BurnCare
fot. Adobe Stock

Oparzenia u dzieci – jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy?

Szacuje się, że ponad połowa wszystkich oparzeń zdarza się wśród najmłodszych. Mimo że są to urazy bardzo powszechne, to nie należy ich bagatelizować, gdyż zwłaszcza wśród dzieci stanowić mogą poważne zagrożenie i nieść wiele przykrych konsekwencji. Dlatego też niezwykle ważne jest posiadanie podstawowej wiedzy i środków do udzielenia dziecku pierwszej pomocy.
BurnCare
fot. Adobe Stock

Oparzenia u dzieci

Oparzenie to uszkodzenie skóry, oraz niekiedy tkanek podskórnych, powstałe w wyniku działania wysokich temperatur lub substancji drażniących. Najczęściej dochodzi do oparzeń termicznych. Skóra dzieci jest cieńsza niż skóra dorosłych, przez co jest szczególnie wrażliwa na temperaturę. Wbrew pozorom, żeby w bardzo krótkim czasie doszło do uszkodzenia tkanek skóry, nie musi dojść do kontaktu z wrzątkiem, wystarczy płyn o temperaturze ok. 70*C.  Co więcej to u dzieci częściej dochodzi do komplikacji i powikłań, a same oparzenia mają cięższy przebieg. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest więc tu kluczowa, ma bowiem ogromny wpływ na dalszy przebieg leczenia oraz umożliwia szybki powrót do zdrowia.
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Jak postępować z oparzonym dzieckiem?

Najlepszym sposobem na oparzenia u dzieci jest niedopuszczenie do ich powstania, co zrobić jeśli jednak dojdzie do oparzenia? Przede wszystkim liczy się czas. Szybka reakcja pozwoli uchronić dziecko nie tylko przed bólem, ale także pogłębianiem urazu, czy powikłaniami. Przede wszystkim, należy najszybciej jak to możliwe schłodzić miejsce oparzenia. W większości przypadków wystarczy wykorzystać chłodną wodę (co istotne, ta bardzo zimna może prowadzić do szoku termicznego) lub od razu założyć hydrożelowy opatrunek, który oprócz właściwości chłodzących, pozwoli uniknąć zakażenia. Oparzone miejsca są znacznie bardziej podatne na zainfekowanie, więc zabezpieczenie rany przed czynnikami zewnętrznymi jest nie mniej ważne niż samo jej schłodzenie.
Warto pamiętać, że w przypadku oparzeń dziecięcych po wstępnym opatrzeniu rany warto udać się do lekarza – zwłaszcza, gdy doszło do większego lub bardziej poważnego uszkodzenia skóry.

A co z leczeniem domowymi sposobami? Mimo że babcine metody na oparzenia wciąż bywają popularne, to warto podkreślić, że są one nie tylko nieskuteczne, ale bywają również niebezpieczne, gdyż mogą prowadzić do zakażenia. Lepiej wybrać sprawdzone i bezpieczne sposoby: schłodzić ranę wodą i zabezpieczyć jałowym opatrunkiem, lub nałożyć profesjonalny opatrunek np. bezpieczny dla dzieci Hydrożel marki Burnshield, który doskonale sprawdzi się również w przypadku braku dostępu do czystej wody.


Artykuł powstał z udziałem marki BurnCare
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy