GRY

Czy można mieć okres w ciąży

Miesiączka w ciąży - możliwy scenariusz czy mit? Co może oznaczać krwawienie w ciąży? Czy można mieć okres w ciąży?
ciąża, okres w ciąży, miesiączka w ciąży, rozwój ciąży, kobieta w ciąży

Gdy przyszła mama zobaczy, że krwawi, od razu wyobraża sobie najgorsze – bardzo poważne powikłania albo poronienie. Czasem kobiety mylą krwawienie na początku ciąży z okresem.
 

Tymczasem lekarze uspokajają – w ciąży nie można mieć okresu. Lekkie plamienie na początku ciąży nie jest niczym nadzwyczajnym, bo często to łuszcząca się tkanka, pozostałość z macicy, która miała być częścią zbliżającego się okresu (który nie będzie miał miejsca ze względu na zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka). Natomiast krwawienie w późniejszym czasie (2. i 3. trymestr) powinno już zwrócić twoją uwagę. Wtedy należy udać się do ginekologa, ale w zdecydowanej większości przypadków szybka interwencja specjalisty pozwala na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

Miesiączka w ciąży?

W pierwszej połowie ciąży krwawienie pojawia się u około 30% kobiet (choć często jest zagrożenie poronieniem, w większości przypadków ciąża zostaje utrzymana i rodzi się zdrowe dziecko). Może dlatego wciąż popularny jest mit, że w ciąży można mieć okres. To nieprawda - lekarze mówią czasem o tzw. miesiączce fałszywej, czyli krwawieniu zazwyczaj związanym z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej. Trzeba jednak odróżnić krwawienie od okresu w ciąży - nie każde krwawienie z pochwy jest miesiączką, może mieć też różne przyczyny.

W drugiej połowie ciąży krwawienie zdarza się u około 20% kobiet. Najczęstsza przyczyna to zagrożenie przedwczesnym porodem – szybka i fachowa interwencja lekarza zazwyczaj pozwala urodzić dziecko w terminie.
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?

Krwawienie w ciąży - pierwsze 20 tygodni ciąży

Przyczyny krwawienia z pochwy mogą być różne w poszczególnych okresach ciąży. W pierwszych miesiącach mogą być związane bezpośrednio z ciążą lub wskazywać na nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych.
  • Ciąża pozamaciczna – krwawienie bywa jednym z jej objawów (czasami zdarza się, gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży). Taki stan można potwierdzić w badaniu USG (przez pochwę).
  • Zagrożenie poronieniem – pojawia się wówczas krew jasnoczerwona. Krwawienie może być obfite lub niewielkie. Każde wymaga pilnej interwencji lekarza. Specjalista w badaniu USG zbada stan rozwijającego się zarodka i oceni sytuację. Takie krwawienie nie musi oznaczać utraty dziecka. Zawsze jest jednak wskazaniem do wzmożonej kontroli nad kobietą ciężarną (zdarza się, że podczas ciąży przyszła mama musi leżeć i bardzo się oszczędzać).
  • Nieprawidłowości w obrębie pochwy i szyjki macicy. Krwawienie (najczęściej ciemnoczerwone ze skrzepami) może wywoływać nadżerka, różnego rodzaju polipy (niektóre pojawiają się dopiero w ciąży, tzw. polipy doczesnowe), żylaki pochwy. W badaniu wziernikiem przez pochwę lekarz oceni zmiany chorobowe, miejsce ich występowania, zasięg. Najczęściej zaleca leczenie zachowawcze, które nie zagraża ciąży.
     
Ginekolog wyjaśnia, jakie objawy w ciąży powinny niepokoić przyszłą mamę:Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu