pielęgnacja, niemowlę, mama, buzia

(Po)wakacyjne kłopoty ze skórą dziecka

Bywa i tak, że z rodzinnych wakacji przywozimy wspomnienia suchej skóry, dziwnych strupków i odparzeń u niemowlęcia. Zobacz, jak leczyć takie dolegliwości – i najważniejsze – jak im zapobiegać.
Sylwia Niemczyk
pielęgnacja, niemowlę, mama, buzia

Liszajec zakaźny – letnia infekcja bakteryjna skóry

Występuje zwykle w lecie. Infekcji sprzyja ciepło, większa wilgotność powietrza, a także podróże, a ściślej mówiąc, pobyty w hotelach i przesiadki na lotniskach (nigdy nie przewijaj dziecka na publicznym przewijaku bez uprzedniego podłożenia na przewijak pieluszki tetrowej, ręcznika albo podkładu!). Nieleczony liszajec może w ciągu doby rozprzestrzenić się na całą powierzchnię skóry.
 • Skąd to się bierze? Liszajec to bakteryjne zakażenie skóry wywołane przez paciorkowce albo gronkowca złocistego. Dziecko może się nim zarazić podczas kontaktu z chorą osobą (np. przez podanie jej ręki) albo używanie tych samych co ona przedmiotów (np. sztućców, pościeli). 
   
 • Objawy liszajca: Najczęściej wokół ust, na twarzy i między włosami – możliwe jest jednak umiejscowienie na innej dowolnej części ciała– pojawiają się drobne pęcherzyki, które następnie pękają i wydzielają żółtawą wydzielinę. Pęknięte pęcherzyki zasychają, tworząc miodowe strupy.
   
 • Leczenie jest konieczne! Przy podejrzeniu liszajca jak najszybciej pokaż dziecko lekarzowi. Pediatra przepisze antybiotyk w spreju lub maści do stosowania miejscowego i maści łagodzące zmiany. Jeśli podczas leczenia pojawi się gorączka lub zaczerwienienie wokół chorych miejsc, także idź z dzieckiem do lekarza. Być może wtedy trzeba będzie podać antybiotyk doustnie (dziecko będzie musiało go łykać przez ok. tydzień).
   
 • Domowa pielęgnacja. Kilka razy dziennie przemywaj zmiany ciepłą wodą albo lekkim roztworem nadmanganianu potasu. Aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się infekcji, między przemywaniami zabezpiecz chore miejsca opatrunkiem np. z gazy.
Sprawdź, co musisz wiedzieć o innych bakteryjnych infekcjach skóry u dziecka!
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.

Mięczak zakaźny

To zakażenie skóry wywołane niegroźną odmianą wirusa z tej samej grupy co wirus ospy wietrznej  (Poznaj mity na temat ospy wietrznej). Mięczak zakaźny nie boli ani nie swędzi, nie grozi też żadnymi powikłaniami, ale może stanowić problem estetyczny.
 • Objawy mięczaka: Na ciele dziecka pojawiają się okrągłe, twarde, perłowe guzki. Mogą występować pojedynczo albo tworzyć skupiska. Charakterystyczną cechą mięczaków jest malutkie zagłębienie na samym środku guzka.
   
 • Łatwo się zarazić. Najczęściej mięczakiem zarażają się dzieci, które chodzą do żłobka lub na lekcje pływania.
   
 • Leczenie – nie zawsze konieczne Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo dermatolog musi potwierdzić zakażenie mięczakiem (mięczaka trudno odróżnić od zakażenia brodawkami, a je już trzeba leczyć, szczególnie w przypadku niemowląt). Lekarz może zalecić leczenie miejscowe. albo tzw. łyżeczkowanie (czyli wycinanie guzków specjalną, ostrą łyżeczką) i pędzlowanie ranek jodyną. Zabieg jest dość bolesny, dlatego zwykle wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Mięczaka zakaźnego można przeczekać, zwłaszcza, jeśli zmian nie jest dużo. Zazwyczaj znikają samoistnie, najczęściej po ok. dwóch latach od zakażenia.
 

Pieluszkowe zapalenie skóry

Jeśli zmiany na pupce dziecka nie zostaną wyleczone, łatwo może przyplątać się bakteryjna lub drożdżakowa infekcja.
 • Objawy odparzenia: Na pośladkach pojawia się wysypka i zaczerwienienie. Niemowlę odczuwa świąd i pieczenie. Symptomem bakteryjnych lub grzybiczych powikłań będzie rozszerzanie się zaczerwienienienia na całe pośladki, pachwiny i górną część ud (skóra stanie się obrzmiała i bolesna).
   
 • Domowa pielęgnacja Przede wszystkim zabezpiecz zmienione miejsca przed wilgocią – smaruj je grubą warstwą kremu, często zmieniaj pieluszki. Jak najczęściej wietrz pupkę, bo świeże powietrze łagodzi podrażnienia i ułatwia gojenie.
   
 • Leczenie – kiedy konieczne? Jeśli po trzech dniach troskliwej pielęgnacji zmiany nie ustąpią albo pojawią się nadżerki, to może oznaczać, że doszło do zakażenia drożdżakami. Wtedy warto umówić się do lekarza, który przepisze odpowiednie leczenie. Pokaż dziecko pediatrze także wtedy, jeśli zmiany chorobowe często nawracają. Może okazać się, że są wynikiem np. alergii pokarmowej.

Oparzenia słoneczne

Skóra niemowlęcia jest bardzo cienka i delikatna. Nawet kilkuminutowe wystawienie dziecka na słońce może skończyć się oparzeniem, a ono także może być czynnikiem wirusowych czy bakteryjnych infekcji (bo skóra pod wpływem promieni słonecznych robi się bardziej sucha i łatwiejsza do sforsowania przez zarazki).
 • Objawy. Skóra dziecka jest zaczerwieniona i cieplejsza niż zwykle. Nawet lekki dotyk może sprawiać dziecku ból.
   
 • Leczenie oparzenia słonecznego: Zrób dziecku chłodną kąpiel lub przyłóż na zaczerwienione miejsca ręcznik zmoczony w zimnej wodzie. Zaczerwienione miejsca posmaruj maścią łagodzącą, np. Alantanem, Bepanthenem. Podaj dziecku wodę.
   
 • Kiedy do lekarza? Skontaktuj się z pediatrą, jeśli dziecko jest niespokojne, płacze, ma podwyższoną temperaturę, a na skórze pojawiają się pęcherze.
Uwaga! Dziecko do 6. miesiąca życia zawsze powinno przebywać w cieniu lub półcieniu. Gdy dziecko skończy pół roku, smaruj je kremem z filtrem mineralnym o wartości 25–30 SPF (posmaruj je także wtedy, gdy słońce jest za chmurami). Po dwóch godzinach spaceru nałóż dodatkową warstwę kremu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy