olej z oregano, oregano
fot. Adobe Stock

Olej z oregano: czy szkodzi dzieciom, na co pomaga, jak wybrać [DAWKOWANIE]

Olejek z oregano może pomóc w leczeniu infekcji, grzybicy oraz przeziębienia. Trzeba go jednak stosować z umiarem. Czy olej z oregano nadaje się dla dzieci?
Magdalena Drab
olej z oregano, oregano
fot. Adobe Stock
Olejek z oregano uzyskuje się z liści tej rośliny. Oregano ma silne właściwości lecznicze, działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo. Ekstrakt z ziela oregano zwalcza bakterie salmonelli i gronkowca złocistego, jest bogaty w witaminy i przeciwzapalne flawonoidy. Jak stosować olej z oregano i czy olejek mogą pić dzieci?

Olej z oregano – co to jest?

Oregano to roślina, z której robi się przyprawę, ale z jej liści można też tłoczyć prozdrowotny olej. Dzięki dużej zawartości antybakteryjnego i antygrzybiczego tymolu oraz karwakrolu olejek z oregano dobrze radzi sobie z infekcjami i zatruciem, a witaminy (C, K, B), minerały (cynk, żelazo, potas, wapń) i flawonoidy wspomagają funkcjonowanie organizmu i opóźniają procesy starzenia. Olejek z oregano można kupić w buteleczkach o pojemności kilkudziesięciu lub kilkuset mililitrów.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Olej z oregano dla dzieci – na co pomaga?

Najczęściej olej z oregano stosuje się wspomagająco w okresie przeziębień i grypy. Poza tym olejek może pomóc na:

Olej z oregano – dawkowanie

Kuracja olejkiem z oregano powinna trwać ok. tydzień. Dawkowanie oleju zależy od rodzaju i nasilenia dolegliwości, ale zazwyczaj przyjmuje się 3-5 kropli olejku 2-3 razy dziennie. Krople  warto rozpuszczać w wodzie, bo olej z oregano ma cierpki smak i skoncentrowany może podrażnić przewód pokarmowy. Taki schemat dawkowania dotyczy produktów zawierających 100% ekstraktu z liści oregano – przed zakupem sprawdź skład oleju.
 

Olej z oregano – czy szkodzi?

Olejek z oregano powinno się przyjmować po konsultacji z lekarzem, bo pity w nadmiarze może wywołać reakcję alergiczną, uszkodzić naturalną florę bakteryjną i podrażnić układ pokarmowy. Te właśnie skutki uboczne działania olejku z oregano to powód, dla którego lepiej nie podawać go dzieciom bez rozmowy z pediatrą. Poza tym nie zaleca się, by olej z oregano stosowały:
  • kobiety w ciąży
  • kobiety karmiące piersią
  • osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy