oparzenie wrzątkiem
fot. Adobe Stock

Oparzenie wrzątkiem – pierwsza pomoc i leczenie

Oparzenie wrzątkiem może być płytkie lub głębokie, lekkie lub ciężkie. Wszystko zależy od czasu działania wysokiej temperatury i wielkości oparzenia.
Ewa Janczak-Cwil
oparzenie wrzątkiem
fot. Adobe Stock
Oparzenie wrzątkiem może przydarzyć się każdemu – dorosłemu i dziecku. Jednak sposób postępowania z takim oparzeniem zależy od jego rozległości i wieku osoby poszkodowanej. Jednak pierwsza pomoc we wszystkich przypadkach wygląda podobnie.

Oparzenie wrzątkiem: pierwsza pomoc

Pierwsza czynność, jaka powinna być wykonana to schłodzenie oparzonego miejsca. Czas chłodzenia powinien zależeć od stopnia oparzenia:
 • oparzenie pierwszego stopnia – 15 minut,
 • oparzenie drugiego stopnia – 30 minut,
 • oparzenie 3 stopnia oraz lżejszego stopnia, ale obejmujących ponad 10 proc. powierzchni ciała – tylko kilka minut, aby nie wychłodzić poszkodowanego.

Jaki to stopień oparzenia?

Poniżej typowe objawy pojawiające w przypadku oparzeń różnego stopnia:
 • Oparzenie 1. stopnia: Pojawia się rumień (zaczerwienienie skóry), a często także obrzęk. Oparzenie boli, skóra jest wilgotna. 
 • Oparzenie 2. stopnia: Pojawiają się pęcherze, oparzenie jest bolesne albo nie boli (gdy zniszczeniu uległy zakończenia nerwowe).
 • Oparzenie 3. stopnia: Skóra jest blada lub brunatna, niewrażliwa na dotyk, wypadają z niej włosy. Z czasem skóra staje się sucha i twarda.
Uwaga! Oparzeń nie należy schładzać lodem ani śniegiem – mają za niską temperaturę. Do schładzania należy używać chłodnej wody (10-20 stopni C).
Redakcja poleca: Dlaczego małe dziecko nie może się opalać? Wyjaśnia dermatolog
Dziecko do 3. roku życia nie powinno się opalać, ponieważ jego skóra jest delikatna, cienka i łatwo może ulec oparzeniom słonecznym. Trzeba ją chronić, stosując m.in. krem z filtrem (minimum SPF 30).

Oparzenia wrzątkiem u dzieci

Jeśli dziecko oparzy się wrzątkiem, po schłodzeniu trzeba miejsce oparzenia wrzątkiem osuszyć jałową gazą i założyć jałowy opatrunek, który nie odetnie dopływu powietrza. Jeśli do oparzenia przywarło ubranie, nie wolno go na siłę odrywać, aby nie uszkodzić ciała.
W przypadku oparzenia wrzątkiem u dziecka:
 • Oparzenia pierwszego stopnia nie są poważne. Jeśli jednak obejmują 10 lub więcej procent powierzchni ciała dziecka, wymagają zgłoszenia się do lekarza.
 •  
 • Oparzenia wrzątkiem drugiego stopnia u dziecka zawsze lepiej skonsultować z lekarzem, o ile nie jest to drobne, punktowe oparzenie.
 •  
 • Oparzenia trzeciego stopnia u dziecka zawsze trzeba skonsultować ze specjalistą, niezależnie od ich rozległości.

Sprawdź: Pierwsza pomoc w oparzeniach u dzieci [WIDEO]
Uwaga! Bezwzględnie pomocy lekarskiej wymagają dzieci, które oparzyły sobie twarz, genitalia, dłonie lub okolice stawów – i to niezależnie od stopnia oparzenia. Im poważniejsze i większe oparzenie, tym większe ryzyko powstania blizn, które nie tylko szpecą, ale mogą także ograniczać ruchomość stawów.

Leczenie oparzenia wrzątkiem

Oparzenie rozległe, oparzenie drugiego, a zwłaszcza trzeciego stopnia, wymaga wezwania pomocy. Czasami niezbędna jest interwencja chirurgiczna, a nawet długotrwałe leczenie szpitalne, także ratujące życie. Po najcięższych oparzeniach często niezbędne jest zrobienie przeszczepu skóry. Drobne i płytsze oparzenia, po udzieleniu pierwszej pomocy, można leczyć samodzielnie w domu. Niezbędne jest częste (2-4 razy dziennie) zmienianie opatrunku. Oparzenie takie zagoi się samo w ciągu kilku tygodni.
Sprawdź: Pierwsza pomoc przy oparzeniu chemicznym

Poza tym:
 • Przez pierwsze 24 godziny nie należy stosować żadnych preparatów leczniczych na ranę. Po tym czasie można zastosować np. Panthenol albo miejscowy lek antybakteryjny.
 • Jeśli oparzenie wrzątkiem jest głębsze – drugiego stopnia – ranę trzeba obserwować. Jeśli ból narasta, pojawia się martwica, brzydki zapach i nieładny wygląd oparzenia, trzeba zgłosić się do lekarza. Specjalista usunie martwe tkanki i oczyści ranę, może zalecić też antybiotykoterapię.
 • Znaczne oparzenie wrzątkiem trzeciego stopnia wymaga leczenia szpitalnego, gdyż stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osoby poszkodowanej.
Nie wolno: robić okładów z herbaty ani smarować oparzenia, białkiem, tłuszczem, mlekiem, ani innymi produktami spożywczymi, a powstałych pęcherzy nie należy przekłuwać!

Więcej o oparzeniach:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy