oparzenie 3 stopnia
fot. Adobe Stock

Oparzenie 3 stopnia: przyczyny, objawy, leczenie

Oparzenie 3 stopnia jest oparzeniem głębokim. Bolesność nie jest duża, ale po urazie pozostają blizny. Czasami potrzebny jest przeszczep skóry.
Ewa Janczak-Cwil
oparzenie 3 stopnia
fot. Adobe Stock
Jeśli oparzenie 3 stopnia pokrywa nie więcej niż 1 proc. powierzchni skóry, określa się je jako lekkie. Jeżeli oparzeniu 3 stopnia ulega 2-10 proc. powierzchni ciała, jest to oparzenie średnie, a jeśli powyżej 10 proc. powierzchni ciała – ciężkie.

Oparzenie 3 stopnia: objawy i przyczyny

Oparzenie 3 stopnia obejmuje całą grubość skóry wraz z nerwami, naczyniami krwionośnymi oraz podskórną tkanką tłuszczową. Bolesność nie musi być duża – jeśli się pojawia, jego źródłem są tkanki podskórne, a nie sama skóra, w której zakończenia nerwowe zostały zniszczone. Skóra staje się:
  • niewrażliwa na dotyk,
  • nabiera perłowo-białego koloru lub staje się brunatna,
  • staje się twarda i sucha,
  • z łatwością wychodzą z niej włosy.

W najbardziej zaawansowanym oparzeniu 3 stopnia dochodzi do zwęglenia skóry.

Najczęstszymi przyczynami oparzeń 3 stopnia jest bezpośredni kontakt z otwartym ogniem, dłuższy kontakt z wrzątkiem lub gorącym olejem.

Oparzenie skóry obejmujące 15-20 proc. powierzchni ciała u dorosłych i 10 proc. u dziecka grozi wstrząsem oparzeniowym, który jest zagrożeniem życia. Czasami dochodzi także do choroby oparzeniowej, która polega na utracie osocza z krwi, dużej bolesności oraz zatrucia organizmu, które jest wynikiem wchłaniania produktów rozpadu białek tkankowych. Im głębsze oparzenie i im większa jego powierzchnia, tym większe nasilenie choroby oparzeniowej.
Redakcja poleca: Dlaczego małe dziecko nie może się opalać? Wyjaśnia dermatolog
Dziecko do 3. roku życia nie powinno się opalać, ponieważ jego skóra jest delikatna, cienka i łatwo może ulec oparzeniom słonecznym. Trzeba ją chronić, stosując m.in. krem z filtrem (minimum SPF 30).

Leczenie oparzenia 3 stopnia

Bezpośrednio po oparzeniu i schłodzeniu oparzonej okolicy (15-20 minut pod chłodną wodą) ranę należy zabezpieczyć jałowym opatrunkiem i jak najszybciej udać się do lekarza. Pod żadnym pozorem nie należy na siłę odrywać ubrania od rany! Ciężkie (rozległe) oparzenie 3 stopnia wymaga leczenia szpitalnego i bardzo szybkiego transportu poszkodowanego do szpitala.

Uraz goi się długo i pozostawia poważne blizny. Czasami niezbędne jest leczenie zmian poprzez wykonanie przeszczepu skóry. Mniej szpecące blizny lub zmiany nieograniczające ruchomości ciała można próbować leczyć maściami na blizny, masażem i laserem (zmiany stają się bardziej miękkie, bledsze, mniej widoczne).

Sprawdź: Pierwsza pomoc przy oparzeniu chemicznym

Leczenie oparzenia 3 stopnia u dzieci

Oparzenie powyżej 10 proc. działa dziecka wymaga wizyty u lekarza, także wtedy, gdy oparzenie było lżejsze – 1 czy oparzenie 2 stopnia. Podobnie postępuje się, gdy dziecko oparzyło sobie genitalia, twarz, dłonie lub duże stawy, np. kolanowy.

Sprawdź: Pierwsza pomoc w oparzeniach u dzieci [WIDEO]

Im głębsze i rozleglejsze oparzenie, tym większe ryzyko powstania trwałych zmian – blizn, a w przypadku oparzeń okolic stawów – blizn ograniczających ruchomość ciała. Dlatego w przypadku dzieci każde (poza drobnym i płytkim) oparzenie warto skonsultować z lekarzem.

Więcej o oparzeniach:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy