pomysły dla małych ogrodników
Zaproponuj dziecku wspólne sadzenie kwiatów. Zacznijcie od wybrania roślin. W marcu można kupić kwitnące hiacynty, prymulki, szafirki i przesadzić je do większych donic lub skrzynek – robiąc różne kompozycje. Dziecko może nam w tym pomagać, wybierać kolory kwiatów i proponować jak je połączyć. Do pierwszych barwnych kompozycji wykorzystaj rośliny cebulowe, stokrotki czy bratki, którym nie szkodzą krótkotrwałe mrozy.
W maju zaś warto zacząć sadzenie bardziej różnorodnych rabatek, wystawić umyte meble i dodatki, które stworzą w na balkonie klimat.

Dzieci mogą zainteresować  takie roślinki jak np. szczawik zajęczy o listkach podobnych do koniczyny - stulają się one wieczorem i w dżdżysty dzień, fasola, która szybko rośnie, owija się wokół tyczki i zawsze stara się wystawiać listki do światła, lwie paszcze - ich kwiaty przypominają zabawne pyszczki, maciejkę – pięknie pachnie, a jej kwiaty otwierają się nietypowo, bo dopiero ok. godziny 18. Warto uczyć dziecko wnikliwej obserwacji, zwracania uwagi na szczegóły, bo wtedy mogą zobaczyć wiele ciekawych szczegółów, których nie zauważa się na pierwszy rzut oka.

Maciejkę wysiewamy w końcu kwietnia i maju, groszek pachnący od połowy kwietnia. Warzywa można już teraz wysiać w domu, a pod koniec kwietnia wynieść je na balkon, sadzonki ziół najlepiej kupić w maju i wysadzić do skrzynek.

Poza pięknymi kwiatami możecie posiać warzywa. Marchew posianą w marcu możemy zebrać w lipcu-sierpniu, podobnie pietruszka, sadzonki pomidorów posadzone w maju zaczną dojrzewać pod koniec sierpnia. Krótki okres wegetacji ma rzodkiewka – od chwili posiania do zbioru upływa ok. 1-1,5 miesiąca. Wczesne odmiany groszku wysianego w marcu zbierzemy już w maju, późniejsze w czerwcu i lipcu.


 

Nasz ekspert: 
Małgorzata Świgoń, dziennikarka "Przyjaciółki" działu Ogród

Czytaj i dyskutuj na forum »
Redakcja poleca: Czy obchodzisz Dzień Kobiet? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, czy obchodzą Dzień Kobiet. W tym roku 8 marca przypada w czwartek. Wszystkim kobietom małym i dużym życzymy z tej okazji uśmiechu, radości, poczucia się wyjątkowymi. I żeby nigdy nie traciły wiary w siebie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy