Kobieta urodziła dziecko w wieku 63 lat
fot. Dailymail

Ona 63 lata, on 78 lat - zrobili sobie dziecko

Czy powinna być granica wieku, do którego można zachodzić w ciążę?
Marta Kabulska
Kobieta urodziła dziecko w wieku 63 lat
fot. Dailymail

Za stara, by rodzić?

W Australii kobieta pochodząca z Tasmanii urodziła dziecko w wieku 63 lat. Nie chce ujawnić swojej tożsamości. "Młody tata" ma 78 lat. Kobieta zaszła w ciążę dzięki zabiegowi in vitro. Poród odbył się przez cesarskie cięcie w 34. tygodniu ciąży. Dziewczynka przyszła na świat 1 sierpnia 2016 r. w prywatnym szpitalu w Melbourne. 
Nie jest to pierwszy tak późny poród w Australii. W 2010 r. 60-letnia kobieta urodziła dziecko. Rekord należy jednak do Rumunki - Adriana Iliescue w 2005 r. w chwili porodu miała 66 lat! Najstarszy mężczyzna, który został tatą, miał w chwili narodzin jego bliźniąt 85-lat. 
Przypomnijmy, że nie tak dawno, w 2015 r. 60-letnia Polka Barbara Sienkiewicz urodziła bliźnięta. 

- Biedne dzieci - skomentował seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz w wypowiedzi dla se.pl.
- Ciało kobiety nie zostało zaprojektowane do tego, żeby dzieci rodziły 60-latki – twierdzi  prof. Gab Kovacs z australijskiego Monash University. Uważa on, że "odpowiedzialne" kliniki powinny odmawiać zabiegów in vitro kobietom po ukończeniu 53 lat. 

Ciężko nam wyobrazić sobie 80-latka biegającego za kilkuletnim dzieckiem. Jeszcze trudniej, gdy myślimy o reakcji innych dzieci na ponad 80-letniego tatę odbierającego dziecko z przedszkola. Pytań: "Czy two twój dziadek?" chyba nie da się uniknąć. 

Czy powinna być granica wieku, do którego można zachodzić w ciążę? Jeśli tak to jaka? Napisz w komentarzu.

Zobacz też:
Późne rodzicielstwo – moda czy konieczność?
Redakcja poleca: To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40. roku życia – film
Ciąża po 30-tce zdarza się dziś dosyć często. Czy wymaga specjalnego nadzoru? A co z ciążą po 40-tce, czy wiąże się z ryzykiem? Sprawdź!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy