oparzenie 2 stopnia
fot. Adobe Stock

Oparzenie 2 stopnia: objawy, postępowanie i leczenie

Oparzenie 2 stopnia obejmuje naskórek i część lub całą skórę właściwą. Najczęściej dochodzi do niego po oblaniu się gorącym płynem, np. herbatą.
Ewa Janczak-Cwil
oparzenie 2 stopnia
fot. Adobe Stock
Po oparzeniu 2 stopnia może pozostać niewielka blizna lub przebarwienia. Czy tak się stanie zależy od głębokości uszkodzeń oraz właściwego leczenia.

Oparzenia 2 stopnia:

Przyczyny oparzeń 2 stopnia

Do uszkodzeń charakterystycznych dla tego stopnia oparzenia może dojść w wyniku kontaktu skóry z gorącym płynem: napojem, olejem lub ogniem, środkami chemicznymi lub w wyniku porażenia prądem.

Sprawdź: Pierwsza pomoc przy oparzeniu chemicznym
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.

Podział oparzeń 2 stopnia

Oparzenia 2 stopnia klasyfikuje się na podstawie uszkodzeń, do jakich doszło. W obu przypadkach uszkodzony jest naskórek oraz skóra właściwa – częściowo lub cała.

Oparzenie 2 stopnia powierzchowne IIA

Uszkodzeniu uległ naskórek oraz część skóry właściwej. Widoczne jest zaczerwienienie, obrzęk, pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Miejsce oparzenia jest bolesne. Po leczeniu (ok. 2 tygodnie) często pozostają przebarwienia.

Oparzenie 2 stopnia głębokie IIB

Uszkodzony zostaje naskórek oraz cała skóra właściwa. Oparzone miejsce nie musi bardzo boleć, gdyż zniszczeniu ulegają zakończenia nerwowe. Pojawia się martwica manifestująca się czerwonymi plamkami – skóra wokół nich jest biała. Leczenie trwa ok. 3 tygodni. Mogą po nim pozostać blizny.

Pierwsza pomoc w oparzeniach 2 stopnia

Jeśli bezboleśnie i bez uszkadzania naskórka można zdjąć ubranie z oparzonego miejsca, należy to zrobić. Miejsce oparzenia trzeba schładzać pod chłodną (20 stopni) lub zimną (10 stopni) wodą przez minimum 15-20 minut.
Każde oparzenie 2. stopnia pokrywające więcej niż 15 proc. powierzchni ciała u dorosłych i 10 proc. powierzchni ciała u dzieci należy skonsultować z lekarzem.

Leczenie oparzeń 2. stopnia

Ranę trzeba zabezpieczyć, okrywając ją jałową gazą. Jeśli miejsce po oparzeniu 2. stopnia wygląda niepokojąco albo ból nasila się, trzeba udać się do lekarza. Jeśli ból nie jest dokuczliwy, a rana nie budzi niepokoju, można oparzenie 2 stopnia leczyć w domu – zaleca się stosowanie łagodzących środków (np. Panthenol), robienie okładów i smarowanie okolic oparzenia środkami przeciwbakteryjnymi. Pęcherzy nie należy przekłuwać!

Sprawdź: Pierwsza pomoc w oparzeniach u dzieci [WIDEO]

Lekarz może zalecić smarowanie miejsca oparzenia i jego okolic lekami przeciwbakteryjnymi. Ich zadaniem jest zapobieganie i leczenie infekcji, o które nietrudno, gdy dochodzi do martwicy tkanek. Powstanie stanu zapalnego w miejscu oparzenia sprzyja tworzeniu się blizn.

Oparzenia 2 stopnia u dzieci

Oparzenia są trzecią przyczyną zgonów u dzieci poniżej 5. roku życia! Do większości poparzeń dochodzi w domu. Dzieci do 3. roku życia najczęściej parzą się gorącymi płynami, wylewając na siebie gorący napój, zupę, czy ściągając z kuchenki garnek z gorącą potrawą. Starsze dzieci najczęściej parzą się ogniem.

Przy oparzeniu powyżej 10 proc. działa dziecka (w oparzeniach 1. i 2. stopnia) niezbędna jest wizyta u lekarza. Podobnie postępuje się, gdy dziecko oparzyło sobie genitalia, twarz, dłonie lub duże stawy, np. kolanowy.

Więcej o oparzeniach:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy