Olga – pochodzenie i znaczenie imienia

Olga to imię pochodzenia skandynawskiego. Do Europy dotarło w IX wieku wraz z wyprawami Wikingów. Największą popularnością cieszy się w Rosji i na Ukrainie. Patronką imienia jest święta Olga Kijowska, wielka księżna Rusi Kijowskiej, czczona w Kościele katolickim i prawosławnym. Kobieta o imieniu Olga to wulkan pozytywnej energii. Jest osobą uczynną, pomocną, zaradną i bardzo pracowitą.

Spis treści

Znaczenie imienia Olga

Olga to kobieta szczęśliwa, czerpiąca z życia pełnymi garściami, wesoła, radosna i dostrzegająca plusy w każdej sytuacji. Ma dobrą intuicję, ale też analityczne podejście do rzeczywistości. Jest osobą bardzo ciekawą świata i z przyjemnością poznającą nowe kultury, zwyczaje, ludzi i miejsca. Szybko podejmuje decyzje, a kiedy okazują się błędne, szybko wyciąga wnioski na przyszłość. Bardzo lubi ludzi i z przyjemnością dzieli z nimi wolny czas. Olga jest kobietą bardzo zaradną, dobrze zorganizowaną i zdyscyplinowaną. Lubi dobrze wyglądać i mieszkać w ładnych wnętrzach. Nie jest jednak materialistką i wie, że wszystko, co chce osiągnąć, może zawdzięczać tylko własnej, ciężkiej pracy.

Olga - pochodzenie

Olga to imię wschodniosłowiańskie pochodzenia skandynawskiego. Wywodzi się ze staronorweskiego słowa heill, co oznacza szczęśliwy, pomyślny. Na terenie Rosji powstało z przekształcenia imienia imię Helga. Męskim odpowiednikiem imienia Olga jest Oleg.

Zdrobnienia imienia Olga

Najpopularniejszym zdrobnieniem imienia Olga jest Olusia. Popularne są również inne formy, jak: Ola, Oleńka, Oleczka, Oli, Olka.

Imieniny Olgi

Olga może obchodzić imieniny 26 marca, 11 lipca i 24 lipca.

Imię Olga dla dziecka

Olga to dziewczynka pogodna, trochę szalona i lubiąca towarzystwo rówieśników. Uwielbia wszelkie aktywności na świeżym powietrzu. Jest osobą rodzinną i bardzo dba o ciepłe stosunki z bliskimi. Lubi się uczyć, nie sprawia problemów wychowawczych, a jako nastolatka często wychodzi z inicjatywą pomocy rodzicom.

Olga - edukacja

Olga lubi się uczyć, a zdobywanie wiedzy przynosi jej ogromną radość. Wie, że nauka języków obcych i nowych umiejętności otworzy jej drzwi do świata. Nie ma trudności z przyswajaniem wiedzy. Lubi przedmioty kreatywne, na których może tworzyć. Z przyjemnością udziela się w zajęciach dodatkowych. Olga rozwija hobby i szuka nowych zainteresowań.

Olga - rodzina i miłość

Olga nie jest typem osoby szybko zakochującej się. Jest typem flirciary, lubi umawiać się na randki i poznawać nowych mężczyzn. Jednak zanim poczuje prawdziwą miłość, musi minąć sporo czasu. Kiedy się zakocha, jest stała w uczuciach, wierna i oddana partnerowi. Zdrada jest dla niej czymś niewybaczalnym. Jest jednocześnie dobrą żoną i przyjaciółką. Olga to kobieta, z którą nie można się nudzić. Jako matka Olga jest opiekuńcza, ciepła, ale stanowcza. W wychowaniu dzieci ceni dyscyplinę.

Olga - predyspozycje zawodowe

Olga lubi twórcze i kreatywne zajęcia. Dlatego doskonale sprawdzi się jako dekoratorka, architektka, graficzka, rysowniczka, fotografka, ceramiczka. Jest lubiana przez współpracowników i szefa. Olga jest bardzo dobrym i zaangażowanym pracownikiem, na którym można polegać w najbardziej kryzysowych sytuacjach. Jest skłonna do poświęceń w imię wspólnego dobra.

Znane Olgi

Wśród znanych osób noszących imię Olga znajdują się m.in.: Olga Bergholc (rosyjska poetka), Olga Borys (polska aktorka), Olga Boznańska (polska malarka), Olga Graf (medalistka olimpijska i panczenistka), Olga Kijowska (księżna kijowska, święta katolicka i prawosławna), Olga Romanowa (córka cara Mikołaja II), Olga Tokarczuk (noblistka, polska pisarka).

Olga w innych językach

Imię Olga w językach obcych:

  • Olga - jęz.francuski
  • Olga - jęz.hiszpański
  • Olga - jęz. angielski
  • Olga - jęz. niemiecki
  • Olga - jęz. włoski
  • Olga - jęz. szwedzki
  • Olga - jęz. ukraiński
  • Olga - jęz. rosyjski

Olga - patronki

Patronką imienia jest święta Olga Kijowska, czczona w Kościele katolickim i prawosławnym. Była wielką księżną kijowską i żoną Igora Rurykowicza, księcia Rusi Kijowskiej. Po jego śmierci objęła władzę jako regentka i unowocześniła kraj, wprowadzając wiele reform sprowadzonych z Zachodu. Po jej śmierci przypadkowo odkryto, że jej ciało nie uległo rozkładowi, co wkrótce stało się tematem kultu. Jest ona patronką wdów i nawróconych. Została kanonizowana w 1574 roku przez Ruską Cerkiew Prawosławną.

Przysłowia i cytaty z imieniem Olga

W polskim piśmiennictwie nie są znane przysłowia z imieniem Olga.

Ciekawostki na temat imienia Olga

Imię Olga pochodzi ze Skandynawii, a do Europy dotarło za sprawą wypraw Wikingów w IX wieku.

Olga - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą kobiet o imieniu Olga jest 8. Numerologiczne ósemki to osoby mądre, odpowiedzialne, zorganizowane i zdyscyplinowane. W życiu kierują się wiedzą i doświadczeniem, rzadziej intuicją. Lubią porządek społeczny i jasny podział zadań. Ósemki mają szczęście do pieniędzy. Z natury są wojownicze, zdeterminowane i bardzo ciekawe świata.

Olga - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Olgi jest szmaragd. Symbolizuje pozytywną energię, odrodzenie, harmonię i szlachetność. Od starożytności szmaragdy były uznawane za kamienie magiczne, zapewniające mądrość, szczęście i dobrobyt. Chroniły ponadto przed złą energią, negatywnymi emocjami i złymi ludźmi. Szmaragdom przypisuje się magiczną moc uzdrawiania duszy i ciała. Leczą bezsenność, lęki i stany zapalne organizmu.

Olga - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Olgi jest zielony. To barwa życia, nadziei, spokoju i harmonii. Daje poczucie wolności i powodzenia. Jest również kolorem uzdrowienia i uspokojenia. Kolor zielony przypisuje się osobom szczęśliwym, radosnym, pomocnym i pracowitym.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA