Oparzenia słoneczne u dziecka
fot. StockAdobe

Oparzenia słoneczne u dziecka – objawy i ich łagodzenie

Oparzenia słoneczne u dziecka objawiają się m.in. zaczerwienioną skórą, bólem i pieczeniem. Gdy dojdzie do takich zmian, aby dziecko mniej cierpiało, warto łagodzić dolegliwości. Jednak najlepszą metodą na oparzenia słoneczne jest zapobieganie ich powstawaniu.
Milena Oszczepalińska
Oparzenia słoneczne u dziecka
fot. StockAdobe
Do oparzeń słonecznych u dzieci dochodzi bardzo łatwo, gdyż skóra dziecka jest delikatna i wrażliwa. Szczególnie niebezpieczne są oparzenia słoneczne u noworodków i niemowląt, ale starsze dzieci również powinny być chronione przed nadmiarem słońca, a w upalne dni najlepiej całkiem go unikać w godzinach od 10 do 15. Co jednak zrobić, kiedy już doszło do oparzenia? Podpowiadamy!

Oparzenia słoneczne u dziecka – zdjęcia

Objawy oparzenia słonecznego u dzieci pojawiają się mniej więcej od 2 do 4 godzin po pobycie na słońcu. Im szybciej zareagujemy, tym dziecko będzie odczuwało mniejszy dyskomfort z tym związany. Obserwujmy też malca, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować udar słoneczny i odwodnienie organizmu.

Jeśli twoje dziecko przebywało w pełnym słońcu zbyt długo, na jego skórze mogą pojawić się oparzenia, a wraz z nimi następujące objawy:
 • zaczerwienienie i bolesność lub brak czucia w skórze;
 • podwyższenie temperatury skóry;
 • pęcherze lub bąble na skórze;
 • płacz dziecka;
 • mogą pojawić się dreszcze, gorączka, ból głowy, wymioty (wskazują na udar słoneczny).
   
Objawów oparzeń słonecznych u dzieci jest tym więcej i są one tym bardziej nasilone, im do wyższego stopnia oparzenia doszło u dziecka.

Stopień I obejmuje najpłytszą warstwę skóry – naskórek. Objawy: mocne zaczerwienienie i podwyższenie temperatury skóry, bolesność przy dotyku. Oparzeniu ulega skóra, która wystawiona była na działanie słońca. Granica oparzenia jest wyraźnie odcięta od osłoniętej ubraniem części ciała:

oparzenia słoneczne u dzieci stopień I
Oparzenie słoneczne I stopnia fot. Adobe Stock

Stopień II: oparzeniu ulega naskórek i skóra właściwa. Objawy: zaczerwienienie, podwyższenie temperatury skóry, bąble (czasami zlewają się lub są duże) wypełnione płynem surowiczym, częściowa martwica naskórka.

oparzenia słoneczne u dzieci II stopień
Oparzenie słoneczne II stopnia fot. Adobe Stock

III stopień: oparzenie obejmuje naskórek, skórę właściwą oraz tkankę podskórną wraz z nerwami. Objawy: jak w stopniu II oraz brak czucia w skórze.

Przy II i III stopniu dochodzi do łuszczenia się naskórka i powstawania na skórze plam. Oba stopnie oparzenia słonecznego u dzieci wymagają leczenia pod nadzorem lekarza.

oparzenia słoneczne u dzieci łuszczenie sie skóry
Łuszczenie się skóry po parzeniu słonecznym fot. Adobe Stock

Kremy na oparzenia słoneczne dla dzieci

Najlepszym sposobem na oparzenia słoneczne u dzieci jest niedopuszczanie do ich powstawania. W tym celu skóra dziecka nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Chronić ją można ubraniami oraz kremami przeciwsłonecznymi dla dzieci z wysokimi filtrami UV (minimum SPF 50).


Czasami jednak nie udaje ochronić się dziecka przed oparzeniem słonecznym. Wtedy warto zastosować preparaty łagodzące dolegliwości oraz nawilżające skórę. Nie zapobiegną one co prawda łuszczeniu się naskórka, ale sprawią, że skóra będzie się lepiej regenerować, a tkliwość się zmniejszy. Można je kupić w aptekach lub przez internet:
 

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne u dzieci

W przypadku łagodnego oparzenia słonecznego (I stopień) u dzieci można zastosować domowe środki łagodzące objawy, takie jak:
 • psikanie skóry dziecka wodą termalną w sprayu;
 • schładzanie czerwonych, rozgrzanych miejsc na skórze za pomocą zimnych kompresów;
 • zastosowanie kosmetyków z alantoiną, pantenolem lub aloesem (mają działanie łagodzące);
 • smarowanie skóry dziecka chłodnym jogurtem naturalnym, kefirem lub maślanką;
 • okłady z plasterków ogórka lub pomidora.
   
Jeśli dziecko uskarża się na duży ból, można podać mu bezpieczny środek przeciwbólowy, np. paracetamol.

W przypadku gdy objawy oparzenia nie ustępują lub kolejnego dnia wręcz się nasilają, a na skórze dziecka pojawiają się duże pęcherze, konieczna jest wizyta u lekarza.  

Oparzenia słoneczne u niemowlaka – co robić?

Noworodki i niemowlęta powinny być pod szczególną ochroną podczas upalnych dni. Właściwie ich skóra nie powinna mieć w ogóle kontaktu ze słońcem. Jeśli wybieramy się na spacer, pamiętajmy o kilku zasadach:
 • niemowlę musi być w cieniu – rozkładajmy budkę w wózku i wybierajmy zadrzewione parki, a nie uliczki osiedlowe, gdzie operuje pełne słońce;
 • ubierajmy malucha w przewiewne, oddychające materiały, zapobiegające przegrzaniu;
 • jeśli kontakt ze słońcem jest nieunikniony, chrońmy skórę dziecka odpowiednim kremem z filtrem UV;
 • spacerujmy wyłącznie wcześnie rano lub późnym popołudniem, kiedy słońce nie jest tak mocne.

W przypadku pojawienia się oparzenia słonecznego u niemowlaka najlepiej skonsultować się z lekarzem. Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego pojawienie się oparzenia jest dla tak małego dziecka bardzo bolesne – konieczne może być podanie środków przeciwbólowych. Warto też częściej niż zwykle przystawiać dziecko do piersi lub podawać butelkę, aby maluszek był dobrze nawodniony. Bezwzględnej konsultacji wymagają u niemowlaka oprzenia słoneczne II i III stopnia.

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy