co na oparzenia słoneczne
fot. AdobeStock

Co na oparzenia słoneczne u dzieci: domowe sposoby i kremy [TANIE I SKUTECZNE]

Oparzenia słoneczne to efekt braku kremu z filtrem UV, zbyt długiego przebywania na słońcu i nieosłaniania ciała przed działaniem promieni słonecznych. Na oparzenia słoneczne u dzieci działają niektóre domowe sposoby, ale warto mieć też pod ręką sprawdzony krem.
Milena Oszczepalińska
co na oparzenia słoneczne
fot. AdobeStock
Przed oparzeniem słonecznym nie uchroni żaden kapelusz ani nawet krem z filtrem, jeśli dziecko spędza na słońcu zbyt wiele czasu, kąpie się, a na jego skórę nie nakładasz kolejnych warstw ochronnych kosmetyku. Poza dobrym kremem z filtrem warto mieć przy sobie kremy na oparzenia słoneczne. Czasem na zaczerwienioną, swędzącą i bolącą skórę po oparzeniu pomogą też domowe sposoby.

Spis treści:
 1. I stopień oparzenia słonecznego
 2. II stopień oparzenia słonecznego
 3. III stopień oparzenia słonecznego
 4. IV stopień oparzenia słonecznego

Co na oparzenia słoneczne u dziecka?

Leczenie oparzeń słonecznych u dzieci zależy od stopnia oparzenia i nasilenia objawów. Jeśli skóra jest jedynie zaczerwieniona, wówczas można delikatnie polać ją chłodną (ale nie lodowatą) wodą. Można też posmarować skórę dziecka preparatem na oparzenia zawierającym alantoinę lub aloes.


Ulgę skórze przyniesie jej nawilżenie i natłuszczenie. Jeśli na skórze pojawiły się bąble i pęcherze, nie można ich przebijać. Nie powinno się też przykrywać oparzonej części ciała żadnym plastrem czy bandażem.

Szczególnie polecamy tłuste maści łagodzące oparzenia słoneczne, jak Alanatan i Linomag - tutaj kupisz je wyjątkowo tanio:

 
Każde poważniejsze oparzenie skonsultuj z lekarzem. W przypadku oparzeń III i IV stopnia konieczna jest hospitalizacja. W celu uniknięcia zakażenia rozległych ran chory powinien otrzymywać antybiotyk. W szpitalu podaje się też kroplówkę nawadniającą i leki przeciwbólowe.

Oparzeniu słonecznemu może towarzyszyć udar cieplny, dlatego gdy tylko istnieje takie zagrożenie, nie zostawiaj dziecka samego aż do czasu, gdy zjawi się lekarz. Jak najszybciej też trzeba dziecko przenieść do zacienionego miejsca i podać mu dużo wody do picia.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne u dzieci

Oprócz aptecznych preparatów ulgę w lekkich poparzeniach słonecznych mogą przynieść domowe sposoby (uwaga! Nie wolno ich stosować, jeśli na skórze pojawiły się pęcherze lub schodzi naskórek, odsłaniając wewnętrzną warstwę skóry!):
 • posmarowanie skóry miodem (zapobiega powstawaniu pęcherzy i przyspiesza regenerację);
 • obłożenie skóry płatkami owsianymi namoczonymi uprzednio w wodzie (zmniejszają opuchliznę, łagodzą ból, działają przeciwzapalnie);
 • okłady ze schłodzonych plasterków pomidora (działają przeciwzapalnie, szybko schłodzą też poparzone miejsce);
 • okłady z plastrów surowych ziemniaków (działają antybakteryjnie i przyspieszają regenerację skóry);
 • posmarowanie skóry kefirem, maślanką, jogurtem naturalnym (przywracają naturalne pH skóry i zmniejszają temperaturę);
 • zaaplikowanie na skórę pianki do golenia (preparaty do golenia zawierają mentol, który łagodzi podrażnienia i uśmierza ból);
 • kompres z roztworu sody oczyszczonej i wody (zapobiega obrzękom).

Co to jest oparzenie słoneczne?

Oparzenie słoneczne pojawia się wówczas, gdy dziecko przebywa zbyt wiele godzin w upalny dzień na słońcu. Może także wystąpić u dorosłych po zbyt długim pobycie w solarium lub innym kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Objawia się zaczerwienieniem skóry. Oparzeniom słonecznym u dzieci towarzyszą też inne objawy. W zależności od stopnia poparzenia możesz zaobserwować:
Dlaczego dochodzi do poparzeń na skórze?
Skóra potrafi bronić się przed promieniowaniem słonecznym dzięki pigmentowi o nazwie melanina. Jednak ta ochrona nie jest nieograniczona, każdy też ma inną ilość tego pigmentu (im jaśniejsza karnacja, tym mniej melaniny w skórze). Jeżeli więc ciało dziecka jest wystawione na promieniowanie UV w dawce przekraczającej jego możliwości ochronne, może dojść do oparzenia. Szczególnie wrażliwa na działanie słońca jest skóra u niemowląt i małych dzieci, dlatego tak ważne jest zapewnienie im szczególnej ochrony w postaci kremów z wysokim filtrem nawet podczas krótkich pobytów na słońcu.

Jak rozpoznać stopień oparzenia słonecznego u dziecka?

Skutki nadmiernego przebywania na słońcu mogą mieć różne nasilenie. Objawy oparzenia słonecznego u dzieci zależą od tego, jak poważne jest to poparzenie. To ważne, by ocenić stopień uszkodzenia skóry, ponieważ decyduje on o sposobie leczenia. Istnieją 4 stopnie oparzeń słonecznych.

Oparzenie słoneczne I stopnia

Oparzenie obejmuje wyłącznie zewnętrzną warstwę skóry. Jest ona zaczerwieniona i obrzęknięta, ale nie ma pęcherzy.

Oparzenie słoneczne II stopnia

Pojawiają się pęcherze z przezroczystym płynem. Przy oparzeniu 2 stopnia skóra mocno boli, ale może być mniej zarumieniona niż przy oparzeniu I stopnia.

Oparzenie słoneczne III stopnia

Oparzenie 3 stopnia obejmuje wszystkie warstwy skóry, naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Skóra przybiera różne kolory: od białego po sine. Może mniej boleć ze względu na uszkodzenie nerwów i wynikające z tego zaburzenia odczuwania.

Oparzenie słoneczne IV stopnia

Obejmuje już nie tylko skórę, lecz także głębsze warstwy, np. kości, mięśnie, narządy wewnętrzne. Pojawiają się głębokie, rozległe rany oraz zwęglenie ciała.

Powikłania po oparzeniach słonecznych u dzieci

Nadmierne opalanie jest bardzo szkodliwe nie tylko dla wyglądu skóry, lecz także dla naszego zdrowia. Skutki intensywnego wystawiania ciała na słońce mogą prowadzić do uaktywnienia się czerniaka, czyli nowotworu skóry. Poza tym po oparzeniu III stopnia zostają na ciele trwałe ślady w postaci blizn. Promienie ultrafioletowe operujące na skórę przyczyniają się też do jej szybszego starzenia się.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy