Za dużo słońca? Co przyniesie ulgę po oparzeniu słonecznym?

Brak kremu z filtrem UV, zbyt długie przebywanie na słońcu, nieosłanianie ciała przed działaniem promieni słonecznych często skutkuje oparzeniem. Jak się ono objawia i jak je leczyć?
Milena Oszczepalińska
Sposoby na oparzenia słoneczne
fot. AdobeStock
Przed wakacyjnym wyjazdem spakujcie do walizki nie tylko stroje kąpielowe i dmuchane zabawki na wodę, lecz także rzeczy, które pomogą wam ochronić się przed mocnym promieniowaniem słonecznym. Przede wszystkim jednak nie róbcie postanowienia, że całe dnie będziecie spędzać wyłącznie na plaży, bo z urlopu trzeba wrócić z piękną opalenizną. Żaden kapelusz nie uchroni przed oparzeniem słonecznym, jeśli przez wiele godzin mocne słońce będzie operowało na skórę. A co zrobić, jeśli mimo wszystko dojdzie do poparzenia? Skorzystajcie z poniższych sposobów!

Co to jest oparzenie słoneczne?

Oprzenie słoneczne pojawia się wówczas, gdy przebywamy zbyt wiele godzin w upalny dzień na słońcu. Może też wystąpić po zbyt długim pobycie w solarium lub innym kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Objawia się zaczerwienieniem ciała. Towarzyszą temu inne objawy, w zależności od stopnia poparzenia.
Redakcja poleca: Darmowe, bo domowe sposoby na kurzajki, brodawki - film
Zamiast wydawać pieniądze na drogie leki, idź na spacer i znajdź rośliny pokazane na filmie. Poznaj leczniczą moc popularnych roślin, które znajdziesz wokół domu.

Dlaczego dochodzi do poparzeń na skórze?

Skóra potrafi bronić się przed promieniowaniem słonecznym dzięki pigmentowi o nazwie melanina. Jednak ta ochrona nie jest nieograniczona, każdy też ma inną ilość tego pigmentu (im jaśniejsza karnacja, tym mniej melaniny w skórze). Jeżeli więc wystawimy ciało na promieniowanie UV w dawce przekraczającej nasze możliwości ochronne, może dojść do oparzenia. Szczególnie wrażliwa na działanie słońca jest skóra u niemowląt i małych dzieci, dlatego tak ważne jest zapewnienie im szczególnej ochrony w postaci kremów z wysokim filtrem nawet podczas krótkich pobytów na słońcu.

Który to stopień oparzenia?

Skutki nadmiernego przebywania na słońcu mogą mieć różne nasilenie. Objawy zależą od tego, jak poważne jest to poparzenie. To ważne, by ocenić stopień uszkodzenia skóry, ponieważ decyduje on o sposobie leczenia. Istnieją 4 stopnie oparzeń słonecznych.

Oprzenie słoneczne I stopnia

Oparzenie obejmuje wyłącznie zewnętrzną warstwę skóry. Jest ona zaczerwieniona i obrzęknięta, ale nie ma pęcherzy.

Oparzenie słoneczne II stopnia

Pojawiają się pęcherze z przezroczystym płynem. Skóra mocno boli, ale może być mniej zarumieniona niż przy oparzeniu I stopnia.

Oparzenie słoneczne III stopnia

Obejmuje wszystkie warstwy skóry, naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Skóra przybiera różne kolory: od białego po sine. Może mniej boleć ze względu na uszkodzenie nerwów i wynikające z tego zaburzenia odczuwania.

Oparzenie słoneczne IV stopnia

Obejmuje już nie tylko skórę, lecz także głębsze warstwy, np. kości, mięśnie, narządy wewnętrzne. Pojawiają się głębokie, rozległe rany oraz zwęglenie ciała.

Leczenie poparzeń słonecznych

Zależy ono od stopnia poparzenia i nasilenia objawów. Jeśli skóra jest jedynie zaczerwieniona, wówczas można delikatnie polać ją chłodną (ale nie lodowatą) wodą, można też zastosować preparat na oparzenia zawierający alantoinę lub aloes. Ulgę skórze przyniesie jej nawilżenie i natłuszczenie. Jeśli na skórze pojawiły się bąble i pęcherze, nie można ich przebijać. Nie powinno się też przykrywać oparzonej części ciała żadnym plastrem czy bandażem. Każde poważniejsze oparzenie powinno się skonsultować z lekarzem, a w przypadku oparzeń III i IV stopnia konieczna jest hospitalizacja. W celu uniknięcia zakażenia rozległych ran, chory powinien otrzymywać antybiotyk. W szpitalu podaje mu się też kroplówkę nawadniającą i leki przeciwbólowe.

Oparzeniu słonecznemu może towarzyszyć udar cieplny, dlatego gdy tylko istnieje takie zagrożenie, powinno się być przy chorym aż do czasu, gdy zjawi się lekarz. Jak najszybciej też trzeba taką osobę przenieść do zacienionego miejsca i podać jej dużo wody do picia.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Oprócz aptecznych preparatów, ulgę w lekkich poparzeniach mogą przynieść domowe sposoby, takie jak:
  • posmarowanie skóry miodem (zapobiega powstawaniu pęcherzy i przyspiesza regenerację);
  • obłożenie skóry płatkami owsianymi, namoczonymi uprzednio w wodzie (zmniejszają opuchliznę, łagodzą ból, działają przeciwzapalnie);
  • okłady ze schłodzonych plasterków pomidora (działają przeciwzapalnie, szybko schłodzą też poparzone miejsce);
  • okłady z plastrów surowych ziemniaków (działają antybakteryjnie i przyspieszają regenerację skóry);
  • posmarowanie skóry kefirem, maślanką, jogurtem naturalnym (przywracają naturalne pH skóry i wyciągają wysoką temperaturę);
  • zaaplikowanie na skórę pianki do golenia (preparaty do golenia zawierają mentol, który łagodzi podrażnienia i uśmierza ból);
  • roztwór sody oczyszczonej i wody i zrobienie kompresu za pomocą gazika (zapobiega obrzękom).

Powikłania po oparzeniach słonecznych

Nadmierne opalanie jest bardzo szkodliwe nie tylko dla wyglądu skóry, lecz także dla naszego zdrowia. Skutki intensywnego wystawiania ciała na słońce mogą prowadzić do uaktywnienia się czerniaka, czyli nowotworu skóry. Poza tym po oparzeniu III stopnia zostają na ciele trwałe ślady w postaci blizn. Promienie ultrafioletowe operujące na skórę przyczyniają się też do jej szybszego starzenia się.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Uf, jak gorąco!

Rodzinne wakacje