kobieta, mężczyzna, kłótnia, konflikt, sprzeczka
fot. fotolia

Gdy on nie chce dziecka...

Gdy jednemu z was nie spieszy się do rodzicielstwa – wybucha konflikt. Dowiedz się, jak go pokojowo rozwiązać. Przeczytaj, co w takiej sytuacji radzi psycholog.
Joanna Karwat
kobieta, mężczyzna, kłótnia, konflikt, sprzeczka
fot. fotolia

Narodziny dziecka wymagają świadomej zgody obojga rodziców. Jeśli pozbawisz męża prawa do decyzji i na siłę zrobisz z niego ojca, wszyscy możecie na tym ucierpieć. Twój partner poczuje się poniżony i wykorzystany. Może zupełnie nie zaakceptować poczętego dziecka, a to będzie cię bardzo bolało. Tobie zacznie okazywać swoją niechęć, a nawet wrogość i wasz związek zacznie się rozpadać.

Poznaj 8 zdań, których mężczyźni nienawidzą


Wzajemne pretensje i oskarżenia mogą doprowadzić do tego, że mąż zacznie uciekać z domu i np. zdradzać. W najgorszym wypadku spakuje walizki i bez ostrzeżenia odejdzie. Nie podejrzewaj go o egoizm – sprawa jest bardziej skomplikowana, niż myślisz i może grozić wam kryzys małżeński.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Prawdziwa przyczyna niechęci do dzieci

Zanim zaczniesz kolejną dyskusję, zastanów się, co może być powodem jego uporu. Być może twój mąż ma bardzo złe doświadczenia z dzieciństwa. Może się na przykład okaże, że nie był kochanym dzieckiem lub wychowywał się w domu, w którym nie okazywało się uczuć.
Posiadanie dziecka łączy z bardzo wielkim obciążeniem i dramatem – ileż nasłuchał się o wyrzeczeniach i rodzicielskim poświęceniu! Teraz chce żyć dla siebie i boi się zburzenia równowagi, która między wami panuje.

Może istnieje i inny ukryty lęk, o którym nie chce powiedzieć. Obawia się np., że powtórzy błędy rodziców i będzie kiepskim ojcem. Dlatego woli nie być nim wcale. Poza tym może nie miał nigdy nikogo dla siebie. Teraz ma ciebie i czuje strach przed tym, że dziecko ciebie mu odbierze – zaczniesz być matką pełną poświęcenia i zapomnisz o tym, co was łączy.

Co zrobić, gdy partner nie chce potomstwa?

Musicie odłożyć na bok emocje i spokojnie porozmawiać.

 • Powiedz, że cierpisz. Przekonaj go, że nie rozumiesz jego decyzji i że bardzo cię ona boli. Wyjaśnij partnerowi, który nie chce dziecka, że zawsze marzyłaś o tym, by mieć rodzinę, a przede wszystkim dzieci. Związałaś się z nim, bo uznałaś, że to właśnie on będzie dla nich najwspanialszym na świecie ojcem.

 Nie karz mężczyzny za to, co czuje. Może twoja szczerość skłoni go do wyznań. Nie oceniaj jego obaw. Pamiętaj, że jeśli chcecie być razem, musicie wypracować kompromis.

• Daj mu czas. Niech powie konkretnie, kiedy dojrzeje do roli ojca. Powiedz mu, że ty nie zrezygnujesz ze starań.

• Zachowaj tajemnicę. Wciąganie przyjaciół i rodziny do waszych intymnych spraw jest błędem. Mężczyzna pod presją będzie miał jeszcze większe opory.


konsultacja: Ewa Klepacka-Gryz, psycholog


Przeczytaj o tym, kiedy mężczyzna staje się tatąOceń artykuł

Ocena 3 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy