Pomogą ci urodzić – oksytocyna, kleszcze i próżnociąg

Zdecydowana większość porodów odbywa się zupełnie naturalnie. Ale czasem mama i dziecko potrzebują wsparcia.
Oksytocyna, kleszcze, próżnociąg to instrumenty, które pomogą w czasie porodu

To położna i ginekolog decydują o tym, kiedy rodzącej mamie trzeba pomóc. Nie panikuj, gdy usłyszysz, że „konieczne będą kleszcze”. One – podobnie jak inne instrumenty, z których korzystają lekarze – są po to, by szybko i przede wszystkim bezpiecznie dla Was zakończyć poród.
 

Oksytocyna przy porodzie

Jest to hormon (wydzielany przez tylny płat przysadki mózgowej), który powoduje skurcze mięśni macicy.
 • Kiedy i przy jakim porodzie się ją podaje. Organizm ciężarnej produkuje zwykle tyle oksytocyny, że wystarczy ona do wywołania potężnych skurczów macicy, a tym samym do skrócenia i rozwarcia jej szyjki (sprawdź, co może dziać się z szyjką macicy).

  Zdarza się jednak, że oksytocyny jest za mało. Owszem, pojawiają się skurcze, ale są tak słabe, że akcja porodowa się nie rozwija, a macica pracuje na pół gwizdka. W takiej sytuacji nie ma innego wyjścia jak podanie oksytocyny, gdyż inaczej maleństwo nie wydostanie się samo na świat.

   
 • Jak działa oksytocyna. Czeka Cię wenflon, kroplówka i hormon, który kropla po kropli spływa do Twojego organizmu. Ile? To zależy od Twoich potrzeb i reakcji na oksytocynę. Przez cały czas będziesz pod kontrolą – KTG rejestruje skurcze macicy (sprawdź, jak przebiega badanie KTG), a także ich natężenie (usłyszysz też tętno maleństwa). Ani w czasie porodu, ani po narodzinach malucha.

  Oksytocyna to hormon fizjologiczny. Bez niej dzieci nie urodzą się w sposób naturalny. Groźne mogłoby być jedynie przedawkowanie, ponieważ po skurczu macicy nie nastąpiłby jej rozkurcz. Oznaczałoby to wstrzymanie dostawy krwi i dziecko mogłoby się udusić (dlatego praca macicy i tętno dziecka są przez cały czas monitorowane).
   
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Zobacz też: jakie są pierwsze objawy porodu
 

Kleszcze przy akcji porodowej

Przypominają dwie duże łyżki – ich kształt jest dopasowany do główki dziecka.
 • Kiedy i przy jakim porodzie się je stosuje. W stanach zagrożenia płodu, kiedy lekarz musi jak najszybciej wydobyć dziecko, a cięcie cesarskie nie jest już możliwe (głowa dziecka znajduje się w kanale rodnym). Również wtedy, gdy rodząca nie ma już siły, aby sama wyprzeć dziecko. Zabieg kleszczowy zdecydowanie skraca drugi okres porodu.
   
 • Jak działają kleszcze. Używa się ich tylko podczas skurczów macicy. Lekarz kleszczami obejmuje główkę płodu i delikatnie ciągnie w dół. Pacjentka powinna wspomagać ten zabieg parciem. Po użyciu kleszczy dziecko może mieć otarcia naskórka na głowie, które znikną po kilku dniach.

  Czasem użycie kleszczy łączy się z urazami kanału rodnego, większą utratą krwi i większym nacięciem krocza. Ale to nie wszystko. Ich zastosowanie często jest bardzo stresujące. Mama może taki poród kojarzyć z czymś nieprzyjemnym. Dlatego ważne, abyś wiedziała, co się dzieje. Masz prawo (i korzystaj z niego) do zadawania pytań, a lekarze mają obowiązek odpowiedzieć – pamiętaj jednak, że czasem nie ma na to czasu (przeczytaj o: rewolucji na porodówce i nowych prawach mamy i dziecka).
   

Zobacz też: etapy porodu, czyli jak przebiega i ile trwa poród

 

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy