opaski na kleszcze dla dzieci
fot. Adobe Stock

Opaski na kleszcze dla dzieci : czy naprawdę działają?

Opaski na kleszcze dla dzieci najczęściej nie zawierają chemii, a naturalne olejki lub działają, emitując ultradźwięki. Z tego względu są dla dzieci dość bezpieczne, jednak ich skuteczność jest wątpliwa.
Ewa Janczak-Cwil
opaski na kleszcze dla dzieci
fot. Adobe Stock
Opaski na kleszcze dla dzieci stanowią niewielki wycinek oferty opasek, które mają odstraszać owady. Większość takich produktów przeznaczona jest do odstraszania komarów. Jeśli chodzi o opaski na kleszcze dla dzieci, to są ich dwa rodzaje.

Opaski na kleszcze dla dzieci:

Opaska na kleszcze dla dzieci ultradźwiękowa

Wytwarza ultradźwięki, czyli dźwięki przez ludzi niesłyszalne. Ich częstotliwość ma blokować narządy Hallera kleszczy. Umiejscowione są na odnóżach tych pasożytów i umożliwiają im wyczuwanie zmian stężenia dwutlenku węgla oraz temperatury. Właśnie w ten sposób pajęczaki te wyczuwają swoje ofiary. Ultradźwięki tworzą zatem rodzaj tarczy, która ma sprawiać, że noszący taką opaskę człowiek staje się niewidzialny dla kleszczy. Opaski takie kosztują ok. 100 zł. Tańsze (kosztują kilkanaście złotych) są opaski ultradźwiękowe na komary, ale prawdę mówiąc trudno stwierdzić, czym różni się ich działanie, bo producenci i dystrybutorzy nie podają parametrów stosowanych ultradźwięków.

Zalety: nie zawiera chemicznych substancji, nie uczula.

Wady: brak badań potwierdzających ich skuteczność.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Opaski na kleszcze dla dzieci – zapachowe

Zawierają olejek eteryczny cytroneli, czyli naturalną substancję, której zapach ma działać odpychająco na kleszcze. Na rynku są opaski, które po wyjęciu z woreczka foliowego wydzielają przyjemny zapach z w miarę stałą intensywnością oraz takie, w których ilość uwalnianego olejku można regulować.

Zalety: nie zawierają chemii, przyjemnie pachną.

Wady: olejki eteryczne są silnymi alergenami, mogą podrażniać oczy i skórę. Mają krótki czas działania, a ich skuteczność w odstraszaniu kleszczy nie została potwiedzona badaniami.

Skuteczność zapachowych opasek na kleszcze dla dzieci

Mimo zapewnień producentów o wysokiej skuteczności zapachowych opasek na kleszcze, praktyka pokazuje, że działanie to jest wątpliwe. O ile olejki działają do pewnego stopnia odstraszająco na komary, to ich skuteczność w zabezpieczaniu przed kleszczami jest niestety niska.

Z całą pewnością nie należy wierzyć w to, że opaska na kleszcze dla dzieci, czy opaska na komary, będzie działała przez 70 czy 240 godzin! Szacuje się, że działanie olejków eterycznych utrzymuje się maksimum do dwóch godzin, w dodatku im wyższa temperatura, tym krócej olejki działają.

Jaką opaskę na kleszcze dla dzieci kupić i jak jej używać?

To zależy. Ponieważ u niemowląt nie można stosować żadnych silniejszych, a przez to skuteczniejszych preparatów przeciwko kleszczom, można sięgnąć po jedną z opasek – ultradźwiękową lub zapachową. Jedną i drugą trzeba umieścić w pobliżu dziecka, ale lepiej nie zakładać mu ich na ciało – ultradźwiękowa będzie za duża, a zapachowa może podrażnić skórę.

Na szczęście niemowlęta można skutecznie chronić przed kleszczami. Wystarczy wózek szczelnie okryć moskitierą i spryskać go z zewnątrz preparatem odstraszającym komary i kleszcze przeznaczonym do stosowania u dzieci.

Dzieciom do 3. roku życia lepiej nie aplikować bezpośrednio na skórę żadnych preparatów, które mogą uczulić lub podrażnić. Z tego względu lepiej też nie zakładać im na ciało zapachowych opasek na kleszcze. Można je złożyć na rękaw bluzy, a jeszcze lepiej na nogawkę spodni.

Dzieci po 3. roku życia mogą nosić opaski na ciele. Tym młodszym lepiej założyć opaskę na nogę. Założona na rękę może znaleźć się w pobliżu twarzy i oczu dziecka i je podrażnić.

Nie warto kupować najtańszych opasek! Czas ich działania jest bardzo krótki, a ich skuteczność bardzo niska. Dobrym pomysłem jest wybór opaski z możliwością regulowania ilości uwalnianego olejku – gdy wydzielany zapach zacznie słabnąć, można zacząć uwalniać go z nowych obszarów opaski.

Więcej o kleszczach:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy