Okres w ciąży
fot. Adobe Stock

Czy można mieć okres w ciąży

Miesiączka w ciąży - możliwy scenariusz czy mit? Co może oznaczać krwawienie w ciąży? Czy można mieć okres w ciąży?
Okres w ciąży
fot. Adobe StockGdy przyszła mama zobaczy, że krwawi, od razu wyobraża sobie najgorsze – bardzo poważne powikłania albo poronienie. Czasem kobiety mylą krwawienie na początku ciąży z okresem. Zobacz, co oznacza krwawienie na poszczególnych etapach ciąży i kiedy powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza. 

Okres w ciąży?

W pierwszej połowie ciąży krwawienie pojawia się u około 30 proc. kobiet. Być może, że stąd bierze się wciąż popularny mit, że w ciąży można mieć okres. To nieprawda - możesz natomiast mieć tzw. fałszywą miesiączkę, czyli krwawienie związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej. Może się ono pojawić między 2 a 4 tygodniem od zapłodnienia, jednak nie zdarza się zbyt często. Jest ono nazywane również krwawieniem implantacyjnym. Jest ono zazwyczaj skąpe, bardziej przypomina plamienie i nie towarzyszą mu bóle w podbrzuszu.

Zdarza się też, że we wczesnej ciąży występują krwawienia w terminie teoretycznie przypadających miesiączek w pierwszych 2, 3 miesiącach od zapłodnienia. Przeważnie jest to plamienie, może mu towarzyszyć lekki ból w okolicy podbrzusza, jednak nie ma to wpływu na samą ciążę.

Redakcja poleca: Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film
Czy każde plamienie w ciąży należy konsultować z lekarzem? Poznaj najczęstsze przyczyny plamień w kolejnych trymestrach ciąży.

Krwawienie w ciąży - pierwsze 20 tygodni ciąży

Przyczyny krwawienia z pochwy mogą być różne w poszczególnych okresach ciąży. W pierwszych miesiącach może być związane bezpośrednio z ciążą lub wskazywać na nieprawidłowości w narządach rodnych.

Przyczyną krwawienia może być:

 • ciąża pozamaciczna – krwawienie jest jednym z jej objawów (czasami zdarza się, gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży); taki stan można potwierdzić w badaniu USG dopochwowym;
 • zagrożenie poronieniem – pojawia się krew jasnoczerwona; krwawienie może być obfite lub niewielkie, ale każde wymaga pilnej interwencji lekarza, który w badaniu USG zbada stan rozwijającego się zarodka i oceni sytuację; krwawienie nie musi oznaczać utraty dziecka, jest jednak wskazaniem do wzmożonej kontroli nad kobietą ciężarną (zdarza się, że podczas ciąży przyszła mama musi leżeć i bardzo się oszczędzać);
 • niedobór progesteronu - jest to hormon, który odpowiada za zagnieżdżenie jajeczka oraz utrzymanie ciąży; jego niedobór może powodować obfite krwawienia o jasnoczerwonym kolorze lub skąpe plamienia; jest to stan zagrożenia ciąży, mogący być przyczyną poronienia;
 • nieprawidłowości w obrębie pochwy i szyjki macicy - krwawienie (najczęściej ciemnoczerwone ze skrzepami) może wywoływać nadżerka, różnego rodzaju polipy (niektóre pojawiają się dopiero w ciąży, tzw. polipy doczesnowe), żylaki pochwy; w badaniu wziernikiem przez pochwę lekarz oceni zmiany chorobowe, miejsce ich występowania i zasięg; najczęściej zaleca leczenie zachowawcze, które nie zagraża ciąży.

 

Krwawienie w drugiej połowie ciąży

Po 20. tygodniu ciąży łożysko jest ostatecznie wykształcone, więc twojemu dziecku nie zagraża już poronienie. Jeżeli teraz przyjdzie na świat, będzie to poród przedwczesny, ale maluszek ma wielkie szanse na to, aby być zupełnie zdrowym dzieckiem.

Gdy w drugiej połowie ciąży występuje krwawienie, najczęściej przyczyną jest:

 • łożysko przodujące – mówi się o nim wówczas, gdy część tkanki łożyskowej pokrywa w mniejszym lub większym stopniu ujście kanału szyjki macicy (jeżeli pokrywa całe ujście, co też się zdarza, jest to łożysko przodujące całkowicie lub centralnie); lekarz oceni stan łożyska w badaniu USG; ciężarna najczęściej pozostaje w szpitalu na obserwacji; czasami lekarz decyduje o szybkim zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie; gdy poród jest w terminie, też przeprowadza się „cesarkę”;
 • odklejenie łożyska usadowionego prawidłowo - wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej; najczęściej jest niewielkie, częściowe; lekarz podczas badania USG i KTG ocenia stan dziecka – jeżeli nie wykazuje objawów niedotlenienia, nie trzeba od razu wykonywać cesarskiego cięcia; ciąża wymaga większej kontroli lekarskiej i przebiega dalej, aż do porodu w terminie (rzadko w sposób naturalny);
 • pęknięcie macicy – krwotok jest silny i wymaga pilnej interwencji lekarskiej; taki przypadek zdarza się rzadko, najczęściej już po rozpoczęciu regularnych skurczów; najbardziej narażone na pęknięcie macicy są kobiety, które miały wcześniej operacje ginekologiczne lub cesarskie cięcia; wskazane jest, aby po takich zabiegach przyszła mama już od 38. tygodnia ciąży przebywała w szpitalu (nawet jeżeli nie zaczęła się jeszcze akcja porodowa).

 

Krwawienie w ciąży - kiedy do lekarza

Każde krwawienie czy nawet plamienie w ciąży wymaga pilnej interwencji lekarza. Tylko on postawi prawidłową diagnozę, a także zadba o ciebie i dziecko.

Nie zwlekaj z udaniem się do specjalisty, jeżeli:

 • plamienie jest obfite, gęste, a krew (ciemnobrązowa) zawiera skrzepy;
 • krwawieniu towarzyszy silny ból w podbrzuszu;
 • czujesz ból w dole pleców;
 • pojawią się wymioty i mdłości.


Możesz spodziewać się, że w szpitalu zostaną przeprowadzone dodatkowe badania:

 • USG – pozwoli ocenić stan dziecka, pomoże ustalić położenie łożyska, ułatwi postawienie diagnozy;
 • badania wziernikiem przez pochwę – dokładnie oceni stan narządów rodnych, w tym szyjki macicy;
 • specjalistyczne badania krwi i moczu – pozwalają na wykrycie wielu ogólnoustrojowych chorób kobiety.


Konsultacja: doc. Włodzimierz Sawicki, ginekolog-położnik, Akademia Medyczna w Warszawie

[content:8_858,0_23919,0_23493,1_1612:GALGallery]

 

 

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy