opalanie natryskowe w ciąży
fot. StockAdobe

Opalanie natryskowe w ciąży jest niekoniecznie bezpieczne [PLUSY I MINUSY]

Opalanie natryskowe w ciąży wydaje się być bezpieczne – przecież ciężarna nie wystawia się na działanie promieniowania słonecznego. Jednak zawarte w samoopalaczu substancje mogą okazać się groźne dla płodu, dlatego podczas ciąży zawsze warto sprawdzić skład środka używanego do opalania natryskowego.
Milena Oszczepalińska
opalanie natryskowe w ciąży
fot. StockAdobe
Opalanie natryskowe w ciąży może być alternatywą dla plażowania. Nie wolno jednak poddawać się temu zabiegowi zbyt często i zawsze trzeba czytać uważnie pełny skład preparatu do opalania natryskowego. Tradycyjne opalanie w ciąży jest niewskazane, a samoopalacze mogą zawierać szkodliwe substancje. Wydaje ci się, że może opalanie natryskowe jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem? Nie zawsze.

Opalanie natryskowe w ciąży:

Zabieg opalania natryskowego w ciąży

Opalanie natryskowe to zabieg przyciemniający skórę bez kontaktu z promieniowaniem UV. Polega on na zaaplikowaniu na ciało specjalnego płynu brązującego i jego równomiernym rozprowadzeniu. Preparat ten zawiera dihydroksyaceton (DHA), jest to składnik pobudzający produkcję melaniny, dzięki której skóra nabiera ciemniejszego koloru.

Zabieg trwa zwykle kilkanaście minut, a efekt opalonej skóry jest natychmiastowy. Opalenizna utrzymuje się na skórze od tygodnia do 10 dni, a następnie blednie. Opalanie natryskowe należy wykonywać w specjalnych kabinach, choć dostępne są również usługi z dojazdem do klienta, wówczas zabieg wykonuje się np. w łazience.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Zalety opalania natryskowego w ciąży

Opalanie natryskowe w ciąży uważane jest za najlepszą metodę przyciemniania skóry kobiet spodziewających się dziecka. Jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne lub korzystanie z solarium, ponieważ:
  • skóra podczas zabiegu nie jest wystawiana na promieniowanie ultrafioletowe (jest ono niezdrowe nie tylko w ciąży i może powodować raka skóry – czerniaka);
  • nie powoduje podnoszenia temperatury ciała, co mogłoby być przyczyną przedwczesnych skurczów porodowych;
  • pozwala na natychmiastowy efekt opalonej skóry.

Szkodliwość opalania natryskowego w ciąży

Opalanie natryskowe stosowane sporadycznie raczej nie powinno zagrażać ciąży, jednak i ta metoda nie jest pozbawiona wad. Mówi się, że stosowanie samoopalaczy w ciąży nie jest bezpieczne ze względu na zawarte w nich związki chemiczne, które mogą wnikać przez skórę lub drogi oddechowe do organizmu matki, a dalej do organizmu dziecka. Opalanie natryskowe w ciąży może zagrażać rozwijającemu się płodowi ze względu na wspomniany wyżej dihydroksyaceton zawarty w płynie brązującym.

W 2012 naukowcy donosili, że dihydroksyaceton zawarty w samoopalaczu używanym do opalania natryskowego może powodować alergie, otyłość, cukrzycę i bezpłodność. Od tego czasu minęło ładnych parę lat i skład kosmetyków do opalania natryskowego mógł ulec zmianie. Problem polega jednak na tym, że trudno jest znaleźć ich skład, a enigmatyczne sformułowanie „unikalna formuła’’, używane przez producentów, niczego nie wyjaśnia. Dlatego przed poddaniem się opalaniu natryskowemu w ciąży warto poprosić kosmetyczkę, która ma wykonać zabieg, o podanie pełnego składu produktu i sprawdzenie, czy nie ma na tej liście dihydroksyacetonu. Pełną listę składników można też na wszelki wypadek skonsultować z lekarzem.

Koszt opalania natryskowego

Jednorazowy zabieg opalania natryskowego jest dość drogi. Kosztuje od kilkudziesięciu złotych (gdy decydujemy się na opalenie tylko fragmentu ciała, np. rąk i nóg, dekoltu) do 200 złotych (w przypadku opalania całego ciała). Jednak zwłaszcza w ciąży przy wyborze metody opalania powinniśmy kierować się nie jej ceną, ale przede wszystkim bezpieczeństwem. Piękna, opalona skóra utrzyma się na krótko, żadna z dostępnych metod nie daje przecież trwałej opalenizny, a ewentualne wady rozwojowe płodu mogą być nieodwracalne.

Więcej o pielęgnacji skóry w ciąży:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy