Opalanie natryskowe w ciąży
fot. StockAdobe

Czy opalanie natryskowe w ciąży to dobry pomysł?

Spodziewasz się dziecka, dlatego unikasz promieni słonecznych, ale chciałabyś, aby twoja skóra latem wyglądała na opaloną? Myślisz, że opalanie natryskowe jest bezpiecznym pomysłem w ciąży? Sprawdź, czy masz rację!
Milena Oszczepalińska
Opalanie natryskowe w ciąży
fot. StockAdobe
Opalanie w ciąży jest sprawą dość kontrowersyjną. Jedne przyszłe mamy w ogóle nie wystawiają ciała na słońce, inne wręcz odwrotnie, opalają się nawet w skąpych bikini. Ty też chciałabyś nieco przyciemnić skórę po zimie, ale wolałabyś jednak zachować wszelkie środki ostrożności? Wydaje ci się, że może opalanie natryskowe jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem w ciąży? Sprawdź, jakie ma wady i zalety. Podpowiadamy!

Na czym polega opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe to zabieg przyciemniający skórę bez kontaktu z promieniowaniem UV. Polega on na zaaplikowaniu na ciało specjalnego płynu brązującego i jego równomiernym rozprowadzeniu. Preparat ten zawiera dihydroksyaceton (DHA), jest to składnik pobudzający produkcję melaniny, dzięki której skóra nabiera ciemniejszego koloru. Zabieg trwa zwykle kilkanaście minut i efekt opalonej skóry jest natychmiastowy. Opalenizna utrzymuje się na skórze od tygodnia do 10 dni, a następnie blednie. Opalanie natryskowe należy wykonywać w specjalnych kabinach, choć dostępne są również usługi z dojazdem do klienta, wówczas zabieg wykonuje się np. w łazience.
Redakcja poleca: Pielęgnacja ciała w ciąży – film
Położna odpowiada na najczęstsze pytania kobiet w ciąży dotyczące kąpieli, kosmetyków w ciąży, solarium czy farbowania włosów w ciąży.

Opalanie natryskowe w ciąży : tak czy nie?

Opalanie natryskowe uważane jest za najlepszą metodę przyciemniania skóry w ciąży. Jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne lub korzystanie z solarium, ponieważ:
  • skóra podczas zabiegu nie jest wystawiana na promieniowanie ultrafioletowe (jest ono niezdrowe nie tylko w ciąży i może powodować raka skóry – czerniaka);
  • nie powoduje podnoszenia temperatury ciała, co mogłoby być przyczyną przedwczesnych skurczów porodowych;
  • pozwala na natychmiastowy efekt opalonej skóry.
Opalanie natryskowe stosowane sporadycznie raczej nie powinno zagrażać ciąży, jednak i ta metoda nie jest pozbawiona wad. Mówi się, że stosowanie samoopalaczy w ciąży nie jest bezpieczne ze względu na zawarte w nich związki chemiczne, które mogą wnikać przez skórę i szkodzić dziecku. Opalanie natryskowe również może zagrażać rozwijającemu się płodowi ze względu na wspomniany wyżej dihydroksyaceton zawarty w płynie brązującym.
Najlepiej więc przed wyborem tego rodzaju opalania w ciąży skonsultować się z lekarzem prowadzącym, by ten sam ocenił, czy taka forma upiększania ciała jest bezpieczna dla dziecka, czy nie.

Ile kosztuje opalanie natryskowe?

Jednorazowy zabieg opalania natryskowego jest dość drogi. Kosztuje od kilkudziesięciu złotych (gdy decydujemy się na opalenie tylko fragmentu ciała, np. rąk i nóg, dekoltu) do ok. 200 złotych (w przypadku opalania całego ciała). Jednak zwłaszcza w ciąży przy wyborze metody opalania powinniśmy kierować się nie jej ceną, ale przede wszystkim bezpieczeństwem. Piękna, opalona skóra utrzyma się na krótko, żadna z dostępnych metod nie daje przecież trwałej opalenizny, a ewentualne wady rozwojowe płodu mogą być nieodwracalne.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj