Jak kupować okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
fot. AdobeStock

To absolutny must have na lato. Ochroni oczy twojego dziecka

Zapalenia spojówek, uszkodzenia siatkówki to tylko niektóre z zagrożeń, jeśli dziecko nie będzie nosiło okularów przeciwsłonecznych.
Marta Kabulska
Jak kupować okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
fot. AdobeStock
Jako rodzice nie możemy ani na chwilę zapominać o skutecznej ochronie przed słońcem. Oprócz nakrycia głowy i kremu z UV w naszym letnim ekwipunku nie powinno zabraknąć okularów przeciwsłonecznych. Niestety w wakacje dużo częściej niż zwykle jesteśmy kuszeni sezonowymi promocjami na ulicznych straganach. Pamiętaj jednak, że nie wolno ci na nich kupować jednej rzeczy - okularów przeciwsłonecznych! 

Okulary dla niemowlaka

Na rynku można znaleźć okulary nawet dla półrocznych niemowląt, które leżąc w  wózku również narażone są na niebezpieczne działanie promieni UV. Im dziecko wcześniej przyzwyczaimy do noszenia okularów tym mniejszy będzie problem w przyszłości. Roczne dziecko powinno mieć już swoje okularki przeciwsłoneczne, zakładajmy mu je na spacery w słoneczne dni, czy podczas zabawy w piaskownicy.
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Okulary bezpieczne dla malucha

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych zarówno dla dzieci jak i dorosłych warto zwrócić uwagę na soczewki, które są niezbędne do skutecznej ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem. Powinny one posiadać filtry UVA, UVB i UVC, które zapewnią maksymalną ochronę. Kolejnym ważnym elementem okularów przeciwsłonecznych jest polaryzacja. Soczewki polaryzacyjne są idealne dla każdego, kto potrzebuje maksymalnej ochrony oczu i wysokiego komfortu widzenia. Redukują one refleksy świetlne, poprawiają kontrast, zwiększają rozpoznawanie obiektów i postrzeganie głębi.
 
Najlepiej aby kształt soczewki zakrywał całe oko chroniąc przed mocnym światłem. Najbezpieczniejszy materiał dla maluchów to grilamid, czyli miękki i elastyczny plastik. W okularach wykonanych z tego materiału zauszniki be problemu rozginają się na boki i nie uszkodzą delikatnej skóry dziecka. Co ważne tworzywo z jakiego zostały wykonane okulary powinien być przetestowany w  kierunku jakichkolwiek alergii.

Gdzie najlepiej kupować okulary?

Są śliczne i kolorowe, ale mogą być niezwykle niebezpieczne dla małego dziecka. Pamiętaj, odpowiednich okularów nie powinniśmy wybierać na letnim straganie. Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie zapewnić naszym oczom komfort patrzenia oraz chronić je przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. By mieć pewność, że okulary twojego dziecka, jak i twoje są dobrej jakości kupuj je w renomowanym salonie optycznym.
Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że takie okulary to jedynie zabawka, która nie tylko nie jest skuteczną ochroną, ale może bardzo zaszkodzić naszemu dziecku. Zły wybór okularów przeciwsłonecznych z niepewnego źródła może wpłynąć nawet na uszkodzenie wzroku malucha! W przypadku szkieł z niezaufanego źródła nie możemy być pewni jakości wykonania okularów.

A może jednak bez okularów?

Nieukształtowana w pełni, dziecięca soczewka nie jest w stanie przefiltrować promieni UV, dlatego jest szczególnie narażona na ich niekorzystne działanie. Powiększająca się dziura ozonowa zagraża naszym oczom i może być przyczyną zapalenia spojówek bądź też uszkodzenia siatkówki.

- Naturalną ochroną człowieka przed promieniowaniem słonecznym, zarówno dorosłego, jak i dziecka, jest mrużenie oczu. Opuszczone powieki nie pozwalają dotrzeć szkodliwemu promieniowaniu do siatkówki oka. Jeśli przed naszymi oczami znajdują się okulary przeciwsłoneczne z potrzebnymi filtrami, powieki nie mrużą się, ale oczy są chronione przed szkodliwym promieniowaniem – jest ono zatrzymywane na poziomie szkła w okularach. Natomiast jeśli szkła nie posiadają odpowiednich filtrów, nasze oczy są „otwarte” na niekorzystne fale bardziej niż bez założonych okularów, ponieważ nie mrużą się! - tłumaczy Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. - W przypadku dziecka to szczególnie ważne, jego oczy są delikatne, a niektóre struktury jeszcze się kształtują, zatem szkodliwe promienie mogą wpłynąć na nieprawidłowy ich rozwój. Pamiętajmy, wzrok dziecka ciągle się kształtuje i dostosowuje do obserwowanej rzeczywistości.
 
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Bezpieczne lato z dzieckiem