dziecko, niemowlę, tata, dziewczynka, wiśnia, kwiaty
fot. detailblick - Fotolia.com

Obalamy 5 mitów na temat ojcostwa

Jednym z największych mitów jest to, że istnieje jedna definicja określająca „dobrego ojca”. Nie wierz w to! Sam stworzysz własną definicję wspaniałego taty na bazie własnych doświadczeń, oczekiwań i potrzeb własnej rodziny.
Marta Kabulska
dziecko, niemowlę, tata, dziewczynka, wiśnia, kwiaty
fot. detailblick - Fotolia.com

Jako młody lub przyszły tata masz zapewne określone wyobrażenie na temat ojcostwa. Twoja wizja ojca jest prawdopodobnie zakorzeniona w dzieciństwie, a dokładnie relacjach z własnym ojcem. Wpływ na nią mają również oczekiwania społeczeństwa. Jeśli uświadomisz sobie swoje głęboko zakorzenione wyobrażenie na temat siebie roli ojca, masz większą szansę na stanie się takim tatą, jakim pragniesz być.

Oto 5 powszechnych mitów na temat ojcostwa:

1. Ważne są jedynie uczucia przyszłej mamy

Twoja partnerka jest teraz w centrum zainteresowania i nie ma w tym nic dziwnego. Jej ciało zmienia się, w jej organizmie zachodzą wielkie zmiany. Samopoczucie przyszłej mamy jest bardzo ważne, ale nie można zapomnieć o uczuciach taty.
Mężczyźni rzadko przyznają się do lęku czy niepokoju, które mogą pojawiać się w nich na myśl o ojcostwie.
- Czy zemdleję przy porodzie? Czy nie będzie komplikacji medycznych? Jak zmieni się mój związek? Czy będę mógł kontynuować karierę i być dobrym ojcem jednocześnie? - w przyszłych ojcach rodzi się wiele pytań i wątpliwości, do których nie zawsze się przyznają. Wielu mężczyzn nie chce dodawać przyszłej mamie zmartwień, dlatego nie rozmawia z nią o swoich obawach.
Rada: Nie bój się, że obciążysz żonę! Kobiety z pewnością docenią szczerość swoich partnerów. Rozmowy o swoich obawach mogą pozytywnie wpłynąć na związek i zbliżyć was do siebie.

Zobacz też: Tak macierzyństwo zmieni ciało kobiety - przerażające czy piękne - film
Redakcja poleca: Co robią fajni ojcowie? [WIDEO]
Wszyscy ojcowie są fajni, ale każdy z pewnością chciałby być jeszcze fajniejszy. Zawsze można więcej, prawda? I to nie tylko w Dzień Ojca. Co robią fajni ojcowie? Sprawdź! I zobacz, jak być fajnym ojcem.

2. Noworodkowi potrzebna jest tylko matka

Niesamowita więź między matką a dzieckiem, zwłaszcza jeśli maleństwo karmione jest piersią, może sprawić, że zaczniesz zastanawiać się, czy dziecko naprawdę ciebie potrzebuje.
Pamiętaj, że jesteś ważną osobą w życiu noworodka i przebywanie z tobą działa na niego uspokajająco. Zobacz, jak reaguje na twój głos. Przyzwyczaiło się do jego brzmienia już podczas życia płodowego.
Rada: Buduj więź z dzieckiem, zajmując się nim, gdy jest już najedzone. A może twoja partnerka zdecydowała się dokarmiać dziecko butelką? Wtedy masz szansę pomóc również w tej czynności. Przejmując część obowiązków przy dziecku, dajesz młodej mamie cenne chwile odpoczynku. Robisz coś dla dziecka, a jednocześnie poprawiasz relacje całej rodziny.

Sprawdź też: 15 prezentów, jakie młody tata może zrobić młodej mamie

3. Ojcowie nie potrafią zajmować się noworodkami

Ten mit przeszkadza w nawiązywaniu więzi między ojcami a noworodkami. Powoduje on również w matkach niepotrzebny niepokój, że ich partnerzy nie będą potrafili zająć się dzieckiem.
Ojciec dziecka może się nim wspaniale opiekować od pierwszych dni życia. Oczywiście nie wyręczy młodej mamy we wszystkim, ale może pomagać jej w wielu czynnościach pielęgnacyjnych wykonywanych przy noworodku. Rodzicielstwa uczy się bowiem w praktyce. Jeśli spędzasz czas z dzieckiem, stajesz się wrażliwym na jego potrzeby.
Rada: Możecie wspólnie ustalić, które z obowiązków przejmie młody tata. Taki podział da ojcu poczucie, że darzysz go zaufaniem i wierzysz w jego umiejętności, a mamie chwilę odpoczynku w zajęciach przy nowym członku rodziny.

4. Ojcowie, którzy porzucają karierę, by zajmować się dzieckiem, nie są prawdziwymi mężczyznami

Kariera jest często dla mężczyzn źródłem podnoszenia własnej wartości i samooceny. Powszechnie panuje opinia, że mężczyźni, którzy zajmują się dzieckiem i domem, robią to, bo nie udało im się odnieść sukcesów zawodowych. Jesteśmy jednak na początku ogromnych zmian kulturowych. Coraz więcej mężczyzn decyduje się pozostać z dzieckiem w domu, bo wie, jak ważną i wspaniałą rolą życiową jest tacierzyństwo. Realizują się w ten sposób czując, że jest to największe osiągnięcie w ich życiu.

Zobacz też: Ojcostwo - jedyna robota, która ma sens

5. Każdy młody tata staje się taki, jak jego ojciec

Odkąd zostałeś ojcem inaczej patrzysz na swojego tatę. To naturalne, że kiedy rodzi się nam dziecko, sięgamy pamięcią w czasy dzieciństwa. Często nasuwa się wtedy myśl, że niezależnie, jakim rodzicem chciałeś być i tak pójdziesz w ślady własnego ojca. Nie jest to prawdą. Twój ojciec nie musi być głównym wzorcem rodzicielstwa, jaki będziesz powielać.
Nie istnieje jeden spójny i idealny wzorzec ojcostwa. Dawniej dobrym ojcem określano tego, który zapewnił rodzinie dom, jedzenie i edukację. Prawdopodobnie nasi ojcowie nie spędzili z nami tyle czasu, ile byśmy chcieli spędzić z naszymi dziećmi. Zrobili jednak to, co wtedy uważali dla nas za najlepsze, biorąc pod uwagę ówczesne potrzeby społeczne i rodzinne.
Teraz ty musisz dokonać wyborów, co będzie dobre dla ciebie i twojej rodziny. Możesz wykorzystać metody wychowawcze swojego ojca lub iść własną drogą.

Zobacz też: Jak zbliżyć tatę do rodziny - rozmowa z psychoterapeutą
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy