okres w ciąży
fot. Adobe Stock

Okres w ciąży: czy można mieć miesiączkę w ciąży? Jak odróżnić okres od krwawienia w ciąży?

Okres w ciąży nie zdarza się – twierdzi ginekolog, Włodzimierz Sawicki. Podczas ciąży, owszem, może wystąpić plamienie, jednak nie jest to miesiączka w ciąży. Dlatego, jeśli wystąpi u ciebie krwawienie przypominające okres, pojawią się skrzepy, koniecznie zadzwoń do lekarza.
Magdalena Drab
Konsultacja: doc. Włodzimierz Sawicki
okres w ciąży
fot. Adobe Stock

Okres w ciąży nie występuje, ale krótko po zapłodnieniu może pojawić się plamienie, mylnie zwane miesiączką w ciąży. To najpewniej tzw. krwawienie implantacyjne, bo normalny okres w ciąży jest po prostu niemożliwy.
Inne przyczyny krwawień na początku ciąży to m.in. nadżerka, polipy, zdarzają się też plamienia z powodu ciąży pozamacicznej lub poronienia. Zamiast jednak wpadać w panikę, najlepiej szybko poradź się lekarza. Nie lekceważ nawet mało obfitego plamienia, zwłaszcza gdy podejrzewasz, że doszło do zapłodnienia. 

Spis treści: 

Czy można mieć okres w ciąży?

Już wiesz, że za okres w ciąży czasami błędnie uznaje się krwawienie innego pochodzenia. W pierwszej połowie ciąży krwawienie pojawia się aż u około 30 proc. kobiet! Być może właśnie stąd bierze się wciąż popularny mit, że w ciąży można mieć okres. A to tzw. fałszywa miesiączka, czyli krwawienie związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej nazywane również krwawieniem implantacyjnym. Może się ono pojawić między 2. a 4. tygodniem od zapłodnienia. Zazwyczaj jest skąpe, bardziej przypomina plamienie i nie towarzyszą mu bóle w podbrzuszu.

Uwaga! Zdarza się też, że we wczesnej ciąży występują krwawienia w terminach kolejnych miesiączek (w pierwszych 2-3 miesiącach od zapłodnienia). Przeważnie to plamienia, którym towarzyszy lekki ból w okolicy podbrzusza. Nie ma to jednak wpływu na samą ciążę.

Miesiączka to naturalny proces, który zachodzi w organizmie kobiety. Odpowiada za to działanie hormonów: estrogenu i progesteronu. Okres jest efektem złuszczania się nabłonka macicy. Złuszczająca się błona śluzowa sprawia także, że pękają naczynka krwionośne, a z pochwy wydostaje się krew. Podczas okresu nabłonek ten zostaje usunięty z kobiecego ciała, jednak gdy dojdzie do zapłodnienia – nie ulega on złuszczeniu, dlatego nie ma możliwości, by w ciąży wystąpiła miesiączka.

Obfity okres w ciąży

Obfity okres w ciąży nie jest możliwy. To silne krwawienie, które oznacza zazwyczaj, że nie doszło do zapłodnienia. Inne przyczyny obfitego krwawienia na początku ciąży to:
 • Niedobór progesteronuProgesteron to hormon, który odpowiada za zagnieżdżenie jajeczka oraz utrzymanie ciąży, jego niedobór może powodować skąpe plamienia lub obfite krwawienia o jasnoczerwonym kolorze.
 • Zagrożenie poronieniemPojawia się jasnoczerwona krew, krwawienie może być obfite lub niewielkie, ale każde wymaga pilnej interwencji lekarza, który w badaniu USG sprawdzi stan rozwijającego się zarodka i oceni sytuację. Krwawienie nie musi oznaczać utraty dziecka, jest jednak wskazaniem do wzmożonej kontroli nad ciężarną (zdarza się, że podczas ciąży przyszła mama musi leżeć i bardzo się oszczędzać).
Pamiętaj, krwawienie przypominające obfity okres w ciąży to nie miesiączka! Mocne krwawienie zagraża zdrowiu i życiu dziecka oraz twojemu. Jak najszybciej udaj się do lekarza!

Okres na początku ciąży: co oznacza krwawienie?

Przyczyny krwawienia z pochwy bywają różne na poszczególnych etapach ciąży. Krwawienie przypominające okres na początku ciąży może być związane bezpośrednio z ciążą lub wskazywać na nieprawidłowości w narządach rodnych.

Przyczyną krwawienia może być:

 • Ciąża pozamaciczna. Krwawienie jest jednym z jej objawów (czasami zdarza się, gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży). Ciążę ektopową można potwierdzić w badaniu USG dopochwowym.
 • Nieprawidłowości w obrębie pochwy i szyjki macicy. Krwawienie (najczęściej ciemnoczerwone, ze skrzepami) może wywoływać nadżerka, różnego rodzaju polipy (niektóre pojawiają się dopiero w ciąży, tzw. polipy doczesnowe), żylaki pochwy. W badaniu wziernikiem przez pochwę lekarz oceni zmiany chorobowe, miejsce ich występowania i zasięg. Najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze, które nie zagraża ciąży.
Być może zastanawiasz się, jak odróżnić okres od krwawienia w ciąży. Na początku ciąży nie jest to proste, szczególnie że pierwsze objawy ciąży, jak bóle podbrzusza czy plamienie implantacyjne, mogą kojarzyć się z miesiączką. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, koniecznie idź do lekarza, który to potwierdzi bądź wykluczy. W przypadku krwawienia w ciąży szybka interwencja może pomóc utrzymać ciążę.

Okres w ciąży: przyczyny krwawienia w zaawansowanej ciąży

Gdy w drugiej połowie ciąży występuje krwawienie lub plamienie, najczęściej jego przyczyną jest:

 • Łożysko przodujące. Mówi się o nim wówczas, gdy część tkanki łożyskowej pokrywa w mniejszym lub większym stopniu ujście kanału szyjki macicy (jeżeli pokrywa całe ujście, co też się zdarza, jest to łożysko przodujące całkowicie lub centralnie). Lekarz ocenia stan łożyska w badaniu USG. Ciężarna najczęściej musi zostać w szpitalu na obserwacji. Czasami lekarz decyduje o szybkim zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie. Gdy poród odbywa się w terminie, też przeprowadza się cesarkę.
 • Odklejenie łożyska usadowionego prawidłowo. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Lekarz podczas badania USG i KTG ocenia stan dziecka – jeżeli nie wykazuje objawów niedotlenienia, nie trzeba od razu wykonywać cesarskiego cięcia. Ciąża wymaga jednak większej kontroli lekarskiej i zwykle kończy się cesarką.

Okres w ciąży: inne przyczyny

Krwawienie przypominające okres w ciąży miewa też inne przyczyny. Czasem zdarzają się krwawienia wywołane:
 • Krwiakami podkosmówkowymi. Krwiaki tworzą się pod wpływem stresu, wysiłku albo w wyniku zaburzeń hormonalnych. Zwykle nie są groźne i wchłaniają się samoistnie (ciężarna musi się oszczędzać lub leżeć), ale czasami, zwłaszcza w przypadku większych krwiaków, niezbędna jest interwencja lekarza.
 • Pęknięciem macicy. Krwotok jest silny i wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Takie przypadki zdarzają się jednak rzadko, najczęściej już po rozpoczęciu regularnych skurczów porodowych. Najbardziej narażone na pęknięcie macicy są kobiety, które miały wcześniej operacje ginekologiczne lub cesarskie cięcia. Ważne, aby po takich zabiegach przyszła mama już od 38. tygodnia ciąży przebywała w szpitalu (nawet jeżeli nie zaczęła się jeszcze akcja porodowa).

Okres w ciąży: leczenie plamienia

Każde krwawienie czy nawet plamienie w ciąży wymaga interwencji lekarza. Tylko on postawi prawidłową diagnozę, a także zadba o ciebie i dziecko.

Nie zwlekaj z udaniem się do specjalisty, jeżeli:

 • plamienie w ciąży jest obfite, gęste, a krew (ciemnobrązowa) zawiera skrzepy;
 • krwawieniu towarzyszy silny ból w podbrzuszu;
 • czujesz ból w dole pleców;
 • pojawią się wymioty i mdłości.


Możesz spodziewać się, że w szpitalu zostaną przeprowadzone dodatkowe badania:

 • USG. Pozwoli ocenić stan dziecka, pomoże ustalić położenie łożyska, ułatwi postawienie diagnozy.
 • Badania wziernikiem przez pochwę. Dokładnie oceni stan narządów rodnych, w tym szyjki macicy.
 • Specjalistyczne badania krwi i moczu. Pozwalają na wykrycie wielu ogólnoustrojowych chorób u kobiety.


Zobacz także: 

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Konsultacja: doc. Włodzimierz Sawicki

ginekolog-położnik, Akademia Medyczna w Warszawie

Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy