Jak kupować okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
fot. AdobeStock

Okulary słoneczne dla dzieci: które najlepiej chronią oczy? [SPRAWDZONE MARKI I MODELE]

Okulary słoneczne dla dzieci chronią oczy przed zapaleniem spojówek i uszkodzeniem siatkówki. Bezpieczne okulary przeciwsłoneczne dla dziecka powinny mieć odpowiedni filtr i pochodzić ze sprawdzonego salonu optycznego.
Marta Kabulska
Jak kupować okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
fot. AdobeStock
Okulary słoneczne dla dzieci to jeden z ważnych elementów ochrony przed słońcem. Ale uwaga, okulary przeciwsłoneczne muszą chronić oczy skutecznie! Nigdy nie kupuj okularów dla dziecka na straganie, bo nie dość, że nie ochronią one oczu przed promieniowaniem UV, to mogą wyrządzić jeszcze większą krzywdę, niż gdyby dziecko nie miało ich na nosie. W jakim wieku dziecko może już nosić okulary słoneczne? Jak wybrać bezpieczne okulary na słońce dla dziecka? Polecamy sprawdzone marki i modele. A o to, czy dziecko może w ogóle nie używać okularów słonecznych, zapytałyśmy eksperta optyka.

Spis treści:

Jak wybrać bezpieczne okulary słoneczne dla dziecka?

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dzieci warto zwrócić uwagę na soczewki, które są niezbędne do skutecznej ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem. Powinny posiadać filtry UVA, UVB i UVC, które zapewnią maksymalną ochronę.

Kolejnym ważnym elementem okularów przeciwsłonecznych jest polaryzacja. Soczewki polaryzacyjne są idealne dla każdego, kto potrzebuje maksymalnej ochrony oczu i wysokiego komfortu widzenia. Redukują one refleksy świetlne, poprawiają kontrast, zwiększają rozpoznawanie obiektów i postrzeganie głębi.

Redakcja poleca: Jak można zarazić się gruźlicą? [WIDEO]
Gruźlicą można zarazić się od osoby, która na nią choruje. Na gruźlicę w Polsce wcale nie zapadają przede wszystkim ludzie w podeszłym wieku. Według danych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc grupy ryzyka nieco się zmieniły i dzieci mogą zarazić się gruźlicą także od osób w średnim wieku.

Okulary słoneczne dla niemowlaka?

Na rynku można znaleźć okulary przeciwsłoneczne nawet dla półrocznych niemowląt, które leżąc w wózku, również narażone są na niebezpieczne działanie promieni UV. Im dziecko wcześniej przyzwyczai się do noszenia okularów, tym mniejszy będzie problem w przyszłości. Roczne dziecko powinno mieć już swoje okulary przeciwsłoneczne. Zakładaj mu je na spacery w słoneczne dni, czy podczas zabawy w piaskownicy. Dla najmłodszych dzieci wybierz okulary słoneczne z wygodnym paskiem, np. z neoprenu, który nie wywiera nacisku na główkę i który można łatwo regulować za pomocą rzepu.

Okulary przeciwsłoneczne dzieci 0-2 lata UV400 BANZ


okulary słoneczne dla niemowląt
  

Elastyczne okulary słoneczne dla dzieci w wieku 6 miesięcy-3 lata

elastyczne okulary słoneczne
 

Okulary słoneczne dla dzieci z podłużną soczewką

okulary przeciwsłoneczne dla dzieci
 

Okulary słoneczne dla dzieci - polecane marki

Jakie okulary słoneczne dla dziecka kupić? Najlepiej, aby kształt soczewki w okularach słonecznych dla dziecka zakrywał całe oko, chroniąc przed mocnym światłem. Najbezpieczniejszy materiał to grilamid, czyli miękki i elastyczny plastik. W okularach wykonanych z tego materiału zauszniki bez problemu rozginają się na boki i nie uszkodzą delikatnej skóry dziecka. Co ważne, tworzywo, z jakiego zostały wykonane okulary przeciwsłoneczne, powinno być przetestowane pod kątem alergii kontaktowej.

Szczególnie polecamy okulary przeciwsłoneczne dla dzieci sprawdzonych producentów, jak Solano, Uvex czy Chicco.

Gdzie kupować okulary słoneczne dla dzieci?

Okulary słoneczne w sklepach są kolorowe i przyciągają wzrok dzieci, ale mogą być niezwykle niebezpieczne. Pamiętaj, odpowiednich okularów nie powinniśmy wybierać na letnim straganie. Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie zapewnić oczom komfort patrzenia oraz chronić je przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. By mieć pewność, że okulary twojego dziecka są dobrej jakości, kupuj je w renomowanym salonie optycznym, tak samo jak okulary korekcyjne.
Pamiętaj, że okulary kupione na bazarze to jedynie zabawka, która nie tylko nie jest skuteczną ochroną, ale może bardzo zaszkodzić dziecku. Zły wybór okularów przeciwsłonecznych z niepewnego źródła może wpłynąć nawet na uszkodzenie wzroku dziecka!

Czy dziecko może chodzić bez okularów słonecznych?

Nieukształtowana w pełni dziecięca soczewka nie jest w stanie przefiltrować promieni UV, dlatego jest szczególnie narażona na ich niekorzystne działanie. Powiększająca się dziura ozonowa zagraża naszym oczom i może być przyczyną zapalenia spojówek bądź też uszkodzenia siatkówki.

„Naturalną ochroną człowieka przed promieniowaniem słonecznym, zarówno dorosłego, jak i dziecka, jest mrużenie oczu. Opuszczone powieki nie pozwalają dotrzeć szkodliwemu promieniowaniu do siatkówki oka. Jeśli przed naszymi oczami znajdują się okulary przeciwsłoneczne z potrzebnymi filtrami, powieki nie mrużą się, ale oczy są chronione przed szkodliwym promieniowaniem – jest ono zatrzymywane na poziomie szkła w okularach. Natomiast jeśli szkła nie posiadają odpowiednich filtrów, nasze oczy są „otwarte” na niekorzystne fale bardziej niż bez założonych okularów, ponieważ nie mrużą się! − tłumaczy Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. „W przypadku dziecka to szczególnie ważne, jego oczy są delikatne, a niektóre struktury jeszcze się kształtują, zatem szkodliwe promienie mogą wpłynąć na ich nieprawidłowy rozwój. Pamiętajmy, wzrok dziecka ciągle się kształtuje i dostosowuje do obserwowanej rzeczywistości."
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy