GRY
 
 

(Po)wakacyjne kłopoty ze skórą dziecka

Bywa i tak, że z rodzinnych wakacji przywozimy wspomnienia suchej skóry, dziwnych strupków i odparzeń u niemowlęcia. Zobacz, jak leczyć takie dolegliwości – i najważniejsze – jak im zapobiegać.

pielęgnacja, niemowlę, mama, buzia

Liszajec zakaźny – letnia infekcja bakteryjna skóry

Występuje zwykle w lecie. Infekcji sprzyja ciepło, większa wilgotność powietrza, a także podróże, a ściślej mówiąc, pobyty w hotelach i przesiadki na lotniskach (nigdy nie przewijaj dziecka na publicznym przewijaku bez uprzedniego podłożenia na przewijak pieluszki tetrowej, ręcznika albo podkładu!). Nieleczony liszajec może w ciągu doby rozprzestrzenić się na całą powierzchnię skóry.
 • Skąd to się bierze? Liszajec to bakteryjne zakażenie skóry wywołane przez paciorkowce albo gronkowca złocistego. Dziecko może się nim zarazić podczas kontaktu z chorą osobą (np. przez podanie jej ręki) albo używanie tych samych co ona przedmiotów (np. sztućców, pościeli). 
   
 • Objawy liszajca: Najczęściej wokół ust, na twarzy i między włosami – możliwe jest jednak umiejscowienie na innej dowolnej części ciała– pojawiają się drobne pęcherzyki, które następnie pękają i wydzielają żółtawą wydzielinę. Pęknięte pęcherzyki zasychają, tworząc miodowe strupy.
   
 • Leczenie jest konieczne! Przy podejrzeniu liszajca jak najszybciej pokaż dziecko lekarzowi. Pediatra przepisze antybiotyk w spreju lub maści do stosowania miejscowego i maści łagodzące zmiany. Jeśli podczas leczenia pojawi się gorączka lub zaczerwienienie wokół chorych miejsc, także idź z dzieckiem do lekarza. Być może wtedy trzeba będzie podać antybiotyk doustnie (dziecko będzie musiało go łykać przez ok. tydzień).
   
 • Domowa pielęgnacja. Kilka razy dziennie przemywaj zmiany ciepłą wodą albo lekkim roztworem nadmanganianu potasu. Aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się infekcji, między przemywaniami zabezpiecz chore miejsca opatrunkiem np. z gazy.
Sprawdź, co musisz wiedzieć o innych bakteryjnych infekcjach skóry u dziecka!
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.

Mięczak zakaźny

To zakażenie skóry wywołane niegroźną odmianą wirusa z tej samej grupy co wirus ospy wietrznej  (Poznaj mity na temat ospy wietrznej). Mięczak zakaźny nie boli ani nie swędzi, nie grozi też żadnymi powikłaniami, ale może stanowić problem estetyczny.
 • Objawy mięczaka: Na ciele dziecka pojawiają się okrągłe, twarde, perłowe guzki. Mogą występować pojedynczo albo tworzyć skupiska. Charakterystyczną cechą mięczaków jest malutkie zagłębienie na samym środku guzka.
   
 • Łatwo się zarazić. Najczęściej mięczakiem zarażają się dzieci, które chodzą do żłobka lub na lekcje pływania.
   
 • Leczenie – nie zawsze konieczne Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo dermatolog musi potwierdzić zakażenie mięczakiem (mięczaka trudno odróżnić od zakażenia brodawkami, a je już trzeba leczyć, szczególnie w przypadku niemowląt). Lekarz może zalecić leczenie miejscowe. albo tzw. łyżeczkowanie (czyli wycinanie guzków specjalną, ostrą łyżeczką) i pędzlowanie ranek jodyną. Zabieg jest dość bolesny, dlatego zwykle wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Mięczaka zakaźnego można przeczekać, zwłaszcza, jeśli zmian nie jest dużo. Zazwyczaj znikają samoistnie, najczęściej po ok. dwóch latach od zakażenia.
 
Doładuj
Przeładuj