przemoc wobec dzieci
fot. materiały prasowe

One nie mogą się obronić. Reaguj! Zawsze

Co 5. dziecko w Polsce jest ofiarą przemocy. 19.11 był Międzynarodowy Dzień przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Nie bądź obojętna!
Marta Kabulska

Reaguj na przemoc wobec dzieci

Każdego dnia tysiące dzieci w Polsce jest bitych, maltretowanych, poniżanych, wykorzystywanych seksualnie... Same nie mogą się obronić.
Skala zjawiska krzywdzenia dzieci w Polsce jest niepokojąca. Według badań Fundacji Dzieci Niczyje, co 5. dziecko w Polsce doświadczyło przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony osób dorosłych, a co 7. jakiejś formy wykorzystywania seksualnego. 

W związku z Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, który obchodzony jest 19. listopada, Krajowe Partnerstwo na rzecz Ochrony Dzieci przed Przemocą przypomina, jak ważne jest reagowanie na przemoc wobec dzieci. Zawsze. 
Redakcja poleca: Czy można bić dzieci? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy można bić dzieci. Jakie jest ich zdanie? Zobacz!

Świadkowie przemocy wobec dzieci

  • Zdarzyło ci się słyszeć krzyki u sąsiadów i płacz dziecka za ścianą? 
  • Widziałaś rodzica szarpiącego dziecko w sklepie lub autobusie? 
  • Obserwowałaś agresywne zachowanie opiekuna, który wykrzykuje do syna lub córki zbyt wiele zbyt mocnych słów? 
  • A może zdarzyło ci się zobaczyć niepokojące siniaki u dziecka, które codziennie spotykasz w windzie?
  • Słyszałaś malca, który mówi o seksie w nienaturalny dla swojego wieku sposób? 
Krajowe Partnerstwo na rzecz Ochrony Dzieci przed Przemocą przypomina, że dzieci same nie mogą się obronić i apeluje o podejmowanie działania w razie najmniejszych wątpliwości czy podejrzeń. 
- Świadomość problemu przemocy wobec dzieci, dzięki prowadzonym kampaniom i większej otwartości mediów na podejmowanie tego tematu, jest dziś w Polsce większa niż kilkanaście czy nawet kilka lat temu. Jednak wciąż pozostaje ogromnie dużo do zrobienia. Często usprawiedliwiamy brak reakcji. Pojawia się myśl: To wewnętrzna sprawa tej rodziny, nie będę się wtrącać. Tymczasem, zaniechanie reakcji może prowadzić do tragedii.– mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dzieci Niczyje koordynującej Krajowe Partnerstwo na rzecz Ochrony Dzieci przed Przemocą.

Przemoc wobec dzieci w liczbach

Według badań, 90% respondentów deklaruje chęć reagowania w przypadku przemocy wobec dzieci, niestety co czwarty z nich dopuszcza się braku reakcji w sytuacji, kiedy nie jest pewny, czy doszło do przemocy. Co piąty respondent (21%) tłumaczy brak gotowości do reagowania tym, że sam będzie miał kłopoty, jeśli podejrzenia okażą się niesłuszne. 13% dorosłych Polaków uważa, że przemoc w rodzinie jest prywatną sprawą rodziny i osoby postronne nie powinny się w nią wtrącać.

Telefon Zaufania dla Rodziców i Nauczycieli

- Rok temu Fundacja Dzieci Niczyje uruchomiła Telefon Zaufania dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. Dzwoniąc pod ten numer, możemy w sposób anonimowy porozmawiać o niepokojących sytuacjach, których jesteśmy świadkami i poradzić się, jak reagować. Jeśli decydujemy się na ten krok, to już bardzo dużo  – dodaje Sajkowska.

Zobacz też: Reaguj, masz prawo! 3 filmy, które mogą uratować życie dziecka
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy