GRY
 
 

Oni też byli uchodźcami – pomyśl o tym w Wigilię

Nowa kampania społeczna "Oni też" przypomina, że tak jak 2 tys. lat temu, tak i dziś, są na świecie ludzie, którzy muszą uciekać ze swoich domów.

uchodźcy
fot. mat. prasowe
Mężczyzna w starodawnej szacie, kobieta z płaczącym zawiniątkiem przy piersi – mrużą oczy, oślepieni światłem reflektorów. Wokół nich grupa ludzi w całkiem współczesnych mundurach i bronią w ręku…
Na filmiku zrealizowanym w ramach kampanii społecznej "Oni też" zderzają się dwie sceny. Ta, którą opowiadamy sobie przy wigilijnym stole i ta – którą słyszymy w ostatnich miesiącach w telewizji.Co roku wzrusza nas tak samo bożonarodzeniowa historia o ucieczce przez pustynię i narodzinach w stajence. Co roku na pamiątkę tamtej historii w wielu domach leży na stole puste nakrycie dla niespodziewanego wędrowca.
W tym roku jednak ta tradycja zyskała nowe tło – dyskusji o uchodźcach, którzy, teraz, w XXI wieku, często z małymi dziećmi, też uciekają ze swych domów – i tak jak 2 tys. lat temu nie znajdują schronienia.

W kampanię "Oni też" zaangażował się Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Refugee.pl, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polskie Forum Migracyjne, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej oraz Fundacja Agora:

To próba skłonienia Polaków do refleksji nad sytuacją tysięcy ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu wojny, prześladowań i dyskryminacji. To także postawienie pytania dotyczącego polskiej gościnności, otwartości i tolerancji dla innych, odmiennych od nas ludzi poszukujących pomocy – mówi Rafał Baczyński–Sielaczek, analityk Instytutu Spraw Publicznych.

Kampania "Oni też" potrwa od 21 grudnia do końca 2015 roku. Więcej na stronie www.onitez.pl

Czytaj także: Mogliśmy uratować to dziecko

A ty? Zostawisz puste miejsce przy swoim stole?
Redakcja poleca: Jak zrobić bombki ze wstążką ze styropianu [WIDEO]
Zobacz, jak zrobić efektowną styropianową bombkę ze wstążkami. Zobacz nasz instruktaż, czyli ozdabianie świątecznej bombki styropianowej krok po kroku.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj