Pionierska operacja kręgosłupa
fot. AdobeStock/Facebook@OddychajJagienko

Miała trafić do hospicjum. Teraz ma szansę na normalne życie

Była to pierwsza w Polsce, a prawdopodobnie również w Europie operacja tak ekstremalnej skoliozy u dziecka z wrodzoną łamliwością kości.
Dominika Bielas
Pionierska operacja kręgosłupa
fot. AdobeStock/Facebook@OddychajJagienko
Jagienka ma 8 lat, jest drobną blondynką. Choć od urodzenia życie jej nie rozpieszcza, bije od niej niewiarygodna energia. Dziewczynka miała tak poważne problemy z kręgosłupem, że nikt nie chciał jej operować. Mimo to pełna optymizmu zbierała na leczenie noworodków jako wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na szczęście znalazł się ktoś, kto dął nadzieję na normalne życie.

Miała umrzeć, będzie żyć!

Jagienka cierpi na wrodzoną łamliwość kości (Osteogenesis Imperfecta). Oznacza to, że w każdej chwili, przy najmniejszym nacisku, może doznać złamania. Dziewczynka była też niewydolna oddechowo, co z kolei było spowodowane ekstremalnym skrzywieniem kręgosłupa (kifoza około 160 stopni, skolioza około 130 stopni). Deformacja kręgosłupa postępowała, a lekarze nie potrafili temu zaradzić. Sytuacja zagrażała życiu dziewczynki, a leczenia nie podjął się żaden polski szpital. Dziecko skierowano pod opiekę hospicjum. Ta mimo bólu nie traciła nawet na chwilę swojego optymizmu. Na szczęście znalazł się ktoś, kto podjął się walki o zdrowie i życie dziewczynki.
Gdy lekarze rozłożyli ręce, rodzice podjęli próbę zbiórki pieniędzy na leczenie we Francji. Dzięki nagłośnieniu sprawy przez media, do rodziców Jagienki, zgłosili się rodzice innego dziecka z taką samą chorobą, któremu jak się okazało, pomógł dr Paweł Grabala. Pomoc zatem była znacznie bliżej niż mogłoby się wydawać. Jagienka trafiła do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie na oddział Ortopedyczno-Urazowy, gdzie w tym czasie przyjmował dr Grabala. Tam lekarze stanęli do ciężkiej batalii o zdrowie Jagienki.
Redakcja poleca: Skrzywienia kręgosłupa u dzieci - jak temu zapobiegać
Zobacz jak zapobiegać skrzywieniom kręgosłupa u dzieci.

Pionierska metoda

Doktor Paweł Grabala odważył się najpierw rozciągnąć kręgosłup Jagienki przytwierdzonym do czaszki wyciągiem Halo, a potem wszczepić przytwierdzone śrubami do kręgosłupa pręty, które już bez wyciągu utrzymają Jagnę w pionie. Polscy lekarze korzystali z pomocy specjalistów z całego świata, by przeprowadzić wieloetapowy zabieg. Choć każdy z nich był niezwykle trudny, to całość po 6 miesiącach zakończyła się sukcesem, a 25 kwietnia Jagienka została wypisana do domu. To jednak nie koniec. [content:0_25233,0_26167,0_22673,0_24411:CMNews]
Dzieci z poważną skoliozą, co kilka miesięcy muszą ponownie przechodzić operację, by wymienić wszczepione pręty. W sumie dziecko do dwunastego-trzynastego roku życia musi przejść aż kilkanaście takich operacji. Pojawiła się jednak szansa na ograniczenie liczby operacji, a tym samym bólu i strachu małych pacjentów. Chodzi o system nowoczesnych implantów magnetycznych, które dzięki możliwości sterowania "rosną" z dzieckiem. Kilka dni temu operację wszczepienia takich prętów przeszła Amelia. Pokazową operacje przeprowadził dr Grabala - pionier tej metody w Polsce, obecnie lekarz Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest więc nadzieję, że więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z tej metody w tym Jagienka.

Źródło: Onet.pl, tvn24.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy