ogromne kary pieniężna za spędzenie świąt bożego narodzenia z rodziną
fot. Adobe Stock

Ogromne kary pieniężne za gości na Boże Narodzenie! Nawet 30 tys. złotych!

Na razie rząd nie zamierza kontrolować, czy Polacy stosują się do zaleceń – nie czeka nas sprawdzanie mieszkań przez sanepid, jednak... w przypadku organizowania masowych zgromadzeń świątecznych kary mogą wynieść od 5 do 30 tys. zł.
Joanna  Biegaj
ogromne kary pieniężna za spędzenie świąt bożego narodzenia z rodziną
fot. Adobe Stock
Ostatnio podczas konferencji premier ogłosił nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Jednym z nich jest limit osób podczas zgromadzeń, w tym podczas świąt Bożego Narodzenia. Jest to zalecenie rządu, jednak za jego złamanie możemy słono zapłacić.

Święta w małym gronie

Od 28 listopada do 28 grudnia czeka nas tzw. etap odpowiedzialności. Projekt rozporządzenia dotyczący tego etapu zakłada imprezy i spotkania, w których może uczestniczyć jedynie 5 osób. Obejmuje to również święta Bożego Narodzenia: oprócz rodziny mieszkającej w danym domostwie, można zaprosić maksymalnie 5 gości. Projekt rządkowego rozporządzenia zezwala na organizowanie imprez i spotkań „do pięciu osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania, lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie”.

Projekt rozporządzenia

Przepisy dotyczące ograniczeń pojawiły się w projekcie rozporządzenia. Należy je rozpatrywać w kategorii zaleceń, jednak ma to być sygnałem wysłanym przez rząd, by nie organizować masowych spotkań. W projekcie rozporządzenia nie pojawił się zapis o karach, grzywnach i mandatach. Możliwe jest jednak ich nakładanie na podstawie odrębnych przepisów „ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”. Taka kara może wynieść od 5 do nawet 30 tys. zł.

Limit osób – zalecenie

Jak podaje portal money.pl, na razie limit 5 osób jest tylko zaleceniem, a rząd decyzje o strategii przebiegu świąt Bożego Narodzenia ma podjąć w połowie grudnia. Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie bardzo zła – poza limitem osób, rząd może wprowadzić ograniczenia w przemieszczaniu się. Jednak na podejmowanie takich decyzji na razie jest za wcześnie.

Źródło: money.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Nowa rodzinna tradycja, czyli święta według waszej rodziny
Zastanawiałaś się, jak to się stało, że przed wigilijną kolacją zawsze wspólnie śpiewacie kolędę, albo że każdego roku celebrujecie dekorowanie domu tymi samymi czerwonymi kokardkami? Taka tradycja, prawda? No właśnie! Większość zwyczajów, które dziś pielęgnujemy i o które dbamy to pomysły, które wcieliły w życie nasze mamy, babcie, prababcie… A może by tak wymyślić i przekazać dzieciom nową, tylko waszą tradycję?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy