GRY

Niewielka rzecz, a może ochronić oczy twojego dziecka

Zapalenia spojówek, uszkodzenia siatkówki to tylko niektóre z zagrożeń dla twojego dziecka, jeśli nie będzie nosiło okularów przeciwsłonecznych. Sprawdź, jak wybrać bezpieczne okulary przeciwsłoneczne dla dziecka.
dziecko, okulary, słońce
fot. fotolia

Od jakiego wieku dziecko powinno nosić takie okulary przeciwsłoneczne?

Im wcześniej tym lepiej. Na rynku można znaleźć już okulary nawet dla półrocznych niemowląt, które leżąc w  wózku również narażone są na niebezpieczne działanie promieni UV. Im dziecko wcześniej przyzwyczaimy do noszenia okularów tym mniejszy będzie problem w przyszłości. Roczne dziecko powinno mieć już swoje okularki przeciwsłoneczne, zakładajmy mu je na spacery w słoneczne dni, czy podczas zabawy w piaskownicy.

Po czym poznać, że okulary są bezpieczna?

Bardzo ważnym elementem okularów przeciwsłonecznych jest polaryzacja. Soczewki polaryzacyjne są idealne dla każdego, kto potrzebuje maksymalnej ochrony oczu i wysokiego komfortu widzenia. Redukują one refleksy świetlne, poprawiają kontrast, zwiększają rozpoznawanie obiektów i postrzeganie głębi.

Czy istnieją jakieś normy, które okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny spełniać?

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych zarówno dla dzieci jak i dorosłych warto zwrócić uwagę na soczewki, które są niezbędne do skutecznej ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem. Powinny one posiadać filtry UVA, UVB i UVC, które zapewnią maksymalną ochronę.

Czy kształt okularów ma znaczenie?

Najlepiej aby kształt soczewki zakrywał całe oko chroniąc przed mocnym światłem.

Czym się sugerować wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Tym, czy posiadają filtry zabezpieczające, polaryzację oraz czy są wykonane z bezpiecznych materiałów.

Z jakiego tworzywa powinny być wykonane okulary dla dziecka?

Najbezpieczniejszy materiał dla maluchów to grilamid, czyli miękki i elastyczny plastik. W okularach wykonanych z tego materiału zauszniki be problemu rozginają się na boki i nie uszkodzą delikatnej skóry dziecka. Co ważne tworzywo z jakiego zostały wykonane okulary powinien być przetestowany w  kierunku jakichkolwiek alergii.

Jakie mogą być negatywne skutki nienoszenia przez dziecko okularów przeciwsłonecznych?

Nieukształtowana w pełni, dziecięca soczewka nie jest w stanie przefiltrować promieni UV, dlatego jest szczególnie narażona na ich niekorzystne działanie. Powiększająca się dziura ozonowa zagraża naszym oczom i może być przyczyną zapalenia spojówek bądź też uszkodzenia siatkówki.

Poznaj 5 przyczyn zapalenia spojówek u dziecka.

Gdzie najlepiej kupować okulary, by mieć pewność, że są bezpieczne?

Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie zapewnić naszym oczom komfort patrzenia oraz chronić je przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. By mieć pewność, że okulary twojego dziecka, jak i twoje są dobrej jakości kupuj je w renomowanym salonie optycznym.

Konsultacja: Zuzia Krasnodębska, ekspert marki Belutti.

Sprawdź też: Jak zadbać o prawidłowy wzrok dziecka?
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!
Doładuj
Przeładuj