okres po porodzie
fot. Adobe Stock

Okres po porodzie: kiedy się pojawi, co powinno niepokoić

Okres po porodzie zwykle nie pojawia się w połogu, czyli w czasie 6 tygodni od porodu. Brak okresu po porodzie nie oznacza, że płodność nie wróciła.
Ewa Janczak-Cwil
okres po porodzie
fot. Adobe Stock
To kiedy wróci okres po porodzie jest sprawą indywidualną i zależy między innymi od tego, czy kobieta karmi piersią. Książkowo okres po porodzie pojawia się 4-6 tygodni po skończeniu intensywnego karmienia piersią lub 6-8 tygodni po porodzie u kobiet niekarmiących.

Okres po porodzie:

Okres po porodzie – połóg

W czasie pierwszych 6 tygodni po porodzie, większość kobiet nie dostaje okresu. Ewentualne krwawienie w tym czasie może być wynikiem tzw. krwawienia nieprawidłowego z resztek po porodzie. Zjawisko to wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Po wykonaniu USG okaże się, czy to faktycznie okres (w połogu zdarza się bardzo rzadko) czy krwawienie z resztek po porodzie.
Redakcja poleca: Dlaczego spóźnia się okres? - film
Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Poznaj inne możliwe przyczyny spóźniania się okresu.

Okres po porodzie – czas intensywnego karmienia piersią

Podczas częstego karmienia piersią (8-10 razy na dobę) organizm matki wydziela prolaktynę. Hormon ten sprawia, że wyściółka macicy (endometrium) pozostaje cienka i dlatego nie pojawia się okres. Jednak jest to sprawa indywidualna – większość kobiet podczas intensywnego karmienia piersią nie dostaje okresu, ale są i takie, które zaczynają w tym czasie miesiączkować. Uwaga! Karmienie piersią nie gwarantuje, że nie dojdzie do zapłodnienia i kolejnej ciąży!

Książkowo okres po porodzie wraca po ok. 4-6 tygodni od zakończenia intensywnego karmienia piersią. Tak długo, jak karmisz piersią, miesiączki mogą być nieregularne. Regularność okresu wróci po zakończeniu karmienia piersią.
Ważne! Brak okresu po porodzie nie oznacza, że płodność nie wróciła! Trzeba pamiętać, że jajeczkowanie, czyli moment, w którym może dojść do zapłodnienia, pojawia się ok. 14 dni przed miesiączką. Zdarzają się przypadki, gdy karmiące kobiety zachodzą w ciążę, nie doczekawszy się pierwszej po porodzie miesiączki.

Okres po porodzie – jak wygląda

Po porodzie okres może być taki sam jak przed ciążą, ale też może mieć inny przebieg – to sprawa indywidualna. Część kobiet ma obfitsze, ale krócej trwające miesiączki, u części okres po porodzie staje się mniej bolesny niż przed ciążą, a u części pań miesiączka jest bardziej skąpa niż wcześniej. Wszelkie zmiany w przebiegu miesiączki można na wszelki wypadek skonsultować ze swoim ginekologiem.

Okres po porodzie – co stosować

Jeśli okres po porodzie wystąpił po zakończeniu połogu, można stosować wszystkie dostępne środki: podpaski, tampony, kubeczki menstruacyjne. Jedynie podczas połogu zaleca się używanie wyłącznie podpasek. Chodzi o to, że ujście macicy nie jest wtedy jeszcze dobrze obkurczone i istnieje większe ryzyko infekcji przy stosowaniu środków aplikowanych do pochwy.

Okres po porodzie – co powinno niepokoić

Poniżej lista rzeczy związanych z miesiączką po porodzie, które wymagają konsultacji z ginekologiem:
  • krwawienie pojawia się w okresie połogu,
  • okres nie pojawia się w ciągu 8 tygodni od porodu u kobiety, która nie karmi piersią,
  • miesiączka nie pojawia się w ciągu 8 tygodni po zakończeniu karmienia piersią,
  • częste i nieregularne plamienia z pochwy w trakcie karmienia piersią,
  • nie ma okresu i nie można wykluczyć ciąży.

Więcej o czasie po porodzie:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy