ceny w Polsce rosną
fot. Adobe Stock

Ogromny wzrost cen, inflacja szaleje! Za co rodziny zapłacą najwięcej?

W portfelach polskich rodzin ubywa pieniędzy w zastraszającym tempie, a wszystko przez szalejącą inflację. We wrześniu padł rekord – inflacja była najwyższa od 20 lat. A ma być jeszcze gorzej.
Magdalena Drab
ceny w Polsce rosną
fot. Adobe Stock
Według szybkiego szacunku GUS opublikowanego w piątek inflacja w Polsce we wrześniu wzrosła do rekordowo wysokiego poziomu – 5,8 proc. (to najwyższy wyniki od 2001 roku). Oznacza to dotkliwy wzrost cen i olbrzymie obciążenie dla portfeli polskich rodzin.

Rekordowa inflacja, ceny ostro w górę! 

Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami najszybciej we wrześniu rosły ceny paliwa do prywatnych środków transportu – aż o 28,6 proc. rok do roku. Ceny energii podniosły się o 7,2 proc., a ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 4,4 proc. Najdrożej jest w województwie małopolskim. Powód – wyjątkowo duży wzrost opłat za mieszkania.

Niestety, ma być jeszcze gorzej. W kolejnych miesiącach inflacja może nawet przekroczyć 6 proc., a ceny znów podskoczą.

„To jeszcze nie koniec wzrostów. W październiku czeka nas szóstka z przodu” – prognozują analitycy mBanku.
 
Szybki szacunek będzie jeszcze aktualizowany przez GUS.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy