olej z pestek malin filtr
AdobeStock
Pielęgnacja

Olej z pestek malin –​ czy to dobry filtr UV dla dzieci?

Olej z pestek malin stał się ostatnio bardzo modny. Jest używany nie tylko jako kosmetyk, ale również jako filtr UV. Stosują go rodzice do smarowania skóry dziecka przed wyjściem na słońce. Niektórzy polecają go nawet jako filtr dla noworodka. Wyjaśniamy, czy rzeczywiście olej z pestek malin chroni skórę przed oparzeniem słonecznym. Czy można go stosować u dzieci?
dr Beata Kosiorek-Nalewajek
Konsultacja merytoryczna

Olej z pestek malin ma rzeczywiście właściwości pochłaniające promieniowanie słoneczne. Jeśli jednak porównamy go z kremami przeciwsłonecznymi dla dzieci, ochrona, jaką daje, jest o wiele słabsza. Wspólnie z dermatologiem, dr Beatą Kosiorek-Nalewajek, wyjaśniamy, dlaczego nie powinniśmy używać oleju z pestek malin jako filtru UV. Podpowiadamy też, w jaki sposób należy chronić delikatną skórę małych dzieci przed słońcem.

Spis treści:

Jaki filtr UV ma olej z pestek malin?

Dr Kosiorek-Nalewajek podkreśla, że nie ma wiarygodnych badań dotyczących zdolności pochłaniania promieniowania UV przez olej z pestek malin. Z badań, które prowadzono, wynika, że stanowi ochronę dla skóry przed promieniowaniem UVB (jako filtr o faktorze SPF 28-50), ale bardzo słabo chroni przed UVA (wskaźnik PFA 6,7-7,5), a właśnie to promieniowanie wnika głęboko w skórę, przyczynia się do jej trwałych uszkodzeń, szybszego starzenia się i może prowadzić do rozwoju czerniaka. Przypomnijmy, że promieniowanie UVB uszkadza tylko wierzchnią warstwę skóry i również może wywoływać raka skóry. 

Olejek z pestek malin jako filtr UV – tak czy nie?

Z tego względu oleju z pestek malin nie należy stosować jako filtru przeciwsłonecznego, a jeśli go używamy, przed wyjściem na słońce warto dodatkowo posmarować dziecko kosmetykiem z filtrami UVA i UVB. I bardzo ważna informacja, o której rodzice często zapominają: w przypadku dzieci, które nie skończyły jeszcze 6 miesięcy, nie zaleca się stosowania żadnego kosmetyku przeciwsłonecznego (pediatrzy i dermatolodzy są zdania, że młodsze niemowlęta i noworodki nie powinny w ogóle być wystawiane na słońce!). Niemowlę, które skończyło pół roku, bezpieczniej jest smarować kremem z filtrem mineralnym, który nie wnika w skórę, tylko tworzy na jej powierzchni barierę odbijającą promienie słoneczne. Mimo stosowania filtru – dziecko nie powinno być przebywać w słońcu.

Aby filtr UV spełnił swoją rolę i chronił dziecko przed groźnym oparzeniem słonecznym, powinien mieć atest potwierdzający bezpieczeństwo stosowania u dzieci, być odpowiednio dobrany do miejsca, w którym go używamy (w Polsce może to być 30 SPF, ale na plaży w upalny dzień również 50 SPF, podobnie jak na południu Europy).

Jak poprawnie aplikować krem z filtrem UV?

Należy pamiętać, że nie istnieją żadne preparaty, które zapewniają 100 proc. ochrony przed promieniowaniem UV – podkreśla dr Kosiorek-Nalewajek. Filtr z faktorem SPF 30-50 chroni skórę przed ok. 98 proc. promieniowania, a SPF 50+ przed ok. 98,5–99,5 proc. promieniowania. Smarowanie kremem z filtrem trzeba powtarzać co ok. 2 godziny lub częściej, jeśli np. wycieraliśmy skórę, gdyż z upływem czasu ochrona słoneczna staje się coraz słabsza (sprawdź: jak dobrać filtr UV dla dziecka)

Ekspertka przypomina, że preparat ochronny z filtrem UV należy nakładać obficie, tylko wtedy uzyskamy ochronę deklarowaną na opakowaniu. Aplikujemy więc 2 mg na centymetr kwadratowy skóry, co w praktyce oznacza 2,5 ml na twarz i szyję lub 30 ml na całe ciało.

Olejek z pestek malin właściwości

Olejek z pestek malin nie sprawdzi się jako filtr przeciwsłoneczny, ale można go używać do pielęgnacji skóry. Zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminę E i A oraz flawonoidy i karotenoidy, które zmniejszają ilość wolnych rodników w skórze, a także unikatowy składnik, cenny kwas elagowy.

Olejek malinowy ma działanie przeciwzapalne, łagodzące i przyspieszające gojenie. Można go wykorzystać przy dolegliwościach związanych ze skórą atopową podrażnioną, trądzikową, przesuszoną – wyjaśnia dr Kosiorek-Nalewajek.

Olej malinowy jest produkowany z nasion maliny czerwonej (Rubus ideaus), tej samej, którą ze smakiem zjadamy podczas letniego sezonu. Nie powinny go używać osoby, które są uczulone na maliny. 

  • łagodzi stany zapalne
  • zapobiega utracie wody
  • nawilża skórę
  • nie zatyka porów 

Ostrożnie z kosmetykami u dzieci

Nie stosuj na własną rękę na skórze dziecka kosmetyków, które nie mają odpowiednich atestów. Skóra noworodków i dzieci w pierwszych trzech latach życia z łatwością chłonie wszystkie substancje, które się na niej znajdą. Z tego względu stosowanie kosmetyków powinno być ograniczone dla minimum. Jeśli dziecko ma zdrową, dobrze nawilżoną skórę, nie musisz jej niczym smarować.

Jeśli chcesz stosować alternatywną pielęgnację w postaci naturalnych olejków, upewnij się u pediatry lub dermatologa, czy wybrany produkt nie zaszkodzi dziecku. Sprawdź też, czy jego cudowne działanie, rzeczywiście jest poparte badaniami naukowymi, czy to nie jest zwykły chwyt marketingowy.

Konsultacja: Beata Kosiorek-Nalewajek, dermatolog, pracuje w Centrum Medyczne „Babka Medica”, jest ekspertem portalu ZnanyLekarz 

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA