GRY
 
 

Oj, boli brzuszek

A dlaczego boli? Koniecznie trzeba to sprawdzić.


Stres
Gdy brzuch boli tylko w określonych momentach, np. rano czy przed posiłkiem – mogą to być tzw. bóle czynnościowe. Powód? Stres, np. spowodowany chodzeniem do przedszkola lub jedzeniem, do którego malec czuje się zmuszony.
Objawy: bóle najczęściej są umiejscowione pośrodku brzucha, wokół pępka albo tuż nad nim. Nie są ostre, to raczej pobolewania. Dziecko nie ma gorączki, ogólnie dobrze się czuje.
Co możesz zrobić? Nie myśl, że ból brzucha to wymówka. Stres powoduje skurcz mięśni, także przewodu pokarmowego. Postaraj się znaleźć przyczynę lęków. Nie zmuszaj do jedzenia, podawaj herbatkę uspokajającą (np. melisę). Jeśli to nie poskutkuje, skonsultuj się z psychologiem.

Zapalenie wyrostka
Wyrostek robaczkowy to małe odgałęzienie jelita grubego. Znajduje się po prawej stronie brzucha na dole (czasem bliżej środka lub wyżej, aż pod żebrami).
Objawy: ból jest ostry, nie mija. Pojawia się najczęściej najpierw w okolicy pępka, potem przenosi na prawą stronę podbrzusza. Malec może (choć nie musi) mieć gorączkę i wymiotować.
Co możesz zrobić? Jeśli brzuszek boli dłużej niż godzinę i nie ustępuje, idź z malcem do lekarza. Gdy ból jest ostry, jedźcie od razu do szpitala dziecięcego. Jeżeli lekarz stwierdzi zapalenie wyrostka, dziecko musi być szybko operowane, by nie doszło do zapalenia otrzewnej, bo może ono być bardzo groźne.

Celiakia
Dziecko chore na celiakię nie może jeść glutenu, a jest to białko znajdujące się w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Objawy zwykle pojawiają się zaraz po wprowadzeniu do diety niemowlęcia produktów glutenowych. Malec traci apetyt, często robi obfite kupki, przestaje przybierać
na wadze. To klasyczna postać celiakii – najczęściej diagnozuje się ją jeszcze w okresie niemowlęcym. Czasem jednak rozwija się tzw. celiakia ukryta, niema. Jej objawy są łagodniejsze, dlatego bywa, że długo pozostaje ona w ogóle nierozpoznana.
Objawy: dziecko często boli brzuch, ma kiepski apetyt, słabo przybiera na wadze.
Co możesz zrobić? Skonsultuj się z lekarzem. Jeśli będzie podejrzewał celiakię, zaleci stosowanie przez kilka tygodni diety polegającej na podawaniu wyłącznie takich produktów, które nie zawierają glutenu (np. Sinlac). Pamiętaj, że znajduje się on nie tylko w pieczywie, ale też w innych produktach, do których dodaje się mąkę lub skrobię – w parówkach, pasztetach, budyniach. Lekarz może zlecić badania. Jeśli potwierdzą one celiakię, malec będzie musiał pozostać na diecie bezglutenowej.


Konsultacja: dr Ewa Orłowska, gastrolog, Klinika Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka.

Przedszkolakf


Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj